Š.m. gegužės 9 d. 18 val. Miežiškių pagrindinėje mokykloje vyko paskaita ,,Žalingų įpročių prevencija“. Paskaitą skaitė Lietuvos blaivybės draugijos ,,Baltų ainiai“ Klaipėdos padalinio pirmininkas Artūras Šiukšta.

Lietuviu pirmavimas

     Kiekvieno žmogaus elgesį veikia įpročiai. Įprotis yra polinkis daryti tam tikrus veiksmus, virtęs su vidiniu poreikiu juos kartoti. Jis susidaro per įgūdžius – labai gerai išmoktus veiksmus, kurių nebereikia sąmoningai valdyti ir kontroliuoti. Dažnai priklausomybių atsiradimą lemia dar vaikystėje patirtos psichologinės traumos. Neretai žalingų įpročių turi tie žmonės, kurių tėvai buvo itin griežti ir kritiški arba atvirkščiai – labai paslaugūs bei suteikė per daug laisvės. Taip yra todėl, kad griežtų tėvų kontrolė ir kritika smukdė vaiką, trukdė jam formuotis, kaip pilnavertei savimi pasitikinčiai asmenybei. Tuo tarpu itin daug laisvės suteikusių tėvų vaikams trūksta įpročio laikytis tam tikros disciplinos bei gyvenimiškos patirties kasdienybėje. Tai taip pat nepadeda jaustis savarankišku, saugiu bei žinančiu, kaip save realizuoti, žmogumi. Tokie kraštutinio auklėjimo padariniai turi įtakos žmogaus polinkiui į priklausomybes, kurios visada būna daugiau ar mažiau sveikatai žalingi įpročiai
Vis dažniau pastebime, kad jaunimą supa žalingi įpročiai. Dabar mažiau yra ne tų, kurie vartoja alkoholį ar rūko, o tų, kurie to atsisako. Alkoholizmo, rūkymo ir narkomanijos problema vis didėja. Tai baugina. Žalingas įprotis virsta priklausomybe nuo kurio nors svaigalo. Tai fizinė, psichinė ir visuomeninė priklausomybė. Būdingiausi jaunimo žalingi įpročiai: rūkymas (67,1 %), narkomanija (27 %) ir alkoholizmas (23 %).

  • Rūkymas – priklausomybė nuo nikotino, sukelianti organizmo užteršimą. Rūkant į organizmą įleidžiama labai stipriai veikiančių nuodų – kaip antai nikotino, kuris priklauso stipriai nuodijančių alkaloidų grupei. Cigarečių dūmuose yra per 4000 cheminių medžiagų. Net 40 iš jų, tai vėžį sukeliantys junginiai. Rūkymas labai kenksmingas pašaliniams žmonėms, nes dūmai, kuriuos jie įkvėpia, turi 35 kartus daugiau CO2 ir 4 kartus daugiau nikotino negu įkvėpiami pačio rūkančiojo. Juose taip pat yra sukeliančių alergiją, akių ašarojimą, kosulį, astmą medžiagų. Pavyzdžiui, metančių rūkyti žmonių fizinės abstinencijos nuo nikotino simptomai išnyksta gana greitai. Praėjus tam tikram laiko tarpui, organizme nebelieka nikotino ar kitų medžiagų, gaunamų rūkant tabako gaminius, tačiau žmogus vis tiek jaučiasi blogai. Visa jo energija ir dėmesys yra nukreipti į tai, kaip susilaikyti vėl nepradėjus rūkyti.
  • Narkotikai – tai organinės ar neorganinės kilmės vaistinė medžiaga, vartojama gryna ar kaip sudėtinė preparatų dalis Toks narkotikų apibrėžimas pateikiamas žodyne, tačiau jis dar ne visas. Narkotikai vadinama chemine medžiaga, veikianti jūsų organizmą, galinti keisti nuotaiką, elgesį, klausos ir regos pojūčius bei kitus jutimus. Medžiaga paprasta, bet jos poveikis tikrai nepaprastas !

     Atsisakyti žalingų įpročių nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti savarankiškai ir brandžiai asmenybei. Žalingų įpročių turintis žmogus dažniausiai labiau kenčia nuo psichologinės priklausomybės negu nuo fizinės. Toks asmuo yra priklausomas nuo paties proceso, ritualo nei, kad psichotropinių medžiagų.

Naudota informacija:

  1. http://ntakd.lrv.lt/lt/naujienos/psichoaktyviuju-medziagu-vartojimo-prevencijos-kokybes-standartu-mokymu-ciklas-ipusejo
  2. http://old.ntakd.lt/files/informacine_medzega/2-Moksliniai_straipsniai/Vakaru.pdf
  3. https://gid.lt/pedagogika/zalingi-iprociai-6

 

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Aušra Mikoliūnaitė