Moterys raginamos aktyviau dalyvauti gimdos kaklelio vėžio prevencinėje programoje

   Pasaulyje ir Europoje sausio mėnesį tradiciškai vyksta gimdos kaklelio vėžio prevencijai skirti renginiai. Ligonių kasos taip pat ragina moteris aktyviau rūpintis savo sveikata – ne tik sausį, bet visus metus,  ir dar kartą primena šios onkologinės ligos prevencijos svarbą.

     Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa vykdoma jau 17-tus metus. Pagal ją  visos 25-59-erių moterys, apdraustos privalomuoju sveikatos draudimu, kas trejus metus kviečiamos nemokai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.
     „Prevencinės programos ir yra skirtos tam, kad liga būtų nustatyta kuo anksčiau, tuomet ir gydymas būna sėkmingas. Nemokamai pasitikrinančių dėl gimdos kaklelio vėžio moterų skaičius ne vienerius metus išlieka stabilus. Kasmet minėtoje programoje sudalyvauja per 100 tūkst. moterų. Deja, praėjusiais metais šis skaičius gerokai mažesnis. Preliminariais duomenimis, 2020-aisiais dėl gimdos kaklelio vėžio nemokamai pasitikrino šiek tiek daugiau nei 88 tūkst. moterų. Įtakos tam turėjo koronaviruso pandemija. Statistika nedžiugina, nes tokio amžiaus moterų, prisirašiusių prie pirminės sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių gydymo įstaigų, yra 8 kartus daugiau – beveik 736 tūkst.“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Savičiūtė.

(daugiau…)

Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė

     Sausio 18-24 dienomis, minima Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė. Siekiama atkreipti dėmesį į šią ligą, rizikos veiksnius ir prevencijos priemones.

   Gimdos kaklelio vėžys išsivysto iš pakitusių gimdos kaklelio gleivinės epitelinių ląstelių. Pradžioje ląstelės pakinta ir tampa nebenormalios (atipinės), tačiau jos dar nėra vėžinės. Tokie pokyčiai kartais išnyksta savaime, bet kartais ima vystytis toliau. Tai gali trukti net 10-20 metų, kol galų gale išsivysto vėžys. Kitaip tariant, ląstelių pokyčiai, kol išsivysto piktybinis navikas, yra ikivėžiniai.

(daugiau…)

Žiemos malonumai ir pavojai

     2021 m. sausio 11 d. Piniavos mokykloje – darželyje su VI gr. ikimokyklinukais kalbėjome apie žiemos malonumus ir pavojus. Vaikai džiaugėsi, kad pagaliau prisnigo ir galima pasivažinėti rogutėmis, nulipdyti Senį Besmegenį, pažaisti sniego mūšį. O kad visi malonumai būtų saugūs, su vaikučiais buvo pasikalbėta ir apie žiemos keliamus pavojus.

1 (10)

(daugiau…)

Traumų prevencija

    Trauma arba sužalojimas – tai ūmus, stiprus mechaninis, cheminis, terminis, elektros ar jonizuojančios radiacijos poveikis žmogaus kūnui, kuris viršija žmogaus tolerancijos slenkstį. Yra skiriamos dvi didelės sužalojimų grupės – tyčiniai ir netyčiniai sužalojimai.

    Netyčiniai sužalojimai – tokie, kurių priežastys yra transporto įvykiai, atsitiktiniai apsinuodijimai, nukritimai, atsitiktiniai skendimai, nudegimai, apsiplikymai, uždusimai, užspringimai ir kitos atsitiktinės išorinės priežastys, tokios kaip šalčio poveikis, elektros srovės poveikis ir kt. Tyčiniai sužalojimai apima savižudybes ir smurtinius sužalojimus.

     Netyčiniai sužalojimai yra viena didžiausių grėsmių Lietuvos vaikų sveikatai ir gyvybei.

(daugiau…)

PUSRYČIAI MADINGA

     Panevėžio rajono Velžio gimnazijos 2b klasės mokiniai dalyvauja SVEIKATIADOS projekto konkurse „Pusryčiai madinga“. Pilnavertė  vaikų mityba prasideda nuo naudingų ir maistingų pusryčių. Norėdami gerai mokytis, būti aktyvūs, išlikti visą dieną geros nuotaikos ir turėti daug energijos vaikai privalo kasdien valgyti subalansuotus ir maistingus pusryčius. Dažnais atvejais vaikai nevalgo pusryčių tik dėl to, kad per vėlai atsikelia ir nespėja pavalgyti. Vaikai nenori pusryčiauti, nes iš vakaro būna prisivalgę ar neturi tokio įpročio valgyti pusryčius. 2b klasės mokiniai nori visiems parodyti kokie puikūs ir skanūs gali būti pusryčiai, todėl sukūrė video klipą, kuris dalyvauja SVEIKATIADOS projekto konkurse „Pusryčiai madinga“.

Kviečiame pasižiūrėti ir palaikyti: https://www.facebook.com/Sveikatiada/videos/390072478929671

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Karolina Juškaitė