Bakterijos – žmogaus priešai ar draugai?

     Kiekvieno iš mūsų kūne knibžda daugybė plika akimi nematomų gyvų būtybių – mikroorganizmų, dar vadinamų mikrobais. Anksčiau buvo manoma, kad visos organizmo bakterijos tik kenkia žmogaus sveikatai. Tačiau paaiškėjo, kad dauguma mūsų kūne gyvenančių mikroorganizmų yra naudingi ir mums, netgi būtini, nors kai kurie, žinoma, gali būti ir pražūtingi. Nuo to, kokios rūšies mikroorganizmai dominuoja mūsų organizme, priklauso ir mūsų sveikata.

     Vasario 4 dieną, po blogų ir gerų bakterijų pasaulį „pakeliavo“ Krekenavos M. Antanaičio gimnazijos 2-3 klasių mokiniai. Sveikatos specialistė papasakojo, kur gyvena bakterijos, kaip išsaugoti naudingas organizme, nes jo sveikata – bakterijų nuopelnas. Išsiaiškino, kur daugiausia galima rasti blogų bakterijų, nes jų plika akimi nepamatysi, kurios sukelia įvairius susirgimus. Aptarė mikroorganizmų perdavimo kelius, atliko praktines užduotėles. Jei norime išvengti didesnių sveikatos sutrikimų turėtume nuolat rūpintis savo kūnu – taip savaime pasirūpinsime ir jame gyvenančiais mikroorganizmais.

DSCF1119 (daugiau…)

Praktinis užsiėmimas – pamoka „Švarios rankelės“

      Vasario 1–15 dienomis Panevėžio rajono Velžio gimnazijoje vyko praktiniai užsiėmimai – pamokėles pradinių klasių mokiniams apie rankų higieną. Jų metų vaikams buvo papasakota, kaip tinkamai plauti rankas, kiek laiko reikia plautis rankas, bei kokiais judesiais tinkamai atlikti visą procedūrą. Pamokėlės metu vaikų buvo klausiama kas yra rankų higiena, kas atsitinka, kai rankų neplauname, bei kada reikia plautis rankas. Teisingai atsakę, vaikai gavo po mažą dovanėlę, muiliuką rankoms plautis arba rankų plovimo dienoraštį, kuriame galėjo pažymėti, kada nusiplovė rankutes. Išklausę teorinę pamokėlės dalį vaikai tikrinosi, kaip gerai jie yra nusiplovę rankas. Kiekvienam vaikui ant delnų buvo užbarstoma specialių miltelių ir su UV žibintuvėliu stebima, kiek bakterijų vaikai turi ant rankų. Daugiausiai bakterijų vaikams buvo ant riešų bei tarpupirščiuose. Pradinukai pasižadėjo dažniau plautis rankas ir tokiu būdu apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų.

52335233_554282465089792_3545123962407092224_n (daugiau…)

Paskaita apie ŽPV

     Vasario 14 dieną, Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijos mergaitėms, buvo skaitoma paskaita, apie ŽPV (žmogaus papilomos virusą), kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį. Gimdos kaklelio vėžys – antras pagal dažnį (po krūties vėžio) piktybinis 15-44 metų moterų navikas Europos Sąjungos šalyse. Lietuvoje kiekvienais metais daugiau kaip 5 tūkst. moterų nustatoma gimdos kaklelio pokyčių, daugiau nei 500 moterų jie virsta vėžiu ir 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų yra susiję su ŽPV infekcija. (daugiau…)

,,Kas burnytėje gyvena?“

     Sausio 25 dieną Krekenavos lopšelio-darželio ugdytiniai dalyvavo aktyvioje valandėlėje „Kas burnytėje gyvena?“ Sveikatos specialistė mažiesiems paaiškino, kodėl reikia prižiūrėti dantukus, kiek jų vaikučiai turi. Pažiūrėjo edukacinius filmukus apie taisyklingą burnos higieną: „Kaip valyti dantukus“ ir „Švarutis ir Tingutis“. Aptarė kokias priemones turi turėti vaikai, kad dantukai būtų sveiki. Vaikučiai sužinojo ko dantukai nemėgsta, kas didžiausi jų priešai, o kas draugai. Atliko praktinę užduotėlę,kurią įveikti padėjo „Drakoniukas –sveikuoliukas“, mokėsi teisingai valyti dantis. (daugiau…)

Vasario 9-oji Tarptautinė odontologų diena

  Š.m. vasario 9 dieną Tarptautinei odontologų dienai paminėti, Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijoje, priešmokyklinukai buvo supažindinami su burnos higiena, buvo mokama kaip prižiūrėti dantukus, kaip taisyklingai juos valyti. Priminta, kad reikia sveikai maitintis, neužkandžiauti saldumynais, pavalgius išskalauti burną vandeniu. Net ir neturint nusiskundimų vieną kartą metuose būtina apsilankyti pas odontologą. Kiekvienas iš mūsų džiaugiamės turėdami gražius ir sveikus dantis.

51760198_252703928957436_4473364702579130368_n (daugiau…)

Paskaita „Kaip būti saugiam“

     Š.m. vasario 11 d. Naujamiesčio lopšelyje-darželyje „Bitutė“ su 4-5 metais vaikučiais kalbėjome apie saugų elgesį namuose, darželyje ar kieme. Žiūrėdami paveiksliukus, aptarėme kaip elgtis ant batuto, sūpynių ir čiuožyklų; saugų elgesį gatvėje ir ant ledo. Vaikams buvo paaiškintas saugus žirklių, rozečių bei karštų gėrimų naudojimas. Darželinukai sužinojo ką daryti įkandus bitei ar šuniui, įdrėskus katei ar susimušus galvą. Mokėmės suteikti pirmąją pagalbą užbintuojant skaudamą kūno dalį. Kadangi šiuo metu žiema, akcentuotas saugus elgesys ant užšąlusių vandens telkinių. Žiūrėjome filmuką kaip padėti įlūžusiam žmogui.

20190211_105733 (1) (daugiau…)