Nelaimingi atsitikimai darbo vietose

     Nelaimingi atsitikimai darbe ir profesinės ligos Europos Sąjungoje kasmet pražudo per 3 400 gyvybių. Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, mūsų šalyje nelaimingą atsitikimą darbe kasmet patiria per 4 000 žmonių, iš jų apie pusantro šimto itin sunkiai ar mirtinai susižaloja. Daugiausia nelaimingų atsitikimų įvyksta statybos, transporto, apdirbamosios pramonės, žemės ūkio sektoriuose.

(daugiau…)

Vaikų nuolatinių krūminių dantų silantavimas

     Vaikams nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo iki 14 metų (kol nesuėjo 14 m.) sveiki nuolatiniai krūminiai dantys gali būti dengiami silantais. Ši paslauga apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

Kas yra silantai?

     Silantai yra vaikų dantų ėduonies profilaktikai skirta medžiaga. Procedūros metu ši medžiaga giliai įsiskverbia į vaikų sveikų krūminių dantų vageles ir duobeles, jas hermetizuoja, neleidžia patekti ėduonį sukeliančioms bakterijoms bei angliavandeniams, kauptis apnašoms, maisto likučiams.

Kaip krūminiai dantys dengiami silantais?

     Silantais hermetizuojamos nuolatinių pirmųjų, antrųjų ir trečiųjų krūminių dantų vagelės, o jei ėduonies rizika didelė – hermetizuojamos kaplių vagelės ir gilios viršutinių lateralinių kandžių aklosios duobelės. Procedūros metu dantų paviršius nuvalomas, apdorojamas specialia pasta ir padengiamas silantu, kuris sukietinamas panaudojant specialią šviesą. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.

Ar ši procedūra skausminga?

     Silantavimas yra visiškai neskausminga procedūra.

Kur atliekama silantavimo procedūra?

     Nuolatinių krūminių dantų silantavimas atliekamas toje gydymo įstaigoje, prie kurios vaikas yra prirašytas. Arba kitoje gydymo įstaigoje (tiek valstybinėje, tiek privačioje), kuri su teritorine ligonių kasa (TLK) yra sudariusi sutartį dėl vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslaugų teikimo ir apmokėjimo iš PSDF lėšų.

     Daugiau informacijos apie silantavimą bei gydymo įstaigų, kurios dėl silantavimo paslaugų teikimo ir apmokėjimo PSDF biudžeto lėšomis yra sudariusios sutartis su TLK, sąrašą, galima rasti svetainėje ligoniukasa.lrv.lt.

     Taip pat žinotina, kad ligonių kasos iš PSDF lėšų kompensuoja ne tik vaikų nuolatinių krūminių dantų silantavimo (iki 14 metų), bet ir vaikų gydytojų odontologų specialistų konsultacijų, ortodontinių aparatų, dantų protezavimo (daliai apdraustųjų) bei stacionarinių odontologinių paslaugų išlaidas.

   Daugiau informacijos galima rasti svetainėje ligoniukasa.lrv.lt.

2021 m. Visuotinė sveikatos apsaugos diena: „Saugokite sveikatos ir priežiūros darbuotojus ir investuokite į juos“

     2012 m. gruodžio 12 d. JT Generalinė Asamblėja patvirtino rezoliuciją, raginančią šalis paspartinti pažangą siekiant visuotinės sveikatos apsaugos  – idėjos, kad kiekvienas ir visur turėtų turėti prieigą prie kokybiškos, įperkamos sveikatos priežiūros – kaip esminį tarptautinio prioritetą. plėtra. 2017 m. gruodžio 12 d. Jungtinės Tautos rezoliucija 72/138 gruodžio 12 d. paskelbė Tarptautine visuotinės sveikatos apsaugos diena.

(daugiau…)

Tarptautinė žmogaus teisių diena

    Žmogaus teisių diena minima gruodžio 10 dieną, 1848 m. gruodžio 10 d. Jungtinių Tautų organizacijos (JT) Generalinė Asamblėja priėmė Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją. Tai buvo pirmasis istorijoje tarptautinis dokumentas, visuotinai pripažįstantis, kad visi žmonės nuo pat gimimo turi vienodas teises ir laisves (išverstas į 360 kalbų). Pažymėdamos šį ypatingą įvykį žmogaus teisių istorijoje, Jungtinės Tautos gruodžio 10-tąją paskelbė Žmogaus teisių diena.

     Lietuvoje žmogaus teisės saugomos, remiantis Jungtinių Tautų Visuotine žmogaus teisių deklaracija, Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija, Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija, Lietuvos Respublikos Konstitucija.

(daugiau…)

Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena

Minima: 2021.12.03

     Gruodžio 3-oji – neįgaliųjų žmonių diena. 1983 m. buvo pradėta aktyviai supažindinti plačiąją visuomenę su neįgaliųjų žmonių problemomis ir kovoti už tai, kad tokiems žmonėms būtų suteiktos vienodos teisės, kad jiems būtų sudarytos sąlygos pritapti visuomenėje. Bemaž po dešimt metų, 1992 m. pabaigoje, Jungtinių Tautų Organizacija paskelbė gruodžio 3-ąją Tarptautine neįgaliųjų žmonių diena, kurios metu būtų organizuojami renginiai, skirti atkreipti dėmesį į pagalbą neįgaliesiems.
Žmonės su negalia gali išreikšti save įvairiose srityse. Žinoma ne viena akla dainininkė, stebinanti savo balsu. Šiais laikais galima sutikti ne vieną neįgalų žmogų, kuris kompiuteriu ne tik dirba, bet ir programuoja kojomis. Technologijos, kompiuteris, internetas gali gerokai pasitarnauti tokiems žmonėmis, visų pirma, sudaryti jiems sąlygas bendrauti ir nesijausti kitokiu, nei kiti.

Šių metų tema yra „Neįgaliųjų lyderystė ir dalyvavimas kuriant prieinamą ir tvarų pasaulį po COVID-19“.

(daugiau…)

2021 m. Pasaulinė AIDS diena – panaikinkite nelygybę. Aids pabaiga.

AIDS išlieka pagrindine visuomenės sveikatos problema, kuria serga daugiau nei 2 milijonai žmonių  Europos regione. Nors per pastaruosius kelis dešimtmečius buvo padaryta didelė pažanga, svarbūs tikslai, nustatyti 2020 m., nebuvo pasiekti. Skirtumas, nelygybė ir žmogaus teisių nepaisymas yra viena iš nesėkmių, dėl kurių Aids tapo pasauline sveikatos krize ir tokia išliko. Dabar COVID-19 didina nelygybę ir paslaugų sutrikimus, todėl daugelio Aids užsikrėtusių žmonių gyvenimas tampa sudėtingesnis.

2021 m. Pasaulinės AIDS dienos tema yra „Pabaikite nelygybę. AIDS pabaiga“, ypatingą dėmesį skiriant paliktiems žmonėms pasiekti. PSO ir jos partneriai atkreipia dėmesį į didėjančią nelygybę tarp pagrindinių  paslaugų.

2021 m. gruodžio 1 d. PSO ragina lyderius ir piliečius sutelkti dėmesį į nelygybę, kuri skatina AIDS, ir pasiekti tuos, kurie šiuo metu negauna būtiniausių Aids paslaugų.

(daugiau…)