Pasaulinė hipertenzijos diena

     Pasaulinė hipertenzijos diena minima kasmet gegužės 17 d. Pagrindinis šios dienos tikslas – šviesti visuomenę ir didinti supratimą apie hipertenziją, kuri dar dažnai vadinama „aukštu kraujospūdžiu“.

    Hipertenzija yra pagrindinė daugelio sveikatos problemų, tokių kaip – insultas, širdies priepuolis ar  inkstų ligų, priežastis, taip pat gali prisidėti prie demencijos. Daugelis žmonių, sergančių hipertenzija, nežino, kad serga, nes gali neturėti jokių simptomų, dažnai žmonės tai sužino tik patyrę infarktą ar insultą.

     Šių metų tema – „Pažink savo skaičius“,  taip norima paskatinti kuo daugiau žmonių dalyvauti gegužės kraujo spaudimo matavimo mėnesyje.. Pagal šią 2017 m. prasidėjusią iniciatyvą įvairiose pasaulio vietose bus įkurtos savanorių kontroliuojamos patikros vietos, kad kuo daugiau žmonių pasitikrintų savo kraujospūdį.

(daugiau…)

Tarptautinė slaugytojų diena

Minima: 2022.05.12

     Tarptautinė slaugytojų diena švenčiama Tarptautinės raudonojo kryžiaus organizacijos sprendimu, anglų medicinos sesers Florens Naitingeil (1820 05 12 – 1910 08 13) garbei, taigi – per jos gimimo dieną.

     Krymo karo metu Florens Naitingeil Turkijoje organizavo sužeistųjų gydymą ir priežiūrą, o vėliau tapo pirmoji slaugių kursų rengėja Anglijoje.

     Tarptautinė slaugytojų taryba paskelbė naują 2022 m. Tarptautinės slaugytojų dienos (IND) temą: „Slaugytojų lyderių balsas – investuokite į slaugą ir gerbkite teises, kad būtų užtikrinta pasaulinė sveikata“, daugiausia dėmesio skiriant būtinybei apsaugoti, remti ir investuoti į slaugytojo profesiją, siekiant sustiprinti sveikatos sistemas visame pasaulyje.

(daugiau…)

Gegužės 10-oji – Pasaulinė raudonosios vilkligės diena

    Gegužės 10–ąją Pasaulinės organizacijos ragina žmones dėvėti purpurinės spalvos aprangą ir aksesuarus, kad atkreipti visuomenės dėmesį ir padidinti supratimą apie vilkligę. Visame pasaulyje atkreipiamas dėmesys į būtinybę didinti viešojo ir privataus sektoriaus finansavimą medicininiams vilkligės tyrimams, sveikatos priežiūros specialistų švietimo programoms, ir geresnėms galimybėms gauti kokybišką medicininę priežiūrą žmonėms, sergantiems vilklige.

(daugiau…)

Tarptautinė akušerių diena

Minima: 2022.05.05

     1987 metais Nyderlanduose vykusioje Tarptautinėje Akušerių konferencijoje nuspręsta paskelbti gegužės 5-ąją Tarptautine akušerių diena, nors ši diena plačiau buvo pradėta minėti tik 1991 metais. Šią dieną skatinama, kad medicinos studentai, akušeriai, gimdyvės ir visi, susiję su kūdikio gimimu ir gimdymu, kuo daugiau bendrautų tarpusavyje. Organizuojamos akušerių konferencijos, į kurias stengiamasi įtraukti kuo daugiau specialistų.

     Pasaulio Sveikatos organizacija skatina, jog kiekvienoje šalyje būtų sukurta gerai aprūpinta ir gerai organizuota akušerinės pagalbos sistema, kuri galėtų net dviem trečdaliais sumažinti naujagimių mirtingumą.

(daugiau…)

Gegužės 3 d.- Pasaulinė astmos diena

     Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu astma serga apie 235 milijonai gyventojų, o sergamumas šia liga didėja tiek išsivysčiusiose, tiek besivystančiose šalyse. Lietuvoje astma serga apie 4 proc. gyventojų. Ji dažnam pasireiškia dusulio ir (arba) kosulio priepuoliais, ypač naktį ir paryčiais, praeinančiais savaime arba gydant. Alergija įkvepiamiesiems alergenams – vienas dažniausių veiksnių, išprovokuojančių astmą. Astma yra dažniausia negalėjimo atvykti į darbą ar mokyklą priežastis. Tai nepagydoma liga, tačiau ją gydant galima suvaldyti ligos simptomus ir gyventi visavertį gyvenimą. Reikia paminėti, kad pasaulyje nemažai žinomų sportininkų serga astma ir tai nesutrukdė pasiekti puikių rezultatų. Sergant astma būtina vengti simptomus sukeliančių veiksnių: cigarečių dūmų, alergenų, dulkių ir t. t. Astmos gydymo pagrindas – uždegimo kvėpavimo takuose slopinimas.

     2022 m. Pasaulinės astmos dienos tema „Panaikinkime astmos sveikatos priežiūros spragas“. Šių metų temos keliamas iššūkis tarptautinėms kvėpavimo takų organizacijoms dirbti kartu su kolegomis, pacientais ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais, siekiant nustatyti ir panaikinti astmos sveikatos priežiūros spragas bei padėti įgyvendinti ir dalytis naujoviškais sprendimais vietos ir pasaulio mastu.

(daugiau…)