Osteoporozė −„tylioji epidemija“

     Osteoporozė (dar vadinama „tyliąja epidemija“) yra sisteminė griaučių liga, kuriai būdinga sumažėjusi kaulinio audinio masė ir kaulinio audinio pokyčiai, lemiantys padidėjusį kaulų trapumą ir lūžių riziką. Spalio 20-oji yra minima kaip Pasaulinė osteoporozės diena. Ji pradėta minėti nuo 1996 m. spalio 20 d., kai Jungtinės Karalystės Nacionalinė osteoporozės draugija paskelbė kampaniją prieš osteoporozę, kurią su entuziazmu palaikė Europos Komisija. Nuo 1997 m. šios dienos paminėjimą pasauliniu mastu organizuoja Tarptautinis osteoporozės fondas (IOF), o nuo 1998 m. Pasaulio sveikatos organizacija yra tiesioginė Pasaulinės osteoporozės dienos rėmėja. 2020 m. Lietuvoje osteoporoze sirgo 23 537 gyventojai (84,2 atv. 10 tūkst. gyv.), o Panevėžio rajone –     259 gyventojai (73,5 atv. 10 tūkst. gyv.).

(daugiau…)

PASAULINĖ RANKŲ HIGIENOS DIENA – „PLAUK RANKAS – SAUGOK GYVYBES“

     Jungtinių tautų Vaikų fondas paskelbė spalio 15-ąją Pasauline rankų plovimo diena. Ji pirmą kartą paminėta 2008 m. Pažymint šią dieną, siekiama atkreipti dėmesį į rankų higienos būklę bei didinti supratimą apie rankų higieną ir rankų plovimo su muilu svarbą. Kiekvienas turi žinoti, kodėl būtina plauti rankas ir kaip tinkamai tai daryti. Rankos yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių, pernešant mikroorganizmus nuo vieno asmens kitam.  Jomis liečiame daugybę daiktų, kurie gali būti užteršti ligas sukeliančiais mikroorganizmais.

     Pasak medikų, per nešvarias rankas plinta apie 80 proc. infekcinių ligų. Dėl netinkamos rankų higienos ir prastų rankų plovimo įgūdžių padidėja rizika susirgti ne tik žarnyno infekcijomis, tačiau ir kvėpavimo takų ligomis. Tyrimų duomenimis, rankų plovimas trečdaliu sumažina viduriavimo tikimybę ir penktadaliu – sergamumą kvėpavimo takų ligomis. Tinkamai plaunant rankas apsisaugotume nuo aštuonių iš dešimties ligų.

(daugiau…)

PASAULINĖ STUBURO DIENA 2021

2021 m. Pasaulinės stuburo dienos tema  „BACK 2 BACK“!

     Nuo 2008 m. Pasaulinė chiropraktikos federacija, bendradarbiaudama su pasaulio organizacijomis, koordinuoja Pasaulinę stuburo dieną. 2021 m. spalio 16 d. bus minima trylika oficiali Pasaulinė stuburo diena. Raginanti žmones ir organizacijas visame pasaulyje susijungti, kad padidintų informuotumą apie stuburo ligų prevenciją ir veiksmingą gydymą.

(daugiau…)

PASAULINĘ REGĖJIMO DIENĄ – PRIMINIMAS APIE AKIŲ MANKŠTĄ

     80 procentų visos informacijos gaunama per regėjimą. Akis – vienas svarbiausių žmogaus jutimo organų – jos padeda orientuotis aplinkoje, mokytis, pažinti pasaulį. Iš visų žmogaus kūne dirbančių raumenų akies raumenys yra aktyviausi. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) antrąjį spalio ketvirtadienį (šiemet spalio 14 d.) paskelbė Pasauline regėjimo diena. Šios dienos tikslas – didinti žmonių informuotumą apie regėjimo sutrikimus ir aklumą, žmonės skatinami pasirūpinti savo akimis, apsilankyti pas akių ligų gydytoją.

(daugiau…)

KRŪTŲ SVEIKATOS DIENA

     Europos krūties vėžio koalicijos iniciatyva spalio 15 d. kasmet minima kaip Krūtų sveikatos diena. Spalio 15 krūtų sveikatos diena skirta įvairaus amžiaus moterims informuoti, kad gyvenimo būdo veiksniai vaidina svarbų vaidmenį užkertant kelią krūties vėžiui ir pasikartojant, taip pat svarbu anksti nustatyti krūties vėžį.

(daugiau…)

SUPRATIMO APIE KRŪTIES VĖŽĮ MĖNUO

     Spalis – oficialus kovos su krūties vėžiu mėnuo. Todėl spalio 1 ir 2 dienomis gražiausi Vilniaus paminklai bus nuspalvinti rožine spalva, o žmonės raginami prie jų nusifotografuoti ir nuotraukas kelti į socialinius tinklus naudojant grotažymę #pinkwave. Ši iniciatyva – dar vienas būdas atkreipti dėmesį į krūties vėžio problemą ir pabrėžti reguliaraus patikrinimo ir ankstyvos diagnostikos svarbą.

(daugiau…)