Tarptautinė sergančiųjų Parkinsono liga diena

       Balandžio 11 d., pasaulyje minima tarptautinė sergančiųjų Parkinsono liga diena. Parkinsono liga po Alzheimerio ligos yra antra, labiausiai paplitusi lėtinė neurodegeneracinė liga, kuria serga apie 1 proc. vyresnių kaip 65 m. žmonių. Dėl šio susirgimo sutrinka judesiai, nuotaika, pažinimo funkcija, gebėjimas ryti ir bendravimas.

     Kadangi Parkinsono liga nėra išgydoma, tai yra kasmetinė galimybė didinti sąmoningumą ir reikalingas lėšas žmonėms, turintiems sveikatos būklę, pagerinti, pagerinti gyvenimo kokybę ir užtikrinti, kad žmonės ilgiau gyventų geriau.

     Šiais metais tema – „Psichikos sveikata sergant  Parkinsono liga“, o „Parkinson’s Care and Support UK“ atidarys pirmąjį „Parkinsono psichinės sveikatos palaikymo centrą“, skirtą tik Parkinsono liga sergantiems žmonėms. Iki 50% Parkinsono liga sergančių žmonių tam tikru ligos laikotarpiu kenčia nuo nerimo ar depresijos. Šios sąlygos dažnai nepaisomos ir nediagnozuojamos. Gyvenimas su nerimu ar depresija sergant Parkinsono liga pablogins tokius simptomus kaip drebulys, sustingimas, miego problemos ir skausmas bei daug daugiau. Negydomas nerimas ir depresija blogina gyvenimo kokybę.

CS3650_WPD_website banner2

(daugiau…)

Pasaulinė sveikatos diena 2021

     Balandžio 7-ąją pasaulyje minima Pasaulinė sveikatos diena. Pažymint šią dieną siekiama atkreipti dėmesį į tam tikras su sveikata susijusias temas, pabrėžiant Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) prioritetines sritis. Pasaulinę sveikatos dieną  nuo 1950 metų inicijuoja Pasaulio sveikatos organizacija.

„Kurkite teisingesnį, sveikesnį pasaulį visiems“

(daugiau…)

BALANDŽIO 2-OJI – PASAULINĖ AUTIZMO DIENA

     Autizmas (iš graikų „autos“ – pats, „izmas“ – orientacija) – įvairiapusis žmogaus raidos sutrikimas, kuriam būdingi sutrikimai, pasireiškiantys trijose veiklos srityse: socialinės sąveikos, verbalinės ir neverbalinės komunikacijos bei elgesio. Tai vienas sudėtingiausių raidos sutrikimų, kurio požymiai vieniems asmenims pasireiškia labiau, kitiems silpniau. Berniukams autizmas diagnozuojamas keturis kartus dažniau nei mergaitėms.

586139-41629-756x425

(daugiau…)

Pasaulinė tuberkuliozės diena

    Kovo 24-oji – Tarptautinė tuberkuliozės diena. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze lygį patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą.

     1882 m. kovo 24-ąją Robertas Kochas atrado tuberkuliozės sukėlėją – tuberkuliozės mikobakteriją. Šiais metais Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina šalių vyriausybes, bendruomenes, pilietinę visuomenę ir kiekvieną žmogų „Susivienyti prieš tuberkuliozę“.  Būtent tokia yra šių metų dienos tema. PSO ir partneriai skatina dialogą ir bendradarbiavimą, vienijantį asmenis ir bendruomenes ieškoti naujų būdų, kaip pažaboti tuberkuliozės (TB) epidemiją pasaulyje.

    2021 m. Pasaulinės tuberkuliozės dienos tema – „Laikrodis tiks“ – suprantama, kad pasauliui trūksta laiko veikti pagal pasaulinių lyderių prisiimtus įsipareigojimus stabdyti  tuberkuliozės plitimą. Tai ypač svarbu atsižvelgiant į COVID-19 pandemiją, dėl kurios kilo pavojus tuberkuliozės pažangai, ir siekiant užtikrinti vienodas galimybes naudotis prevencija ir priežiūra.

world-tb-day-2021

(daugiau…)

Kovo 22 dieną minima Pasaulinė vandens diena

     „Vandens vertinimas“ („Valuing water“) – tokia 2021 metų Pasaulinės vandens dienos tema, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į pasaulinę vandens krizę ir į iškeltų tikslų įvykdymą, iš kurių vienas svarbiausių – iki 2030 m. užtikrinti  visame pasaulyje sanitarinius reikalavimus atitinkančio vandens tiekimą.

WWD2021_Posters_ENG_03

(daugiau…)

PASAULINĖ DAUNO SINDROMO DIENA

     Šių metų kovo 21- ąją dieną minima pasaulinė Dauno sindromo diena. 2011 metais gruodžio 19 d. šią dieną paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. 21-oji diena pasirinkta neatsitiktinai – šie skaičiai siejami su 21- osios chromosomos defektais (trisomija), kurie ir sukelia Dauno sindromą.

     Pasaulinė Dauno sindromo diena skirta visame pasaulyje didinti visuomenės supratimą, skatinti asmenų turinčių Dauno sindromą, teisių, socialinės įtrauktiems ir gerovės palaikymą, žmonių toleranciją, dalijimąsi gerosiomis patirtimis bei paraginti kiekvieną iš mūsų išdrįsti pabūti kitokiais.

      Dauno sindromas – tai įgimta liga, kuriai būdinga 21 chromosomos trisomija (žmogus vietoje dviejų 21 poros chromosomų turi tris chromosomas), dauginės raidos anomalijos, protinės raidos atsilikimas, mažosios anomalijos. Simptomai esant Dauno sindromui: sulėtėjęs augimas ir vystymasis, maža galva, plokščias pakaušis, apvalus veidas, įstrižas akių plyšys, didelis atstumas tarp akių, protinis atsilikimas, žemas ūgis, raumenų silpnumas, sąnario nestabilumas, didelis, burnoje netelpantis, liežuvis. Mes nesame nei vienas apsaugotas nuo šios genetinės ląstelių susidarymo klaidos, taip pat nėra nustatyta, kas lemia šią genetinę ligą. Mokslinių tyrimų duomenimis, pagimdyti kūdikį su Dauno sindromu didėja moterims su amžiumi, pavyzdžiui 22 metų amžiaus moteriai tikimybė yra 1 iš 1500, tuo tarpu 49 metų amžiaus – 1 iš 10. Pagal atliktus tyrimus, nėra įrodymų, kad ankstesnis tėvų gyvenimo būdas galėtų tūrėti įtakos tokiai vaiko ląstelių anomalijai.

       Pasaulinė Dauno sindromo diena turėtų priversti susimąstyti, kad šia liga sergantieji yra tokie patys žmonės kaip ir mes, tik gal jiems būdingi kiek kitokie jausmai. Kaip visuomenė gali padėti? Palaikyti, priimti vaiką toks koks jis yra, bendrauti, pagelbėti. Tyrimai parodė, kad bendravimas, dalyvavimas kartu, kelionės, įvairūs žaidimai ir tiesiog būvimas kartu su vaikais, turinčiais Dauno sindromą, teikia didesnę naudą ugdymo procesui nei pastangos pas specialistą išmokyti vaiką kalbėti taip, kaip mes norėtume.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Monika Derukaitė

 

Šaltiniai:

https://vpsc.lrv.lt/lt/naujienos/kovo-21-d-pasauline-dauno-sindromo-diena

http://www.sveikatos-biuras.lt/naujiena/kovo-21-oji-pasauline-dauno-sindromo-diena-2730

http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/vaiku_ligos/dauno_sindromas