Rugsėjo 28 d. – Pasaulinė kovos su pasiutlige diena

     Kasmet rugsėjo 28–ąją minima Pasaulinė kovos su pasiutlige diena. Šių metų Pasaulinės kovos su pasiutlige dienos šūkis „Pasiutligė: viena sveikata, nulis mirčių“. Tikslingas šūkis su teigiama žinute, pabrėžiant ir primenant pasaulinei bendruomenei, kad pasiutligę galima išnaikinti, kad vieningai siekiamas tikslas prieš šią baisią ligą – nulis mirčių iki 2030 metų.  Kovai su pasiutlige svarbu tai, kad turime stiprią pasaulinę bendruomenę, turime įrankius ir patirtį. Taigi, žinutėje pagrindinis dėmesys skiriamas susitelkimui, siekiant teigiamų pokyčių.

(daugiau…)

RUGSĖJO 26-OJI PASAULINĖ KONTRACEPCIJOS DIENA

     Rugsėjo 26-ąją, kaip ir kasmet minima Pasaulinė kontracepcijos diena. Tai ilgalaikė tarptautinė iniciatyva, kuria siekiama skatinti visuomenę daugiau domėtis kontracepcija, kaip prevencijos priemone, mažinant didelį neplanuotų nėštumų skaičių bei saugų seksą. Ši diena minima nuo 2007 metų.

     Kontracepcija ilgą laiką buvo viešai nediskutuojama tema daugelyje Rytų Europos šalių. Po Nepriklausomybės atkūrimo žiniasklaidoje pagausėjo informacijos apie vaisingumo reguliavimo būdus. Apsispendimą vartoti efektyvią kontracepciją ar ne, dažnai lemia daug veiksnių: patirtis, žinios, požiūris, nuostatos, religija, kultūriniai ir ekonominiai veiksniai, subjektyvūs nusiskundimai ir nepageidaujamas kontraceptinių priemonių poveikis. Turi įtakos ir kontracepcijos priemonių kaina, prieinamumas. Taip pat kontracepcijos prieinamumas jauniems žmonėms priklauso ir nuo sveikatos ir švietimo sistemos aspektų.

(daugiau…)

Rugsėjo 26-oji – Pasaulinė aplinkos ir sveikatos diena

     Kasmet, rugsėjo 26-ąją, šiemet jau dvyliktąjį kartą, bus minima Pasaulinė aplinkos ir sveikatos diena. Jos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į aplinkos rizikos veiksnius, turinčius įtakos aplinkai ir sveikatai. Šios dienos minėjimo iniciatoriai – Tarptautinė aplinkos ir sveikatos federacija (IFEH). 2022 m. Pasaulinės aplinkos ir sveikatos dienos tema: „Aplinkos sveikatos sistemų stiprinimas, siekiant darnaus vystymosi tikslų“.

(daugiau…)

Tarptautinė diena be automobilio

Minima: 2022.09.22

    Pirmą kartą akcija „Mieste – be savo automobilio” buvo surengta Prancūzijoje 1998 m. 2000 m. tokai akcija jau surengta 760-yje Europos miestų. 2001 m. gruodžio 8 d. Berlyno Aplinkosaugos akademijoje buvo įvertinti pirmųjų akcijų ,,Mieste – be savo automobilio“ rezultatai ir pasirašyta visų šalių, dalyvaujančių šioje akcijoje, aplinkos ministrų deklaracija. Tarp šių šalių yra ir Lietuva. Nuo tada rugsėjo 22-oji paskelbta Tarptautine diena be automobilio.

    Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto įtaką aplinkai ir žmonių sveikatai, patiems prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo. Lietuvos miestuose aplinka ypač užteršta nuo daugybės senų (10-15 m. senumo) automobilių. Be to, ne mažesnė problema ir eismo saugumas. Lietuvoje avarijose žūsta gerokai daugiau žmonių, nei kitose Europos šalyse.

(daugiau…)

Rugsėjo 15 d. – Pasaulinė limfomos diena

     Siekiant kuo plačiau informuoti visuomenę apie limfomą, jos rūšis, simptomus ir gydymą, kiekvienais metais rugsėjo 15-ąją visame pasaulyje minima limfomos diena. 2022 m. Limfomos koalicija ragina šią dieną pasitikti su šūkiu: „Negalime laukti – skubiai reikia tobulinti limfomų diagnozavimo, gydymo ir sekimo būdus!“.

(daugiau…)

Energetiniai gėrimai ir alkoholis

     Energetinio gėrimo populiarumas siejamas su augančiais visuomenės gyvenimo tempais ir yra naudojamas kaip vienas iš įrankių išlikti žvaliam ir aktyviam ilgesnį nei įprasta laiko tarpą. Deja, energetinis gėrimas energijos nepriduoda, bet skatina naudoti pačio vartotojo turimą energiją, kuri kažkada baigiasi, jei yra neatstatoma. Remiantis Lietuvos Respublikos maisto įstatymu energetiniu gėrimu yra laikomas „nealkoholinis gėrimas, kuriame yra daugiau kaip 150 mg/l kofeino, nesvarbu, iš kokio šaltinio, arba kuriame yra daugiau kaip 150 mg/l kofeino ir vienos ar kelių kitų centrinę nervų sistemą stimuliuojančių medžiagų (gliukurono laktono, inozitolio, guaranino, ginsenozidų, ginkmedžių ekstrakto, taurino ar kt.)“. Energetiniame gėrime gali būti ir angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų, amino rūgščių, maisto priedų, vaisių sulčių ar augalų ekstraktų“. Energinių gėrimų vartojimas labiausiai paplitęs jaunų žmonių tarpe (18 – 34 m.), kurie pasižymi aktyviu laisvalaikiu ir greitu gyvenimo tempu. Gamintojai reklamai, skatindami kuo daugiau jų išgerti, vilioja pasitelkdami įžymybes, remdami sporto renginius, kurie yra jaunų žmonių tikslinė rinka, tokia kaip riedučių, riedlenčių, snieglenčių sportas. Naudoja tokius šūkius kaip „suteik sparnus“, „švęsk kaip roko žvaigždė“ ir „išlaisvink žvėrį savyje“ ir šie gėrimai tapo jaunų žmonių gyvenimo dalimi, nesusimąstant apie daromą žalą organizmui juos vartojant bereikalingai ir nesaikingai. Alkoholiniai energiniai gėrimai, į kurių sudėtį įeina ne tik alkoholis, bet ir kofeinas, kiti stimuliatoriai, paskaninti įvairiais skoniais yra orientuoti daugiau į moteriškos lyties rinką.

(daugiau…)