Pasaulinė regėjimo diena

Minima: 2019.10.10

     Pasaulio sveikatos organizacija antrąjį spalio ketvirtadienį paskelbė Pasauline regėjimo diena. Šią dieną žmonės skatinami pasirūpinti savo akimis, apsilankyti pas gydytoją. Šias metais ji minima spalio 10 dieną.

WSD19_900x511_Material

(daugiau…)

Rugsėjo 26-oji Pasaulinė aplinkos ir sveikatos diena

     Aplinka, kurioje gyvename, turi neabejotiną įtaką gyventojų sveikatai: net 20 proc. aplinkos veiksnių daro įtaką mūsų sveikatai. Lietuvos aplinkos apsaugos problemos – tai paviršinių ir požeminių vandenų, oro bei dirvožemio tarša, pavojingų atliekų susidarymas. Taip pat kraštovaizdžio bei biologinės įvairovės mažėjimas, neracionalus gamtinių išteklių naudojimas. Taip pat didelę įtaką sveikatai turi atliekos ‒ tiek buitinės (maišeliai, buteliai, vienkartiniai indai ir kt.), tiek pramoninės. Šiuo metu pavojingiausia aplinkos taršos forma – tarša atliekomis.

11111111 (daugiau…)

Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena

     Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) iniciatyva rugsėjo 15-oji paskelbta Pasauline kovos su prostatos vėžiu diena. Lietuva jos nare tapo 1991 m. ir nuo 2006 m.  yra sėkmingai vykdoma Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Pagal šią programą vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo prostatos vėžiu, 1 kartą per 2 metus nemokamai atliekamas prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas, t.y. nustatomas prostatos specifinio antigeno lygis kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas paprastai siunčia pacientą konsultuotis pas gydytoją urologą.

     Rugsėjo 15-ąją –Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną – Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija jau antrą kartą inicijuoja plaukimą baidarėmis su šūkiu „Moterys už vyrus!“. Visi, kurie myli ir palaiko vyrus, šiemet kviečiami plaukti trimis Lietuvos upėmis – Minija, Šventąja ir Žeimena.

Baneris 1920x1080

(daugiau…)

Rugsėjo 10-oji Pasaulinė savižudybių prevencinė diena

     Rugsėjo 10 dieną minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Ji skirta atkreipti dėmesį į didelį savižudybių skaičių ir ieškoti išeičių užkiršti tam kelią. Šios dienos vakarą žmonės raginami languose uždegti žvakę, skirtą atminti tiems, kurie pasitraukė iš gyvenimo.

   Savižudybė dabar yra viena iš svarbiausių pasaulio visuomenės sveikatos problemų. Pirminės sveikatos priežiūros personalo išmokymas bendruomenėje atpažinti, įvertinti potencialų savižudį, teisingai su juo elgtis, surasti jam tinkamą pagalbą ir būtų svarus įnašas į savižudybės prevenciją. (daugiau…)

Pasaulinė humanitarinės pagalbos diena

     Rugpjūčio 19-ąją minima pasaulinė humanitarinės pagalbos diena, todėl šiandien, kaip ir kasmet nuo 2008 m., Europos Komisija pagerbs žmones, savo gyvenimą paskyrusius tam, kad būtų išsaugota žmonių, kuriems reikia padėti išgyventi, gyvybė ir pagerinta jų būtis. 2019 m. Pasaulinė humanitarinė diena yra skirta paminėti moterims humanitarėms ir jų neįtikėtinam indėliui į pasaulio gerovę..Laikas pagerbti moteris, kurios  reaguoja į tamsiausias krizės valandas. Šių metų kampanija „Moterys humanitarės“ palaiko pripažinimą, kad moterys yra nusipelniusios stiprindamos visuotinę humanitarinę pagalbą ir siekdamos apsaugoti tarptautinę teisę. Humanitarinės pagalbos darbuotojai už savo pasiaukojimą moka didžiulę kainą – pagrobimai, šaudymai ir grasinimai nužudyti, tai tik dalis sunkumų, kuriuos patiria dirbantieji. Jungtinių Tautų organizacijos duomenimis, pastaruosius dešimt metų humanitarinės pagalbos darbuotojams darosi vis pavojingiau teikti humanitarinę pagalbą žmonėms, kuriems jos reikia.

WHD_banner_HCRcredit_0

(daugiau…)

Rugpjūčio 1-7 d. Pasaulinė kūdikių žindymo diena

    maitinimo_savaite_2019  Š.m. rugpjūčio 1-7 d. Pasaulinė kūdikių žindymo diena. Nuo 1990 m., kai Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Jungtinių Tautų Vaikų fondo (UNICEF) ir kitų organizacijų politikos formuotojai pasirašė Innocenti deklaraciją, kurios tikslas saugoti, skatinti bei remti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje, kasmet pirmą rugpjūčio savaitę minima pasaulinė žindymo savaitė. Šių metų žindymo savaitės tema: remkite tėvus – sudarykite sąlygas žindyti.

  PSO duomenimis, tik mažiau nei 3 proc. moterų negali žindyti. Deja, šiuo metu kūdikių žindymo praktika mažėja visame pasaulyje ir vis dažniau motinos pienas keičiamas dirbtiniais mišiniais. Visgi jie neprilygsta motinos pienui ir negali jo pakeisti. Todėl dirbtinis kūdikių maitinimas turi būti išimtis. Siekiant užtikrinti optimalų kūdikių augimą, vystymąsi ir sveikatą rekomenduojama kūdikius išimtinai žindyti pirmus 6 gyvenimo mėnesius ir tęsti žindymą iki vaikui sukaks 2-eji ir ilgiau. Išimtinis žindymas – tai naujagimio ar kūdikių iki 6 mėnesių amžiaus maitinimas tik motinos pienu, neduodant jokių kitų skysčių (įskaitant vandenį, arbatas ir sultis) ar maisto. (daugiau…)