TARPTAUTINĖ ORGANŲ DONORYSTĖS DIENA

     Kiekvienais metais spalio antrąjį šeštadienį minima Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena. Šias metais ji minima spalio 13 dieną. Šia dieną siekiama paskatinti žmones sutikti būti donorais ir taip išgelbėti kitų gyvybes.

Heart_Transplant

(daugiau…)

Rugsėjo 29-oji – Pasaulinė širdies diena

     1999 m. Pasaulinė širdies federacija paskelbė rugsėjo 29 d. Pasauline širdies diena. Šventė švenčiama 90-yje pasaulio šalių, siekiant atkreipti dėmesį į rizikos faktorius, sukeliančius širdies ligas, paskatinti sveiką gyvensenos būdą. Pasaulinę širdies dieną Lietuvoje skatina švęsti Lietuvos širdies asociacija. Šią dieną rengiami sveikatingumo renginiai, išvykos dviračiais. Šiais metais problemos aktualumas vis dar išlieka didžiulis, nes širdies ir kraujagyslių ligos yra  pagrindinė mirties priežastis pasaulyje. Kasmet pasaulyje dėl minėtos priežasties miršta apie 17,5 mln. žmonių, kas sudaro 31 proc. pasaulio mirčių.  Lietuvoje situacija taip pat nėra džiuginanti: 2017 m. nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau kaip pusė, t. y. 56,1 proc., mirusiųjų. Kraujotakos sistemos ligos, o konkrečiau lėtinė išeminė širdies liga, yra pagrindinė mirties priežastis ir tarp darbingo amžiaus (16–64 m.) gyventojų.35 (daugiau…)

Rugsėjo 15-oji diena Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena

1111111      Prostatos vėžys yra vienas dažniausių vyrų navikinių susirgimų Lietuvoje. Juo serga 7 vyrai iš tūkstančio. Prostatos vėžys gali ilgus metus vystytis prostatoje nesukeldamas jokių simptomų. Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, tad jaunesniems vyrams nesukelia jokių problemų. Tik nedidelei vyrų daliai prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus, ypač į kaulus.

Prostatos vėžio atsiradimo priežastys dar neaiškios. Žinomi šie prostatos vėžio rizikos veiksniai: (daugiau…)

Rugsėjo 10 dieną minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

     Rugsėjo 10 dieną minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Ji skirta atkreipti dėmesį į didelį savižudybių skaičių ir ieškoti išeičių užkiršti tam kelią. Šios dienos vakarą žmonės raginami languose uždegti žvakę, skirtą atminti tiems, kurie pasitraukė iš gyvenimo.

     Savižudybė – tai sąmoningas  savo paties gyvybės nutraukimas. Tai sudėtinga problema, kuri neturi kokios nors vienintelės paaiškinamos priežasties. Dažniausiai savožudybę sukelia biologinių, genetinių, psichologinių, kultūrinių ir aplinkos veiksnių visuma. Tai viena iš dažniausių mirties priežaščių 15-35 metų žmonių amžiaus grupėje. Baisu, tačiau kas 40 sekundžių pasaulyje nusižudo vienas žmogus, kas 3 sekundes pasaulyje kažkas bando nusižudyti. O kiekviena savižudybė, skaudžiai paliečia mažiausiai šešis artimus žmones.

savizudybe-discovermagazine.com-nuotr.

(daugiau…)