Vasario 10-oji Europos epilepsijos diena

     Epilepsija-ili-padavica

       Europos Epilepsijos dienos tikslas – plačiai nušviesti visuomenę apie problemas, susijusias su epilepsija. Europoje apie 6 mln. žmonių serga epilepsija, Lietuvoje – apie 18 tūkstančių. Visi šie žmonės turi teisę į tinkamą gydymą, išsilavinimą, darbą. Vasario 14 dieną numatoma ES Parlamentui Strasbūre pateikti iniciatyvas, susijusias su epilepsija sergančiųjų medicininėmis bei socialinėmis problemomis bei siekiant paramos, priimant teisinius sprendimus. (daugiau…)

VASARIO 9-OJI – TARPTAUTINĖ ODONTOLOGŲ DIENA

unnamed

     Vasario 9-tą dieną minimos Šv.Apolonijos varduvės, kadangi ji laikoma odontologų globėja, šią dieną minima ir Tarptautinė odontologų diena. Šv.Apolonija gyveno IIIa. Egipte. Ji dėl tikėjimo Kristumi, buvo nukankinta – jai buvo išrauti visa dantys ir sudeginta ant laužo. Iki XVIIII a. Ji buvo laikoma dantų skausmą kenčiančių globėja. Tačiau P.Fušaro iniciatyva ji buvo pradėta laikyti odontologų globėja. Šis odontologas siekė, kad dantys būtų tvarkomi ir atkūriami, o ne šalinami, kaip buvo įprasta.

(daugiau…)

VASARIO MĖNESĮ MINIMA TARPTAUTINĖ KOVOS SU VĖŽIU DIENA

     Vasario 4 diena – Tarptautinė kovos su vėžiu diena. Skita atkreipti dėmesį į vėžio profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą, neužkrečiamų ligų prevenciją, sveikos gyvensenos įtaką, užkertant kelią onkologiniams susirgimams. Šiais metais diena minima su šūkių : „Aš esu ir būsiu“ (angl.“I am and I will“).  Amerikos sveikatos organizacija (PAHO) prisijungia prie šios kampanijos ir kviečia stiprinti veiksmus, kuriais siekiama sumažinti vėžio poveikį. Tai gali būti pasiekta sumažinus vėžio rizikos veiksnius, tikrinant ir nustatant vėžį ankstyvosiose stadijose bei gerinant galimybes gauti diagnozę, tinkamą gydymą ir paliatyviąją priežiūrą.

HsPXeZrrwTPKxYCcaNMB1551160617

(daugiau…)

Padėk draugui nelaimėje

     Sausio 10 dieną Panevėžio rajono Velžio gimnazijos 3a klasės mokiniai mokėsi, kaip padėti draugui, jei jis užspringtų ir nebegalėtų kvėpuoti. Mokiniai sužinojo, koks yra tarptautinis užspringimo ženklas ir kaip elgtis, kai pamato žmogų, kuris tą ženklą rodo. Vaikai žino, kad pamačius šį ženklą, nedelsiant reikalinga pirmoji pagalba. Visi klasės mokiniai gavo galimybę liemenės pagalba pabandyti atlikti Heimlicho judesius užspringusiam. Kai patys išbandė savo jėgas su klasės draugais, vaikai suprato, kad teikti pirmąją pagalbą užspringusiam yra labai sunku ir reikia turėti daug jėgų, todėl labai svarbu nekalbėti, nebėgioti ir neužsiimti kitais pašaliniais darbais valgant.

1(26) (daugiau…)

KANAPĖS: ŽALA SVEIKATAI IR PAVOJUS VISUOMENEI

     Vis didesnį susirūpinimą kelia padidėjęs kanapių vartojimas ir jo sukeliamos pasekmės. Didėja rūkančių kanapes asmenų skaičius, ypač tarp jaunimo. Kanapių preparatuose nustatomas padidėjęs veikliosios medžiagos – tetra-hydro-kanabinolio (THC) kiekis. Vis daugiau mokslinių tyrimų, patvirtina tiesioginį kanapių vartojimo žalingą psichologinį, socialinį poveikį asmenybei. Jaunimas mano, jog tai – „lengvas“ narkotikas, nesukuriantis greito pripratimo. Kanapės veikia žmogaus smegenų centrus, atsakingus už motyvaciją, elgesį, atmintį. Todėl žolės dūme paskendusios paauglystės padariniai gali būti juntami visą gyvenimą.

stop-symbol-with-marijuana-leaf_91-2147487439

(daugiau…)

Jaunų žmonių mitai apie narkotikus

     Žmogaus smegenys vystosi iki 20 m. amžiaus. Ilgiausiai vystosi tos smegenų sritys, kurios atsakingos už impulsų kontrolę ir planavimą. Dėl to paaugliai gali būti labiau linkę ieškoti nuotykių nei suaugusieji, norėti išmėginti visas galimybes… Taip pat jie gali elgtis rizikingai, pavyzdžiui, pradėti vartoti narkotikus.  Kai kas tvirtina, kad gyvenime  reikia viską išbandyti. Ir kalbant apie kvaišalus, dažnai sakoma: „Aš tik pabandysiu. Narkomanu tapti tikrai nesiruošiu“. Žinok, niekas niekada nenorėjo tapti narkomanu. Bet iš kur jų tiek daug atsirado? Pirmas ir pats geriausias patarimas – jei dar nesi bandęs kvaišalų, niekada ir nebandyk ! (daugiau…)