Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu astma serga apie 235 milijonai gyventojų, o sergamumas šia liga didėja tiek išsivysčiusiose, tiek besivystančiose šalyse. Lietuvoje astma serga apie 4 proc. gyventojų. Ji dažnam pasireiškia dusulio ir (arba) kosulio priepuoliais, ypač naktį ir paryčiais, praeinančiais savaime arba gydant. Alergija įkvepiamiesiems alergenams – vienas dažniausių veiksnių, išprovokuojančių astmą. Astma yra dažniausia negalėjimo atvykti į darbą ar mokyklą priežastis. Tai nepagydoma liga, tačiau ją gydant galima suvaldyti ligos simptomus ir gyventi visavertį gyvenimą. Reikia paminėti, kad pasaulyje nemažai žinomų sportininkų serga astma ir tai nesutrukdė pasiekti puikių rezultatų. Sergant astma būtina vengti simptomus sukeliančių veiksnių: cigarečių dūmų, alergenų, dulkių ir t. t. Astmos gydymo pagrindas – uždegimo kvėpavimo takuose slopinimas.

     2022 m. Pasaulinės astmos dienos tema „Panaikinkime astmos sveikatos priežiūros spragas“. Šių metų temos keliamas iššūkis tarptautinėms kvėpavimo takų organizacijoms dirbti kartu su kolegomis, pacientais ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais, siekiant nustatyti ir panaikinti astmos sveikatos priežiūros spragas bei padėti įgyvendinti ir dalytis naujoviškais sprendimais vietos ir pasaulio mastu.

      Dabartinės astmos sveikatos priežiūros spragos yra šios:

  • nevienodos galimybės sužinoti diagnozę ir gydymą;
  • netolygumai tarp socialinių ir ekonominių, etninių ir amžiaus grupių sveikatos priežiūros;
  • netolygumai tarp turtingų ir skurdesnių bendruomenių ir šalių;
  • bendradarbiavimas tarp pirminės / antrinės / tretinės sveikatos priežiūros lygių;
  • tarp mokslinių įrodymų ir faktinio gydymo astma sergantiems žmonėms.

     Moksliniais įrodymais pagrįstų rekomendacijų įgyvendinimas yra sudėtingas visame pasaulyje. Ne visi vietiniai sprendimai yra taikomi visame pasaulyje, taip pat pasaulinės rekomendacijos gali būti nepritaikomos lokaliai.

Astmos profilaktika

      Šalinti rizikos faktorius – mesti rūkyti, vengti dulkių, šalto oro, per didelių fizinių krūvių, gydyti infekcijos židinius. Gerinti darbo ir buities sąlygas. Jei susirgote bronchine astma, vykdykite visus gydytojo nurodymus, tinkamai gydykitės ir išvengsite ligos paūmėjimų bei komplikacijų.

 

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

Inga Mackelienė

Naudota informacija:

  1. http://www.pulmoalerg.lt/lt/geguzes-antroji-pasauline-astmos-diena/
  2. https://astma.lt/
  3. https://ginasthma.org/world-asthma-day-2022/