Nuo š. m. balandžio 12 d. iki gegužės 31d. Uliūnuose vyko Sveikatos stiprinimo programa skirta širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai (toliau – Programa). Programa buvo vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. balandžio 8 d. įsakymu Nr. V-776 „Dėl Sveikatos stiprinimo programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai, organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Tvarkos aprašas). Sveikatos stiprinimo programą pradėjo 19 dalyvių, iš jų 18 asmenų pilnai baigė Programą.

Programos tikslas – integruojant pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų bei savivaldybių visuomenės sveikatos biurų vykdomą sveikatinimo veiklą efektyviau stiprinti gyventojų sveikatą, motyvuoti juos gyventi sveikiau, supažindinti su širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniais, sveikos gyvensenos principais, išmokyti keisti gyvenseną, valdyti stresą, pasirinkti sveikatai palankią mitybą bei fizinį aktyvumą ir taip sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto riziką.

Programa taikoma suaugusiems asmenims kuriems nustatyta širdies ir kraujagyslių ligų ir (arba) cukrinio diabeto rizika; kurie savanoriškai kreipiasi dėl dalyvavimo Programoje.

 

Paskaitas skaitė ir praktinius užsiėmimus vedė: gydytojas kardiologas; psichologė; gydytoja dietologė; visuomenės sveikatos specialistės, turinčios teisę vykdyti visuomenės sveikatos stiprinimą pagal  Lietuvos  Respublikos  sveikatos  apsaugos  ministro  2007  m.  lapkričio  15  d. įsakymą Nr. V-918 „Dėl Savivaldybės visuomenės sveikatos biure privalomų pareigybių sąrašo ir joms keliamų kvalifikacinių reikalavimų aprašų patvirtinimo“ (toliau – įsakymas Nr. V-918); visuomenės sveikatos specialistės, turinčios teisę vykdyti visuomenės sveikatos stiprinimą sveikos mitybos skatinimo srityje pagal įsakymą Nr. V-918; kineziterapeutas;  atitinkantis Lietuvos Respublikos sporto įstatymo 11 straipsniu nustatytus reikalavimus. Programą pradėjo 31 Programos dalyviai, iš jų 29 asmenys pilnai baigė Programą.

 

  • Pirmo susitikimo metu kiekvienas dalyvis buvo konsultuojamas individualiai visuomenės sveikatos stiprinimo specialisčių Kristinos Šlekienės ir Dovilė Švabinskienės. Programos metu buvo išsiaiškinami dalyvio sveikatos prioritetai, poreikiai bei pageidavimai. Dalyviai buvo motyvuojami nepertraukiamai lankyti užsiėmimus, praktiškai taikyti specialistų patarimus ir siekti konkrečių sveikatos gerinimo tikslų.
  • Vėliau dalyviai buvo supažindinami su širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniais ir jų įtaka sveikatai. Gydytojas kardiologas Rokas Šerpytis dalyvius supažindino apie lipidų ir gliukozės kiekio kraujyje kontrolės reikšmę; cukrinį diabetą, jo komplikacijas. Taip pat kalbėjo apie rūkymo ir alkoholio poveikį sveikatai. Programos dalyviai taip pat turėjo galimybę užduoti klausimus gydytojui kardiologui ar gauti individualią konsultaciją.
  • Gydomosios mitybos specialistė Ilona Kuodienė ir gydytoja dietologė Virginija Genovaitė Vilemienė skaitė pasaitas apie taisyklingą mitybą, jos sampratą ir pagrindinius mitybos principus. Programos dalyvius supažindino su maistinėmis maisto medžiagomis ir jų svarba žmogaus organizmui. Gydytoja dietologė mokė skaičiuoti rekomenduojamos energijos ir maistinių medžiagų paros normas ir jų kiekį. Taip pat pasakojo apie jodo, seleno, Lietuvos geografinėje zonoje trūkstamų vitaminų, mikro- ir makroelementų reikšmę sveikatai. Plačiai pasakojo apie veiksnius, kurie lemia maisto produktų bei gėrimų palankumą ar nepalankumą sveikatai. Plačiai pasakojo ir diskutavo apie maisto pasirinkimo piramidę, taip pat daržovių, vaisių, žuvies, viso grūdo produktų, skaidulinių medžiagų, geriamojo vandens vartojimo naudą. Akcentavo, kad būtina mažinti maiste sočiųjų riebalų, transriebalų (riebalų rūgščių transizomerų), cukraus ir druskos kiekį. Programos dalyvius supažindino su „Rakto skylutės“ simboliu. Dalyviai mokėsi skaityti maisto produktų etiketėse pateikiamos informaciją; alergenus ir jų ženklinimą. Taip pat mokėsi teiginių apie maisto produktų maistingumą ir sveikatingumą. Taip pat aptarė įvairias dietas (vegetarinė, veganinė mityba, žaliavalgystė ir pan.) bei jų įtaką sveikatai. Taip pat  trumpai buvo aptarti valgymo sutrikimai, jų žala sveikatai ir kaip jų išvengti. Dalyviai namuose pildė mitybos dienoraščius, juos analizavo, sekė savo mitybą.
  • Gydytoja dietologė V. G. Vilemienė skaitė paskaitą apie sveikatai palankaus maisto gaminimo ypatumus, maistines savybes tausojančius patiekalų gamybos būdus ir techninius sprendimus. Dalyviai turėjo galimybę jungtis į diskusiją, kurios metu taip pat turėjo galimybę užduoti klausimus gyd. dietologei ir gauti atsakymus į jiems rūpimus klausimus. Dalyviai turėjo galimybę pasidalinti mitybos receptais, gaminimo būdais, pasidalinti savo patirtimi su kitais Programos dalyviais.
  • Kineziteraeutas Olegas Lukminas vedė paskaitą apie fizinio aktyvumo reikšmę širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai. Priminė PSO ir Lietuvos fizinio aktyvumo rekomendacijas; aptarė fizinio aktyvumo galimybes darbe, laisvalaikio metu. Rekomendavo pasibandyti atlikti fizinio pajėgumo vertinimo testus, pateikė rezultatų reikšmę. Dalyviai buvo mokomi įsivertinti savo fizinio aktyvumo atitiktį rekomendacijoms. Kineziteraeutas mokė teisingos fizinių pratimų technikos, taip pat skyrė užduotis namams, (daryti mankštas, kas dieną vaikščioti su žingsniamačiu ir vesti fizinio aktyvumo dienoraštį, atlikti fizinio pajėgumo testus). Programos dalyviai kartu su kineziterapeutu mokėsi mankštos pratimų.
  • Kitas susitikimas vyko su psichologe Jūrate Bortkevičiene. Psichologė vedė paskaitą apie streso sampratą ir jo įtaką širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimui. Pasakojo ir praktiškai mokė atlikti streso išvengimo ir įveikimo būdo pratimų. Mokė atlikti atsipalaidavimo pratimus, kalbėjo apie atsipalaidavimų reikšmę širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai.
  • Paskutiniu susitikimo metu visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės K. Šlekienė ir D. Švabinskienė atliko programos apibendrinimą, aptarė rezultatus, individualiai konsultavo dalyvius. Taip pat su programos dalyviais aptarė užduočių ir įsipareigojimų vykdymus. Dalyviai pasidalino patirtimi, jiems buvo atsakyti klausimai ir teikiamos rekomendacijos. Buvo aptartos Programos tobulinimo galimybės.

Plačiau apie programą skaitykite: https://eseimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/b574b900481b11e4ba2fc5e712e90cd4/asr.

Programos metu dalyviai susipažino su pagrindiniais širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniais, jų profilaktika, pagrindiniais sveikatos rodikliais, jų vertinimu. Programos dalyviai įgijo įgūdžių, kaip palaikyti ir stiprinti savo sveikatą. Baigus programą dalyviai gali tęsti ir toliau tobulinti įgytus praktinius sveikos gyvensenos įgūdžius, taikyti sveikatos stiprinimo teorines žinias savo kasdieniame gyvenime.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Kristina Šlekienė