Minima: 2022.10.13

      Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) antrąjį spalio ketvirtadienį paskelbė Pasauline regėjimo diena. Šią dieną žmonės skatinami pasirūpinti savo akimis, apsilankyti pas gydytoją.

      Akys padeda mums pažinti aplinkinį pasaulį, grožėtis juo ir apsisaugoti nuo pavojų, privalome jomis rūpintis, nenumoti ranka į akių nuovargį ir skausmus.

      Pagrindiniai Pasaulinės regėjimo dienos tikslai:

 • Didinti visuomenės informuotumą apie problemas, susijusias su aklumu ir regėjimo sutrikimais.
 • Įtakoti vyriausybes, o ypač sveikatos apsaugos ministrus, kad jie dalyvautų aklumo prevencijos programose ir joms skirtų lėšų.
 • Mokyti apie aklumo prevenciją.
 • Sukurti paramą Vizija programai ir veiklai.

     „Mylėk savo akis“ patvirtinta kaip 2022 m. Pasaulinės regėjimo dienos tema. Kampanija „Mylėk savo akis“ skatina žmones rūpintis savo akių sveikata ir atkreipia dėmesį į daugiau nei milijardą žmonių visame pasaulyje, kurie prarado regėjimą ir neturi prieigos prie akių priežiūros paslaugų. 2022 m. Pasauline regėjimo diena siekiama didinti informuotumą apie aklumą ir regėjimo sutrikimą, kaip pagrindines visuotines visuomenės sveikatos ir vystymosi problemas.

     Regėjimo sutrikimų priežastys yra įvairios. Tai gali būti infekcinės ir neinfekcinės (pvz., hipertoninė liga, aterosklerozė, cukrinis diabetas ir kt.) ligos, mechaniniai pažeidimai, medžiagų apykaitos sutrikimai, vitaminų ar mineralų trūkumas, paveldimumas, užteršta aplinka, įtemptas regimasis darbas, senėjimas ir kt. Būtina atkreipti dėmesį į tinkamą mitybą, kad regėjimas nenusilptų.

     Dirbantiems kompiuteriu reikėtų atkreipti dėmesį į akių sausėjimą, periodiškai vartoti akis drėkinančius lašus, vadinamąsias „dirbtines ašaras“. Kas valandą būtina bent 10 min. leisti akims pailsėti – nukreipti jas nuo kompiuterio, pasižiūrėti pro langą, pažvilgčioti į vieną pusę, į kitą, į viršų.

      Jau nešiojančiam akinius pasitikrinti regą reikėtų bent kartą per metus, nes žmogui senstant keičiasi akių vidinės terpės, kinta ir reikalingų akinių stiprumas. Nuo 35–erių metų ir vyresniems, net ir gerai matantiems, gydytojai rekomenduoja pasitikrinti akis profilaktiškai bei pasimatuoti akių spaudimą, nes šio amžiaus žmonėms padidėja glaukomos ir kitų akių ligų grėsmė.

KAIP MYLĖTI SAVO AKIS. 10 patarimų, kaip pamilti akis:

 1. VYKDYKITE 20/20/20 TAISYKLĘ, KAD AKIMS BŪTŲ SKIRTOS EKRANO PERTRAUKOS. Naudodamiesi kompiuteriu ar kitų įrenginiu kas 20 minučių 20 sekundžių žiūrėkite į kažką 20 metrų atstumu, kad išvengtumėte akių įtempimo ir galvos skausmo.
 2. PRALEISKITE LAIKĄ LAUKE. Vaikai turi praleisti bent dvi valandas per dieną lauke. Tai padeda jų akims vystytis ir padeda išvengti trumparegystės.
 3. LAUKE DĖVĖKITE AKINIUS NUO SAULĖS. Įsitikinkite, kad jūsų akiniai nuo saulės turi apsaugą nuo UVA ir UVB, kad saulės spinduliai nepakenktų jūsų akims.
 4. NEŠIOKITE RECEPTINIUS AKINIUS, JEI JŲ REIKIA. Turėtumėte nešioti receptinius akinius, kad matytumėte aiškiai ir nereikėtų jūsų akims daugiau dirbti, o tai gali sukelti akių nuovargį ir galvos skausmą.
 5. PATIKRINKITE SAVO KOSMETIKĄ, KAD IŠVENGTUMĖTE AKIŲ INFEKCIJŲ. Patikrinkite akių makiažo galiojimo datą ir reguliariai keiskite šepetėlius, kad nesikauptų bakterijos, galinčios sukelti akių infekcijas.
 6. REGULIARIAI MANKŠTINKITĖS. Reguliariai mankštinantis gali sumažėti rizika susirgti tokiomis ligomis kaip diabetas arba aukštas kraujospūdis, kurie gali turėti įtakos jūsų regėjimui.
 7. LAIKYKITĖS SVEIKOS MITYBOS. Valgydami subalansuotą mitybą, gausite vitaminų ir mineralų, būtinų sveikoms akims palaikyti.
 8. NERŪKYTI. Rūkymas padidina rimtų akių ligų ir nuolatinio regėjimo praradimo riziką.
 9. ATLIKITE AKIŲ PATIKRINIMUS, KAD NUSTATYTUMĖTE PROBLEMAS PRIEŠ JOMS ATSIRANDANT. Akių tyrimas gali nustatyti akių būklę dar prieš tai, kai ji paveikė jūsų regėjimą.
 10. RŪPINKITĖS SAVO AKIMIS, KAD JOS „TARNAUTŲ“ VISĄ GYVENIMĄ. Į savo kalendorių įtraukite priminimus, kad reguliariai tikrintumėte akis. Akys turėtų būti tikrinamos kas 1-2 metus.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė

Naudota informacija:

 1. https://day.lt/sventes/straipsniai/pasauline_regejimo_diena
 2. https://www.iapb.org/world-sight-day/#share-the-word
 3. https://www.awarenessdays.com/awareness-days-calendar/world-sight-day-2022/
 4. https://eyewire.news/news/love-your-eyes-confirmed-as-the-theme-for-world-sight-day-2022