Pasaulinė pneumonijos diena kasmet minima lapkričio 12 d. Skirta informuoti ir šviesti žmones, kaip kovoti su pneumonija, kuri yra didžiausia pasaulyje suaugusiųjų ir vaikų infekcinė liga žudikė – 2019 m. nusinešusi 2,5 milijono gyvybių, įskaitant 672 000 vaikų.  Mirčių nuo pneumonijos mažėja. Tačiau per lėtai, kad būtų pasiektas tvaraus vystymosi tikslas – iki 2030 m. panaikinti vaikų mirtis, kurių galima išvengti.

      2021 m. COVID-19 padidino mirčių skaičių 3,6 mln., o bendras mirčių nuo kvėpavimo takų infekcijų skaičius padidėjo daugiau nei 6 mln. Jokia kita infekcija nesukelia šios mirties naštos. Nors vaikai nuo tiesioginio COVID-19 poveikio kenčia kur kas mažiau, antrinis poveikis, kurį sukelia sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sutrikimas, taip pat padidėjęs švaistymas, gali lemti iki 2,3 mln. papildomų vaikų iki penkerių metų mirčių. daugiau nei trečdalis vien nuo plaučių uždegimo ir naujagimių sepsio.

      Didžiausias pavojus gresia skurdžiausiems, labiausiai atskirtiems vaikams. Šie vaikai dažniau yra netinkamai maitinami, patiria blogas sanitarines sąlygas ir patalpų oro užterštumą, taip pat mažiausiai tikėtina, kad jie bus paskiepyti, tinkamai diagnozuoti ir gydomi.

     Plaučių uždegimas (pneumonija) – tai ūminis infekcinis plaučių audinio uždegimas, kai dėl į plaučius patekusių mikroorganizmų plaučių alveolėse susikaupia uždegiminio skysčio ir ląstelių.

     Dažniausios plaučių uždegimo priežastys – pneumokokinės infekcijos sukėlėjai (Streptoccocus pneumoniae) ir Haemophilus influenzae B tipo (Hib) bakterijos.

     Didžiausia rizika susirgti plaučių uždegimu yra mažiems vaikams (iki penkerių metų), senyvo amžiaus žmonėms bei tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi dėl lėtinių ligų ar kitų sveikatos sutrikimų.

 Plaučių uždegimui būdinga:

 • staigi pradžia,
 • aukšta temperatūra,
 • šaltkrėtis,
 • kosulys, skrepliavimas,
 • kartais atsikosėjimas krauju,
 • krūtinės skausmas,

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė

Naudota informacija:

 1. https://www.news-medical.net/news/20221113/World-Pneumonia-Day-2022-Pneumonia-Affects-Everyone.aspx
 2. https://stoppneumonia.org/about-us/
 3. http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/kvepavimo_organu_ligos/plauciu_uzdegimas
 4. https://www.indiatoday.in/information/story/world-pneumonia-day-2022-date-history-significance-and-background-2296397-2022-11-12
 5. https://stoppneumonia.org/world-pneumonia-day-logos/