Pirmoji pagalba gali tapti lemtingu žingsniu siekiant išgelbėti žmogaus gyvybę, tačiau tikrai ne kiekvienas žino, kaip suteikti pirmą pagalbą. Staigus širdies sustojimas yra pagrindinė mirties priežastis Europoje. Įvykus širdies sustojimui labai svarbu tai atpažinti ir įvertinti, iškviesti skubios pagalbos tarnybas telefonu 112 ir pradinio gaivinimo atlikimas.

     Lapkričio 11 dieną  visuomenės sveikatos specialistė supažindino Smilgių gimnazijos 11-12 klasių moksleivius su pirmosios pagalbos teikimo principais, pradiniu gaivinimu, užspringimo simptomais,  su kraujavimo rūšimis, su pirma pagalba  įvykus traumai.

    Su gimnazistais kalbėjome, kad nedelsiant atliktas pradinis gaivinimas gali padvigubinti ar netgi paketurgubinti išgyvenamumo šansus įvykus širdies veiklos sustojimui. Moksleiviai turėjo galimybę manekeno pagalba patiems pasimokyti gaivinimo pagrindus: įpūtimus ir paspaudimus. Užsidėję specialią liemenę, moksleiviai išbandė Heimlicho metodą, esant užspringimui. Per užsiėmimą taip pat mokėmės kaip sustabdyti kraujavimą, naudojantis turniketu, tvarstymo bei galūnių imobilizavimo technikos, esant kaulų lūžiams.

     Lapkričio 8 dieną, paminint Pasaulinę sveikos mitybos dieną, pas 3 klasės mokinius atvyko edukatorė iš MB „Mažųjų ugdymas.“  Per šią edukaciją vaikai mokėsi kepti duoną. Lektorė diskutavo su mokiniais, kaip svarbu minkant tešlą būti pozityviam, tada duonelė pasiseks ir ji bus gardesnė.

     Lapkričio 16 dieną 7 klasės moksleiviai dalyvavo edukacijoje „Cukraus petardos.“ Lektorius A. Šabajevas diskutavo su mokiniais apie pilnavertę mitybą, pozityvias emocijas, miego režimą, judėjimo naudą. Mokiniai dalyvavo „Kahoot“ žaidime. Teisingiausiai ir greičiausiai atsakiusieji gavo dovanų.

    Lapkričio 21 dieną Smilgių gimnazijoje lankėsi lektorė D.Marozienė. Ji skaitė 9 – 10 klasių moksleiviams paskaitą „Rūkymas ir  garinimas – mada, silpnybė ar žala sveikatai?“ Lektorė supažindino moksleivius su elektroninių cigarečių  garinimo žala paauglių sveikatai, paminėjo nutikusius nelaimingus atsitikimus garinant elektronines cigaretes, apie  priklausomybės išsivystymą.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė