1111111      Prostatos vėžys yra vienas dažniausių vyrų navikinių susirgimų Lietuvoje. Juo serga 7 vyrai iš tūkstančio. Prostatos vėžys gali ilgus metus vystytis prostatoje nesukeldamas jokių simptomų. Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, tad jaunesniems vyrams nesukelia jokių problemų. Tik nedidelei vyrų daliai prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus, ypač į kaulus.

Prostatos vėžio atsiradimo priežastys dar neaiškios. Žinomi šie prostatos vėžio rizikos veiksniai:

  • Šeiminė anamnezė. Vyrai, kurių artimieji sirgo prostatos vėžiu, turi didesnė riziką susirgti prostatos vėžiu. Vyrai, kurių šeimoje moterys sirgo krūties vėžiu turi padidėjusią prostatos vėžio riziką
  • Gausus gyvulinės kilmės riebalų ir nepakankamas šviežių daržovių ir vaisių vartojimas didina prostatos vėžio riziką.

Paprastai pacientą pirmiausia apžiūri šeimos gydytojas ir jei reikia, pasiunčia jį pas urologą. Pirmieji tyrimai, kuriuos atlieka gydytojas – digitalinis rektalinis prostatos tyrimas ir PSA kraujyje tyrimas.

Prostatos vėžio SIMPTOMAI:

    – Susilpnėjusi šlapimo srovė

    – Skausmas tarpvietėje

    – Kraujas šlapime

    – Sunku šlapintis

    – Šlapinimasis naktį

    – Dažnas šlapinimasis

Jei pradeda varginti minėti simptomai, būtina nedelsiant kreiptis į urologą. Svarbu prisiminti, kad dažniausiai prostata padidėja ne dėl vėžio. Tačiau bet kokiu atveju, sutrikdytas šlapinimasis kelia pavojų sveikatai, todėl gydymas būtinas. Prostatos vėžys gali peraugti į gretimus organus (tiesiąją žarną, šlapimo pūslę, šlapimtakius, tarpvietės audinius, dubens kraujagysles) arba krauju ir limfa išplisti į kitus organus. Dėl metastazių į kitus organus dažniausiai ir mirštama. Peraugus navikui į šlapimtakius, sutrinka šlapimo nutekėjimas. Dažniausiai atsiranda lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas.

Prostatos vėžį anksti galima diagnozuoti profilaktiškai tikrinantis. Jei esate 50-75 m. amžiaus vyras (o jei šeimoje prostatos vėžiu sirgo tėvas, brolis – nuo 45 metų), Jums pagal valstybės finansuojamą prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą kasmet nemokamai turi būti atliktas PSA lygio kraujyje tyrimas.

Pomidorai bei iš jų pagaminti produktai, kaip kečupas, apsaugo nuo prostatos vėžio. Taip veikia pomidoruose esanti medžiaga likopenas. Įrodyta, kad maisto papildai, turintys mikroelemento seleno, mažina prostatos vėžio riziką.

Naudota informacija:

  1. http://www.prostatosvezys.lt/
  2. http://www.pola.lt/
  3. http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/onkologines_ligos/prostatos_vezys
  4. https://lt.wikipedia.org/wiki/Prostatos_v%C4%97%C5%BEys

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Aušra Rešimavičienė