Kiekvienais metais spalio antrąjį šeštadienį minima Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena. Šias metais ji minima spalio 13 dieną. Šia dieną siekiama paskatinti žmones sutikti būti donorais ir taip išgelbėti kitų gyvybes.

Heart_Transplant

  • 1996 m. Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija įsteigė Nacionalinį organų transplantacijos biurą;
  • 2000 metais Lietuvoje įsteigtas valstybinis Žmogaus audinių ir organų donorų bei recipientų registras, kuriame kaupiami duomenys apie asmenis, pareiškusius sutikimą ar nesutikimą, kad jų audiniai ir (ar) organai po jų mirties būtų paimti transplantacijai.

     Organų donorystė – žmogaus organų, skirtų naudoti žmogui, savanoriškas ir neatlygintinas davimas.  Donoras – tai žmogus, kuris dovanoja savo audinius, ląsteles ar organus kitam žmogui. Recipientas – tai žmogus, kuriam reikalinga organo ar audinio transplantacija. Tačiau dažnai, išgirdę apie donorystę, žmonės pagalvoja apie kraujo donorystę. Tačiau yra ne tik kraujo, bet ir organų ir audinių donorystė. Kraują žmonės per savo gyvenimą dovanoti gali daug kartų, taip išgelbėdami ne vieną gyvybę.

     Jeigu žmogus pritaria organų donorystei ir sutinka, kad po mirties jo organai būtų persodinti transplantacijos laukiantiems žmonėms, pats paprasčiausias būdas tuo pasirūpinti – pasikalbėti apie tai su artimaisiais. Konstatavus žmogaus mirtį, medikai būtinai turi gauti artimųjų sutikimą paimti mirusiojo organus, net jei žmogus turėjo donoro kortelę.

     Tačiau yra ir gyvoji donorystė. Laukiantiems inksto, o kai kuriais atvejais ir kepenų transplantacijos pagalbos ranką gali ištiesti artimieji. Kadangi žmogus turi du inkstus, o normaliai gyventi puikiai gali su vienu, vieną inkstą galima padovanoti transplantacijos laukiančiam giminaičiui ar sutuoktiniui. Kepenų atveju kartais galima pasinaudoti kepenų gebėjimu regeneruoti (t.y. ataugti) ir persoditi tik dalį kepenų, tokiu būdu tampa įmanoma ir gyvoji kepenų donorystė. Ilgametė medikų patirtis visame pasaulyje rodo, kad iš gyvo donoro transplantuoti organai prigyja lengviau už paimtus iš mirusiojo. Turint gyvą donorą nereikia transplantacijos laukti eilėje, kuris  gali užtrukti ir kelis metus, kol atsiras organas.

Daugiau informacijos apie donoro kortelę rasite adresu : http://ntb.lrv.lt/lt/apie-donoryste/kaip-isigyti-donoro-kortele

Statistiniai duomenys (2018-02-01) :

img_71238_1719_atlikta_tr_2018_05_01jpg

img_33051_1720_2018_05_01_recipientaijpg

Visuomenės sveikatos tiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė

Naudota informacija :

  1. http://www.donoras.lt/lt/titulinis.html
  2. http://www.donoryste.eu/lt/Aktuali_statistika.html
  3. http://ntb.lrv.lt/lt/apie-donoryste/kaip-isigyti-donoro-kortele
  4. http://www.donoryste.eu/lt/Ziniasklaida_apie_donoryste.html
  5. http://ntb.lrv.lt/lt/apie-donoryste