45135009_261028351282784_5676498760037826560_n

     Š.m. spalio 24 dieną (trečiadienį), kaip ir kiekvieną mėnesį vyko Panevėžio skyriaus savitarpio paramos grupės susitikimas.Nariai renkasi kiekvieno mėnesio (išskyrus vasarą) paskutinį trečiadienį 13 val. Susitikimo metu trenerė Eglė Kirkliauskė susirinkusiems demonstravo fizinius pratimus, kurie padėtų šiek tike pažaboti ligą. Trenerė, kiekvienam dalyvavusiam taip pat įteikė po atmintuką, su mankštos pratimais.

45054706_248766712485506_69619847910129664_n

     Parkinsono liga yra lėtinė progresuojanti liga, pasireiškianti sustingimu (rigidiškumu), judesių sulėtėjimu (bradikinezija), tremoru. Antriniai pažeidimai yra judėjimo ir laikysenos sutrikimai, nuovargis, rijimo, regos sutrikimai, širdies, kvėpavimo sistemos pokyčiai. Fizinių pratimų sergant Parkinsono liga tikslas – padidinti raumenų jėgą ir judesių amplitudę, pagerinti funkcinius įgūdžius bei ištvermę ir išlaikyti savarankiškumą kasdienėje veikloje. Sergantieji Parkinsono liga palaipsniui mažina įprastinį aktyvumą. Dėl įvairių priežasčių ligoniai juda vis mažiau, kol pagaliau pradeda „sėdimąją egzistenciją”. Norėdami to išvengti, ligoniai kiekvieną dieną turi reguliariai ir nuosekliai atlikti jiems įprastus veiksmus bei fizinius pratimus.

     Kineziterapija ir fiziniai pratimai yra svarbūs Parkinsono liga sergančiojo gydymui. Kineziterapeutas moko asmenis, sergančius Parkinsono liga, ir jo artimuosius, kaip susidoroti su pakenkimais atsiradusiais ligos eigoje, taip palengvina sergančiojo judėjimą, sumažina ligos pasekmes bei padeda asmeniui susigrąžinti prarastus judėjimo įgūdžius.

45013116_589397081458656_4943781892005560320_n

     Pagrindiniai kineziterapijos, sergant Parkinsono liga, tikslai – pagerinti ir išlaikyti ligonio gyvybines funkcijas ir išvengti gretutinių ligos komplikacijų Svarbu padidinti sumažėjusią sergančiojo raumenų jėgą ir judesių amplitudę, pagerinti funkcinius įgūdžius, ištvermę ir išlaikyti savarankiškumą kasdienėje veikloje. Taigi, sergantieji  turi kiekvieną dieną reguliariai ir nuosekliai atlikti jiems įprastus veiksmus bei fizinius pratimus Atsipalaidavimo pratimai taikomi, norint sumažinti, paciento judesių rigidiškumą ir padidinti judesių amplitudę Rekomenduojama pratimus atlikti sėdint, nes pacientui gulint ant nugaros padidėja rigidiškumas. Įvairios atsipalaidavimo technikos: lėtas, nestiprus supimasis, liemens ir galūnių sukimas, gilaus kvėpavimo pratimai, derinami su sukamaisiais judesiais. Lėti ritmiški mažų amplitudžių sukamieji judesiai veiksmingai sumažina rigidiškumą, tačiau tik laikinai. Sergant Parkinsono liga vyrauja obstrukcinis ir restrikcinis kvėpavimo sutrikimas. Kuo ilgesnį laiką ligonis išlieka aktyvus, tuo mažesnė riziką susirgti pneumonija. Svarbu asmenį išmokyti gilaus diafragminio kvėpavimo pratimų, kad didėtų krūtinės ląstos judrumas ir gyvybinė plaučių talpa  Taip pat taikomi pasyvūs ir aktyvūs judesių amplitudę didinantys pratimai. Parenkami silpniems, įtemptiems tiesiamiesiems raumenims stiprinti bei sutrumpėjusiems lenkiamiesiems prailginti, ypač kaklo ir liemens raumenims. Tradiciniai tempimo pratimai taikomi siekiant prailginti sutrumpėjusius raumenis, ypač alkūnių, kelių, klubų ir pėdų lenkiamuosius. Labai svarbu stiprinti tiesiamuosius nugaros raumenis. Be to yra ypač svarbu lavinti ligonio funkcinį aktyvumą  Pratimų programos sergantiesiems Parkinsono liga pagrindas turėtų būti funkciniai judesiai – atsisėsti, atsistoti ir pan. Svarbu lavinti automatines pusiausvyros išlaikymo reakcijas. Pradėti reikia nuo kūno svorio perkėlimo sėdint, vėliau stovint, galima pridėti ir pratimus rankoms.

     Fiziškai aktyvūs pacientai lengviau įveikia ligos simptomus ir šalutinius sutrikimus, atsirandančius ligos eigoje bei ilgiau išlieka savarankiški. Todėl svarbu kiek įmanoma labiau skatinti  būti fiziškai aktyviais dar pradinėse ligos stadijose ir reguliariai užsiiminėti įvairia fizine veikla, pradedant paprastu pasivaikščiojimu, plaukimu, joga, tai chi ar važinėjimusi dviračiu.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė

 

Naudota informacija : http://www.parkinsonas.org/