Š.m. lapkričio 7 dieną Dembavos bendruomenėje vyko  vaistininko-žolininko, „Žolinčių akademijos“ viceprezidento, lektoriaus Mariaus Lasinsko paskaita „Gripo profilaktika. Imuniteto stiprinimas vaistažolėmis”. Lektorius pasakojo, kaip atpažinti, rinkti ir vartoti rudens maistinius bei vaistinius augalus, kaip juos naudoti sveikatinimuisi, fizinės, psichinės ir dvasinės sveikatos stiprinimui.

45614133_346264812588061_1611164708017012736_n

     Jei vasarą prisirinkote juoduogio šeivamedžio, liepų žiedų ir kitų vaistažolių, tai galite būti ramūs – būsite sveiki, o jei ir susirgsite, tai greičiau pasveiksite.  Svarbiausia yra turėti žiniū, kaip atrasti, surinkti ir tinkamai paruošti ir vartoti vaistažoles.

Juoduogis šeivamedis

     Žolininkas Marius Lasinskas perspėja, kad šeivamedžio uogų saujomis valgyti nevalia – jos nuodingos, daugiau suvalgius galima nuviduriuoti. Kelios uogelės –  nepakenks, o augalo žiedai pasitarnaus kaip pirmas vaistas nuo peršalimo, gripo. Surinktus juos patariama išsidžiovinti iki 35 laipsnių temperatūroje.  Juoduogio šeivamedžio žieduose  yra medžiagų, kurios užblokuoja viruso patekimą į ląsteles. Tik gerti reikia, kai tik liga prasideda, pirmomis dienomis, kai laužo kaulus, kyla temperatūra. Per dieną išgerti 1-2 litrus žiedų arbatos. Paruošimas: valgomąjį šaukštą žiedukų užpilti stikline verdančio vandens, palaikyti apie 20 min. uždengus, kad pritrauktų. Gerti 5-6 stiklines per dieną. Jei nespėsite arbatos pagerti laiku, sveikatins ji ir vėlesnėmis ligos dienomis – mažins temperatūrą, palengvins atsikosėjimą.

45799738_333019737483448_8717450830988443648_n

Liepų žiedai

    Nuo seno liepžiedžių arbata vartojama, esant kosuliui, aukštai temperatūrai, sutrikus virškinimui ar širdies ritmui. Liepų žiedai ramina nervų sistemą ir malšina skausmą. Jie veikia panašiai kaip vaistai nuo kosulio, nes stimuliuoja bronchų liaukų sekreciją, lengvina atsikosėjimą. Taip pat liepžiedžių arbata skatina prakaitavimą, todėl rekomenduojama vartoti, kai pakyla temperatūra. Panašiomis savybėmis pasižymi ir vonia su liepų žiedais. Tokia vonia ramina net hiperaktyvius vaikus ir padeda, jei kamuoja sunkus kosulys.

Aviečių lapai

     Vaistinei žaliavai naudojami prinokę aviečių vaisiai arba aviečių lapai. Avietės pasižymi prakaito ir šlapimo išsiskyrimą skatinančiu, karščiavimą ir skausmą mažinančiu, antibakteriniu, priešuždegiminiu, sutraukiančiu poveikiu. Aviečių preparatai vartojami sergant peršalimu, gripu, angina.

Raktažolės šaknys

     Raktažolės preparatai pasižymi spazmus atpalaiduojančiu, raminančiu, atsikosėjimą lengvinančiu poveikiu. Kaip vaistinė žaliava yra naudojamiraktažolės šakniastiebiai su šaknimis. Raktažolės užpilas vartojamas kvėpavimo takų ligų gydymui, taip pat slopina uždegimą, skatina ir palengvina atsikosėjimą, sergant bronchitu, plaučių uždegimu. Kadangi turi daug vitamino C, vartojama kaip vitamininė priemonė.

DĖKOJAME VISIEMS DALYVAVUSIEMS!

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė