Cukrinis diabetas – grėsminga mūsų amžiaus liga. Jis įspaudžia sergančius žmones į rėmus, kurie pasireiškia kasdienine bei griežta ligos kontroliavimo našta. Diabetas ir komplikacijos tapo pasauline epidemija, kuri plinta vaikų ir paauglių tarpe. Diabetui būdingas padidėjęs troškulys bei apetitas, dažnas šlapinimasis, didėjantis alkis, svorio mažėjimas, nuovargis, suprastėjusi rega, nesugebėjimas susikaupti ar išlaikyti dėmesį

cukrinis-diabetas-800x445

     Kiekvienais metais lapkričio 14 dieną visame pasaulyje minima Pasaulinė diabeto diena, kuri vienija žmones daugiau kaip iš 160 šalių. Šią dieną 1922 m. Frederikas Bantingo kartu su Charlesu Bestu atrado insuliną, kuris 1924 metais buvo pavartotas gydant diabetu sergantį pacientą Leonardą Thompsoną.

     Pasaulyje šiuo metu diabetu serga apie 246 mln. gyventojų. Prognozuojama, kad 2025 m. diabetu sirgs per 380 mln. žmonių. Lietuvoje 2006 m. buvo įregistruota beveik 60 tūkst. šia liga sergančiųjų, apie 1,7 proc. gyventojų. Sergančių pirmo tipo diabetu vaikų ir paauglių kasmet padaugėja 3 proc. Nustatyta, kad kasmet pasaulyje šia liga suserga apie 70 tūkst. vaikų, jaunesnių nei 15 m. (beveik 200 vaikų kasdien). Iš 440 tūkst. sergančių vaikų, jaunesnių nei 14 m., daugiau nei 20 proc. gyvena Europoje. Numatoma, kad vaikų, sergančių antro tipo diabetu, 2025 m. padaugės iki beveik 50 proc.

Cukrinis diabetas yra skirstomas į tipus:

I tipo cukrinis diabetas. Pirmo tipo diabetas yra autoimuninė liga, kurios metu sunyksta kasoje esančios ir insuliną gaminančios ląstelės. Dėl to žmonių, sergančių šia liga, organizmas stokoja ar visiškai negamina insulino. Pirmo tipo diabetas, anksčiau vadintas jaunuolių diabetu, dažniausiai yra diagnozuojamas vaikams ir jaunuoliams.

II tipo cukrinis diabetas. Antro tipo diabeto pažeistas organizmas nesugeba įsisavinti insulino. Žmonės, sergantys šia liga, negali panaudoti insulino, nors ligos pradžioje organizme jo yra ne net per daug negu pas kažikuriuos esančius žmones, t

Iš visų diabetu sergančių žmonių 90 – 95% serga II tipo diabetu.

* Kitos diabeto rūšys pasitaiko retai.

Kokios diabeto pasekmės?

Diabetinė retinopatija – ilgai besitęsiančio diabeto sukeltas aklumas. 15 metų sergantiems diabetu ligoniams aklumas pasireiškia 2 proc. sergančiųjų, dar 10 proc. pablogėja regėjimas.

Diabetinė neuropatija – pasireiškia 50 proc. diabetu sergančiųjų. Diabetinės neuropatijos metu pažeidžiama nervų sistema: atsiranda viso kūno ar atskirų jo vietų niežulys, skausmas,silpnumas kojose ir rankose.

Diabeto sukeliami inkstų pažeidimai – nuo 10 proc. iki 20 proc. sergančiųjų diabetu miršta nuo inkstų nepakankamumo.

Sergant diabetu pasireiškia širdies ligos ir miokardo infarktas – 50 proc. sergančiųjų diabetu miršta nuo širdies-kraujagyslių ligų, tame tarpe ir miokardo infarkto.

Naudota informacija:
1. http://www.worlddia betesday. org/
2. http://www.worlddia betesday. org/en/materials
3. http://www.who. int/diabetes/ en/index. html
4. http://www.who. int/mediacentre/ factsheets/ fs312/en/ index.html

Visuomenės sveikatos stiprimo specialistė

Aušra Rešimavičienė