World-AIDS-Day_ss_541055896

     Pasaulinė AIDS diena minima nuo 1988 m., tais metais įvyko visų pasaulio šalių Sveikatos ministrų susitikimas, kurio metu nuspręsta keistis su šia liga susijusia informacija tarp medikų. Pirmasis šios ligos atvejis užregistruotas 1981 metais, tačiau pasaulyje vis dar nėra vaistų, galinčių ją išgydyti. Nors mokslininkai jau sukūrė keletą preparatų, kurie stiprina imuninę sistemą ir  padeda kovoti su ŽIV (žmogaus imuniteto virusu), taip prailginant gyvenimą. Sergančių AIDS ir nešiojančių ŽIV Lietuvoje irgi daugėja, todėl reikia susirūpinti brangiausiu žmogaus turtu – gyvybe.

     Šiais metais Pasaulinė AIDS diena pasaulyje minima jau 30-tą kartą.  Šių metų Pasaulinės AIDS dienos kampanijos šūkis „Gyvenk pozityviai  ̶  žinok savo būklę dėl ŽIV“. Šiuo šūkiu visuomenė raginama atlikti ŽIV tyrimą ir žinoti, ar neserga ŽIV liga.

     Naujausiais Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis (ULAC), per dešimt šių metų mėnesių Lietuvoje nustatyti 135 nauji ŽIV infekcijos atvejai, iš kurių 100 vyrų ir 35 moterys. Tai 1,5 karto mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį, kai užsikrėtusių buvo 210.  Lietuvoje 94 proc. visų galimai užsikrėtusiųjų ŽIV asmenų žino, kad yra užsikrėtę ŽIV. Tačiau apie 300 žmonių Lietuvoje gali nežinoti, kad yra užsikrėtę ŽIV.

          ŽIV priklauso retrovirusų grupei, vadinamai lentivirusais (lot. lenti – „lėtas“), nes jie vystosi lėtai. Paprastai praeina ne vieneri metai, kol pasireiškia ŽIV infekcijos simptomai. ŽIV atakuoja žmogaus imuninę sistemą, t. y. sistemą, kuri apsaugo žmogų nuo infekcijų. ŽIV patekęs į žmogaus organizmą naikina baltuosius kraujo kūnelius (T-limfocitus), imuninėje sistemoje kontroliuojančius infekcijas. ŽIV infekcijai progresuojant imuninė sistema palaipsniui silpsta ir organizmas tampa nepajėgus apsiginti nuo infekcijų ar ligų.

               Galimi du pirminės ŽIV infekcijos pasireiškimo variantai. Vienu atveju, užsikrėtęs žmogus nuo vienos iki šešių savaičių po užsikrėtimo gali negaluoti (panašiai kaip sergant gripu), kitu atveju jokių simptomų nebūna. Netgi jei jokių simptomų nėra, infekuotas ŽIV žmogus gali užkrėsti kitus žmones. Jei žmogaus kraujyje nustatomi antikūnai prieš ŽIV, jis laikomas ŽIV teigiamu (ŽIV+). Užsikrėtęs žmogus ilgą laiką gali gerai jaustis, nors infekcija žmogaus organizme nuolat dauginasi ir gali pažeisti ar infekuoti naujus kraujo kūnelius. Pusei užsikrėtusių ŽIV per dešimtmetį išsivysto AIDS liga. Susirgimo AIDS požymiai priklauso nuo to, kaip greitai ŽIV virusas sugeba griauti žmogaus imuninę sistemą. Ši liga vystosi palaipsniui ir AIDS simptomai pajuntami tik praėjus kuriam laikui. AIDS diagnozuojama tada, kai ŽIV išveda iš rikiuotės imuninę sistemą ir kai asmuo suserga sunkiomis ligomis, nes imuninė sistema yra visiškai pažeista. Žmogaus organizmą ima pulti įvairūs ligų sukėlėjai (oportunistinės infekcijos) ir žmogus suserga įvairiomis ligomis: plaučių uždegimu ar meningitu, tam tikros rūšies vėžiu ar tuberkulioze (TB) ir kitomis. Tuberkuliozė yra dažniausiai tarp AIDS sergančių pacientų pasitaikanti oportunistinė infekcija. Laiku neskyrus specifinio priešvirusinio gydymo ŽIV liga baigiasi mirtimi.

ŽIV PLITIMO BŪDAI :

  • Lytinių santykių metu. ŽIV gali plisti per visų rūšių lytinius santykius: heteroseksualius ar homoseksualius, oralinius ir analinius, jeigu vienas iš partnerių yra užsikrėtęs.
  • Per kraują : dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis (pvz., vartojant narkotikus), perpilant kraują.
  • ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką nėštumo, gimdymo metu arba maitinant krūtimi.

      ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių  įkandimus. Neplinta per kasdienius kontaktus, pvz., rankos paspaudimą sveikinantis ar apsikabinant.

     ŽIV galima nustatyti dviem būdais: kreiptis į laboratoriją ir atlikti kraujo tyrimą arba pasidaryti greitąjį ŽIV testą. Abu šie būdai savo patikimumu yra beveik lygiaverčiai. Tik greitasis ŽIV nustatymo testas yra prieinamesnis, nieko nekainuoja. Greitąjam ŽIV nustatymo testui pakanka vieno kraujo lašelio iš piršto, po minutės jau rodomas rezultatas. Testas yra nemokamas ir užtikrinamas konfidencialumas.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė

Naudota informacija:

  1. https://day.lt/sventes/straipsniai/aids_diena
  2. http://www.ulac.lt/lt/naujienos/pranesimai-spaudai/pernai-europoje-ziv-diagnozuota-160-tukst.-zmoniu
  3. http://www.ulac.lt/lt/naujienos/pranesimai-spaudai/jubiliejine-pasauline-aids-diena
  4. http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/infekcines_ir_parazitines_ligos/ziv_aids
  5. http://www.infomed.lt/lt/2/Infomed_plius/Ligu_katalogas,id,/aids-ziv
  6. http://sveikata.su.lt/aids/web/web/kaip%20ziv%20plinta.htm