Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2019 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. A-44  „Dėl gripo epidemijos paskelbimo “ nuo 2019 m. sausio 29 d. Panevėžio rajone skelbiama gripo epidemija.

gripas

     Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiandien (2019-01-30) gripo epidemija paskelbta Klaipėdos ir Vilniaus miestų savivaldybėse. Iš 60 šalies savivaldybių gripo epidemiją paskelbė šešiolikta – Prienų rajono, Ukmergės rajono, Ignalinos rajono, Panevėžio rajono ir miesto, Kauno miesto, Kėdainių rajono, Jonavos rajono, Elektrėnų, Trakų rajono, Alytaus miesto, Raseinių rajono, Šiaulių miesto, Telšių rajono, Lazdijų rajono, Klaipėdos ir Vilniaus miesto savivaldybės.

     Gripas – tai ūminė, užkrečiama, virusinė kvėpavimo takų infekcija, kuria sukelia A, B ir C tipų virusai. A tipo virusas patogeniškas žmonėms, laukiniams ir naminiams gyvūnams, B tipo virusas plinta žmonių populiacijose ir kas kelerius metus sukelia apidemijas. C tipo virusas grėsmingas žmonėms ir kiaulėms, epidemijų nesukelia, pastebimi pavieniais susirgimai ir nedideli protrūkiai.

     Gripo virusai patekę į kvėpavimo takus, ima daugintis ir sukelia gripo simptomus. Užsikrėtęs gripo virusu, žmogus suserga per 24-72 valandas. Dažniausiai ligos požymiai pasirodo po dviejų parų. Gripo virusas plinta oro – lašeliniu būdu, kartu su seilių dalelėmis kosint ar čiaudint. Į žmogaus organizmą patenka virusas patenka įkvėpus ar užterštomis rtankomis palietus burnos, nosies ar akių gleivines.

     Gripo simptomai :

 • Staigi ligos pradžia – aukšta temperatūra (≥38°C);
 • Galvos, sąnarių ir raumenų skausmai;
 • Apetito stoka;
 • Nuovargis;
 • Silpnumas;
 • Kaulų „laužimas“;
 • Sloga, sausas kosulys;
 • Paraudusios akys.

     Susirgus gripu, reikėtų pasikonsultuoti su šeimos gydytoju. Stengtis kuo daugiau gulėti lovoje, gerti daug skysčių, patariama rūgščių; pvz.: vanduo su citrina, spanguolėmis, puikiai tinka vištienos sultinys, kuris atstato apetitą, skystina gleives. Reikėtų dažniau vedinti ir valyti patalpas, kuriose būna sergantysis, be to būtų gerai vengti kontakto su kitais žmonėmis. Į gydytoją nedelsiant kreiptis būtina jei : jei aukšta (≥38°C) temperatūra nekrenta 3 dienas; jei sergančiajam sunku kvėpuoti; jei atsiranda stiprus ir šlapias kosulys.

     Siekiant mažinti temperatūrą rekomenduojama vartoti prakaitavimą sukeliančias arbatas – liepžiedžių, aviečių, juodųjų serbentų, ramūnėlių ar čiobrelių. Norint temperatūrą mažinti vaistais patariama vartoti paracetamolį arba ibuprofeną, geriausia vartoti gryną paracetamolį, o ne kompleksinius vaistus.

     Nors skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, nereikėtų pamiršti ir nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių.
        Todėl rekomenduojama:

 • tinkamai ir dažnai plauti rankas, nusiplovus jas nusausinti;
 • vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
 • vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
 • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas;
 • neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
 • gerai vėdinti patalpas;
 • susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;
 • sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint, bei sveiki žmonės slaugydami sergantį asmenį taip pat turėtų dėvėti medicininę kaukę.

     Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skiepytis rekomenduoja visiems, o ypač nėščiosioms; 65 m. ir vyresniems; gyvenantiems globos ar slaugos namuose; sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis; dirbantiems su pacientais.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė

 

Naudota informacija :

 1. http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/infekcines_ir_parazitines_ligos/gripas
 2. https://www.pasveik.lt/lt/ligos-ir-sindromai/gripas/4328/
 3. http://sveikata.lrytas.lt/ligos-ir-gydymas/2016/11/14/news/persalimas-ar-gripas-atskirsite-is-vieno-esminio-pozymio-683662/?utm_source=lrExtraLinks&utm_campaign=Copy&utm_medium=Copy
 4. http://www.ulac.lt/ligos/G/gripas
 5. http://www.panrs.lt/go.php/lit/Panevezio-rajono-savivaldybeje-skelbiama-gripo-epidemija
 6. http://www.ulac.lt/naujienos/pranesimai-spaudai/gripo-epidemija-skelbia-klaipedos-ir-vilniaus-miestu-savivaldybes