Kasmet kovo pradžioje minima Pasaulinė Glaukomos diena. Šiais metais kovo 12 – ąją dieną. Glaukoma – lėtinė akių liga, kurios laiku nediagnozavus ir laiku nepradėjus gydymo galima apakti. Apakimas, glaukomos atveju, yra neišgydomas, liga pažeidžia regos nervą ir tinklainės nervines ląsteles. Šios ligos gydymas kasmet pareikalauja vis daugiau lėšų ir iš vis daugiau žmonių atima galimybę matyti. 2000 m. pasaulyje buvo 6,7 mln. žmonių, apakusių abiem akimis nuo glaukomos; 2010 m. bus 8 mln., 2020 m. – 11 mln. apakusių nuo glaukomos.

glaukoma-eye-doctor-plus-small

     Susirgus šia liga, žmonės ilgą laiką net nesupranta, kad serga, nes glaukoma, pradinės stadijos metu, dažniausiai nesukelia jokių negalavimų. Sergantieji nesiskundžia nei akių skausmu, graužimu. Kas ketvirtas pacientas, kreipiasi į gydytoją ir skundžiasi akių perštėjimu, nemaloniu jausmu – „akys , lyg žvyro pripiltos“, akių nuovargiu dirbant kompiuteriu. Tai sausos akies sindromas. Tačiau šie nusiskundimai dažnai gali būti glaukomos diagnostikos pradžia. Po akių patikrinimo gali būti įtariama arba nustatoma glaukoma. Ligos eigoje siaurėja akiplotis, darosi sunkiau orientuotis aplinkoje, nes žmogus pradeda matyti kaip „ pro vamzdį“. Pakitimai vystosi abiejose akyse, tačiau skirtingu greičiu, todėl žiūrint abiem akimis atrodo, kad jokių pokyčių nėra ir regėjimas yra geras. Ši liga laikoma vyresnio amžiaus žmonių liga, tačiau ja gali susirgti ir vaikai, ar net gi kūdikiai.

     Rizikos faktoriai :

 • Amžius, vyresni nei 45 metų amžiaus žmonės;
 • Akies hipertenzija – padidėjęs akispūdis;
 • Didelė trumparegystė;
 • Aukštas kraujo spaudimas;
 • Migrena;
 • Traumos;
 • Akies operacija;
 • Ilgalaikis hormonų vartojimas;
 • Paveldimumas;
 • Cukrinis diabetas.

glaukoma-medicina-mokslas

Paveikslėlyje matomas regėjimas, sergant glaukoma.

     Nuo 40 metų amžiaus reikėtų kartą per metus tikrintis akis ir akispūdį, jei šeimoje yra sergančių glaukoma, tai reikėtų daryti nuo 30 – 35 metų. Taip pat reikia žinoti, kad sergant glaukoma negalima : naudoti vyzdžius plečiančių vaistų, kurių sudėtyje yra adrenalino; vaistų nuo kosulio ar slogos, kurių sudėtyje yra pseudoefedrino. Atsitikus bet kokiai akies traumai būtina kreiptis į gydytoją, laiku gydyti visas, ne tik akių, ligas. Dirbant akims pavojingus darbus, būtina dėvėti apsauginius akinius. Svarbu laikytis asmens higienos – dažnai plauti rankas, ypač prieš liečiant akis. Sergantiesiems glaukoma gali pakenkti sunkus fizinis darbas, taip pat darbas tamsoje, siūloma vengti karščio.

     Glaukomos gydymo kokybė labai priklauso nuo pačio paciento suvokimo apie ligos rimtumą. Pagrindinis šiuo metu naudojamas gydymo būdas, apsaugantis nervines ląsteles nuo žuvimo, yra akispūdžio mažinimas ir rizikos veiksnių koregavimas. Lašai nuo glaukomos yra dviejų rūšių : vieni mažina akies skysčių gamybą, kiti pagerina skysčių nutekėjimą iš akies. Lašai vartojami nuolatos 1–3 kartus per dieną visą gyvenimą. Kai gydymas lašais neveiksmingas ir nepavyksta sustabdyti ligos progresavimo, liga gydoma chirurginiu būdu. Operacijos metu sudaromos sąlygos akies skysčiui filtruotis iš akies vidaus į išorę. Chirurginiu būdu sumažinus akispūdį, ligos eiga stabilizuojasi, tačiau prarastas regėjimas negrįžta.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

 Dovilė Usevičiūtė

Naudota informacija :

 1. http://www.pasveik.lt/lt/naujausi-medicinos-straipsniai/apie-glaukoma–kiekvienam/53939/
 2. http://www.sveikatosabc.lt/lt/Naujienos/43/minint-pasauline-glaukomos-diena
 3. http://www.eyedoctorplus.lt/akiu-ligos/glaukoma/
 4. http://akiuklinika.lt/tylus-regejimo-vagis-glaukoma/
 5. http://www.medcentras.lt/lt/apie-mus/centro-padaliniai/oftalmologijos-centras-akiu-klinika/akiu-ligos-glaukoma/
 6. https://eyes.lt/glaukoma/