Kasmet kovo mėnesį minima Pasaulinė inkstų diena. 2019-ųjų diena skirta inkstų sveikatai – prevencijos, šiuolaikiškos diagnostikos bei kokybiško gydymo prieinamumui visiems socialiniams sluoksniams visame pasaulyje. Šia diena yra siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į gyvybiškai svarbų organą – inkstus ir jų ligas. Šiais metais inkstų diena skirta lėtinėms inkstų ligoms vyresniame amžiuje. Renginiai, skirti šiai dienai, vyks daugiau nei 150 šalių, taip pat ir Lietuvoje.      Inkstai, išskirdami šlapimą, ne tik filtruoja kraują, šalina įvairias susidariusias nuodingas medžiagas, bet ir reguliuoja vandens bei mineralinių medžiagų balansą organizme. Inkstai, gamindami kai kuriuos svarbius hormonus, palaiko sveikus ir tvirtus kaulus, reguliuoja kraujo spaudimą, apsaugo nuo mažakraujystės.

     Inkstų ligos diagnozuojamos vėlai, statistika skelbia, kad inkstų ligos paliečia 1 iš 10 suaugusių žmonių. Viena iš dažniausiai pasitaikančių šio organo ligų – inkstų funkcijos nepakankamumas. Šios ligos požymiai – nuovargis, apetito stoka, dusulys, sunkiai kontroliuojamas arterinis kraujospūdis, širdies ritmo sutrikimas. Sergantiems galutinės stadijos inkstų nepakankamumu, kai savi inkstai nebesugeba atlikti visų savo funkcijų, yra atliekamos dializės procedūros. Gydytojų konsiliumui nusprendus, ligonis yra įrašomas į transplantacijos laukiančiųjų sąrašą. Vidutiniškai inksto donoro laukiama apie 2 metus.

c81be1e9fe7109a6e01da278cb77bad2

Patarimai, kaip išsaugoti inkstų funkciją

 1. Atlikite visus inkstų funkcijai įvertinti tyrimus. Juos Jums skirs Jūsų šeimos gydytojas.
 2. Atkreipkite dėmesį į tai, ką valgote ir kiek išgeriate per parą vandens, kontroliuokite gliukozės kiekį kraujyje. Kuo daugiau gersite vandens, tuo daugiau išplausite toksinų iš organizmo. Patariama suvartoti ne mažiau kaip 1,5-2 litrus skysčių per parą. Tai užtikrins reikiamą vandens ir druskų balansą. Sergantiems inkstų akmenlige patariama per parą suvartoti 2-3 litrus vandens, kad sumažėtų naujų akmenų formavimosi rizika.
 3. Kontroliuokite kūno masę, skaičiuokite kalorijas.
 4. Reguliariai mankštinkitės.
 5. Stebėkite ir kontroliuokite arterinį kraujo spaudimą. Jis negali būti didesnis nei 140/90 mmHg. Esant aukštesniam kraujo spaudimui nepamirškite išgerti vaistų.
 6. Nerūkykite ar bent jau mažinkite surūkomų cigarečių skaičių per parą.
 7. Kuo mažiau vartokite nuskausminančių medikamentų.

 

Naudota informacija:

 1. https://ntb.lrv.lt/lt/naujienos/keiciasi-donoru-inkstu-paskirstymo-tvarka
 2. http://www.hi.lt/uploads/pdf/leidiniai/Informaciniai/Pasauline%20sveikatos%20diena-suvaldyk%20diabeta.pdf
 3. http://www.donoryste.eu/lt/Naujienos.html?article=61&
 4. http://www.manosveikata.lt/lt/temos/siuolaikine-medicina-iranga/pasauline-inkstu-diena-bus-pazymeta-konferencija-klaipedoje

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Aušra Rešimavičienė