Piniavos mokyklos – darželio trečiokai pamokos metu buvo supažindinti su įvairiomis sveikatos problemomis, kurias sukelia kenksmingi organizmai. Pamokos metu kalbėta apie tai, kokią žalą gali padaryti kai kurie mikrobai ir ko mokiniai galėtų imtis, kad nesusirgtų.

1

Ar žinojote, kad:

*mokslininkai yra nustatę, kad sveikas žmogus savo kūnu gali dalintis su daugiau kaip 10 tūkst. rūšių mikrobų ? Kad tik vieną kartą nusičiaudžius, mikrobai gali pasklisti net iki 1 m. spinduliu?
*bakterija – didesnis negu virusas, visiškai savarankiškas mikroorganizmas, kuris gali daugintis pats esant tinkamoms aplinkos sąlygoms (tinkama temperatūra, maisto buvimas, deguonies buvimas/nebuvimas)?
*tam tikros bakterijos, patekdamos į žmogaus organizmą, randa jame tinkamas gyvenimo sąlygas ir gali sukelti ligas?
*virusai negali daugintis patys, be kitų organizmų ląstelių pagalbos?

     Taip pat šioje pamokoje išsiaiškinome, kad ne visas ligas sukelia mikrobai. Kad tinkamai prižiūrint savo rankas, galime išvengti kai kurių susirgimų. Mokiniai sužinojo, kad iki Iki XX amžiaus gydytojai neturėjo jokių ypatingų priemonių kovoti su bakterijų sukeliamomis ligomis: nuo žmogaus organizmo priklausydavo, ar jis susidoros su infekcija, ar ne. 1-oje XX a. pusėje buvo atrasti antibiotikai, kurie žymiai palengvino gydymą. Tačiau pastaruoju metu žinoma, kad bakterijos gali prisitaikyti prie tam tikrų antibiotikų, ir šie vaistai tampa neveiksmingi. Be to, bakterijų yra įvairiausių rūšių, ir tam, kad paskirti tinkamą antibiotiką, reikia atlikti specialius kraujo tyrimus. Diskusijų metu mokiniai aptarė antibiotikų ir kitų medikamentų vartojimą, kada tinka vartoti antibiotikus, kada ne. Kad viską geriau įsimintų, mokiniai mėgino atsakyti į paruoštą testą.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Aušra Rapkevičienė