Žmogaus smegenys vystosi iki 20 m. amžiaus. Ilgiausiai vystosi tos smegenų sritys, kurios atsakingos už impulsų kontrolę ir planavimą. Dėl to paaugliai gali būti labiau linkę ieškoti nuotykių nei suaugusieji, norėti išmėginti visas galimybes… Taip pat jie gali elgtis rizikingai, pavyzdžiui, pradėti vartoti narkotikus.  Kai kas tvirtina, kad gyvenime  reikia viską išbandyti. Ir kalbant apie kvaišalus, dažnai sakoma: „Aš tik pabandysiu. Narkomanu tapti tikrai nesiruošiu“. Žinok, niekas niekada nenorėjo tapti narkomanu. Bet iš kur jų tiek daug atsirado? Pirmas ir pats geriausias patarimas – jei dar nesi bandęs kvaišalų, niekada ir nebandyk !

Jaunimo mitai apie narkotikus:

 1. Mitas: „Lengvi“ narkotikai – nepavojingi.
  Faktas: Nėra „sunkių“ ir „lengvų“ narkotikų. Nuo visų rūšių narkotikų per ilgesnį ar trumpesnį laiką gali išsivystyti priklausomybė. Mirties priežastimi gali tapti tiek alkoholio ar tabako, tiek ir tariamai „lengvų“ narkotikų vartojimas.
 1. Mitas: „Žolytė“ – nekenksminga.
  Faktas: Piktnaudžiavimas kanapėmis ypač pablogina sugebėjimą mokytis ir gali išprovokuoti psichikos ligas: psichozes, šizofreniją, nerimą, asmenybės sutrikimus, depresiją, agresyvų nemotyvuotą elgesį. Įrodyta, kad marihuanos sudėtyje yra daugiau kancerogenų (vėžį sukeliančių medžiagų) negu tabake. Trys surūkytos marihuanos suktinės prilygsta dvidešimčiai cigarečių. Nuo marihuanos suktinei gaminti naudojamos įprastos cigaretės dažnai nuimamas filtras, rūkant įkvepiama daug giliau, o kvėpavimas sulaikomas ilgiau. Todėl, įtraukiant „žolytės“ dūmą, į plaučius patenka keturiskart daugiau dervos. Marihuanos poveikis gali trukti iki 3 dienų (o jos pėdsakų organizme galima aptikti net po mėnesio), todėl naivu tikėtis, kad, savaitgalį parūkęs, pirmadienį į mokyklą jau eisi „švarus“.
 1. Mitas: Ekstazis garantuoja „non-stop“ vakarėlį ir jokių pasekmių ryte.
  Faktas: „Nekaltąja piliule“ laikomas ekstazis sukelia depresiją ir asmenybės pasikeitimus, kankina troškulys ir haliucinacijos, gali sutrikti širdies ritmas, dehidraduoti ir perkaisti organizmas, atsiranda miego problemų, nerimas, išsiblaškymas.
 1. Mitas: Daugelis jaunų žmonių Lietuvoje vartoja narkotikus.
  Faktas: Didžioji jaunimo dalis Lietuvoje apskritai niekada nevartojo narkotikų. Atsimink ir tu, vartoti narkotikus – nenaudinga!
 1. Mitas: Paaugliai per jauni, kad jiems išsivystytų priklausomybė nuo narkotikų.
  Faktas: Priklausomas nuo narkotikų gali tapti bet kokio amžiaus žmogus, netgi įsčiose esantis vaisius, jei motina vartoja narkotikus.
 1. Mitas: „Legalus apsvaigimas“ nekenkia sveikatai.
  Faktas: Kai kurie pardavėjai tiesiog manipuliuoja žmonių patiklumu ir ne visada prekiauja saugiais produktais. Dažnai jie klaidingai pateikia informaciją apie pardavinėjamų medžiagų paskirtį, kurių sudėtyje gali būti medžiagų, sukeliančių psichoaktyvų poveikį, o kartu ir rimtą grėsmę žmogaus sveikatai. Narkotikų skirstymas į „lengvuosius“ (kanapės, ekstazis) ir „sunkiuosius“ (heroinas, kokainas) neturi jokio pagrindo.

      Visų rūšių narkotikai per ilgesnį ar trumpesnį laiką gali sukelti priklausomybę, visi jie taip pat gali tapti mirties priežastimi. Geriau nebandyk šių medžiagų.

      Narkotikai kelia labai rimtą grėsmę žmonių sveikatai, saugumui ir gerovei. Todėl visuomenė, ypač jaunimas, turi būti intensyviai šviečiami apie greitą pripratimą prie narkotinių medžiagų ir jų mirtiną poveikį žmogaus organizmui.

5-2(1)

      Atviras pokalbis apie narkotikus yra gera pradžia. Jaunuoli, jei nori pakeisti savo elgesį, o gal ieškai papildomos pagalbos, siekiant užkirsti kelią priklausomybės nuo alkoholio ar narkotikų vystymuisi? Galbūt ši informacija skirta tau ar tavo draugui.

     Pradėjai eksperimentuoti / nereguliariai vartoti alkoholį ar narkotikus? Ar kada nors jautėte kaltę dėl to, kad vartojate alkoholį ar narkotikus? O gal buvai sugautas vartojant alkoholį ar vartojant narkotikus?

Tai signalas, kad Tau reikia pagalbos atsisakant minėtų medžiagų vartojimo, ugdant atsakingą požiūrį į neigiamas vartojimo pasekmes ir užkertant kelią priklausomybės nuo alkoholio ar narkotikų vystymuisi.

Vienas iš tokios pagalbos būdų – dalyvavimas Ankstyvosios intervencijos programoje. Plačiau apie Programą: http://ntakd.lrv.lt/lt/prevencija/ankstyvoji-intervencija.

Papildoma informacija teikiama Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure: tel. 8 (45) 43 30 78, el. paštu: stiprinimas.vsb@gmail.com.

 

Naudota literatūra:

 1. http://old.ntad.lt/bylos/dokumentai/2-04.28.pdf
 2. http://eli.pasmama.lt/sveikata-ir-dieta/ligu-biblioteka/faktai-ir-mitai-apie-narkotikus?cp=1
 3. https://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/Nida.pdf
 4. http://lrv.lt/lt/prevencija/ankstyvoji-intervencija
 5. https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/28dcd7c100e611e8a2469c61d7bb0a92?positionInSearchResults=0&searchModelUUID=b7e6f8f6-0f63-4ab9-9ef0-fd2b9d48d441

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Kristina Jackutė