Vis didesnį susirūpinimą kelia padidėjęs kanapių vartojimas ir jo sukeliamos pasekmės. Didėja rūkančių kanapes asmenų skaičius, ypač tarp jaunimo. Kanapių preparatuose nustatomas padidėjęs veikliosios medžiagos – tetra-hydro-kanabinolio (THC) kiekis. Vis daugiau mokslinių tyrimų, patvirtina tiesioginį kanapių vartojimo žalingą psichologinį, socialinį poveikį asmenybei. Jaunimas mano, jog tai – „lengvas“ narkotikas, nesukuriantis greito pripratimo. Kanapės veikia žmogaus smegenų centrus, atsakingus už motyvaciją, elgesį, atmintį. Todėl žolės dūme paskendusios paauglystės padariniai gali būti juntami visą gyvenimą.

stop-symbol-with-marijuana-leaf_91-2147487439

Kodėl jaunimas vartoja kanapes?

     Vaikai ir paaugliai pradeda vartoti kanapes dėl įvairių priežasčių. Smalsumas, noras maištauti, „tapti kietu“ ar pritapti prie socialinės grupės dažnai paskatina pradėti vartoti kanapes. Kai kurie turi narkotikus vartojančių draugų, raginančių ir juos daryti tą patį. Taip pat šiuo metu didelę įtaką pabandyti kanapių turi ir plačiai tarp jaunų žmonių paplitęs klaidingas mitas, kad „kanapės – lengvas narkotikas“. Narkotikų skirstymas į „lengvuosius“ (kanapės, ekstazis) ir „sunkiuosius“ (heroinas, kokainas) neturi jokio pagrindo.

 • Įrodyta, jog kanapės blogina trumpalaikę atmintį, veikia apetitą, netgi – intelektą.
 • Todėl kanapių rūkymas yra susijęs su prastu mokymusi.
 • Kanapių vartojimas pasižymi neigiamu poveikiu įvairiems įgūdžiams, pavyzdžiui, kurie būtini vairuojant transporto priemonę. Vairavimas apsvaigus nuo kanapių gali baigtis tragedija.
 • Kanapių vartojimas sukelia priklausomybę.
 • Kanapių vartotojus kamuoja daug tų pačių kvėpavimo problemų, su kuriomis susiduria ir tabaką rūkantys asmenys, pavyzdžiui, nuolatinis kosulys ir dažnesni peršalimai.
 • Nuolatinis kanapių vartojimas yra susijęs su įvairiomis psichologinėmis problemomis: depresija, nerimu, mintimis apie savižudybę ir asmenybės sutrikimais.
 • Visų rūšių narkotikai per ilgesnį ar trumpesnį laiką gali sukelti priklausomybę, visi jie taip pat gali tapti mirties priežastimi.

     Nepilnamečiam asmeniui norinčiam pakeisti savo elgesį, o gal ieškančiam papildomos pagalbos, siekiant užkirsti kelią priklausomybės nuo alkoholio ar narkotikų vystymuisi gali padėti dalyvavimas Ankstyvosios intervencijos programoje.

Papildoma informacija  teikiama Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure:

 tel. 8 (45) 43 30 78, el. paštu: stiprinimas.vsb@gmail.com.

Naudota literatūra:

 1. http://old.ntakd.lt/bylos/dokumentai/2-04.28.pdf
 2. http://eli.pasmama.lt/sveikata-ir-dieta/ligu-biblioteka/faktai-ir-mitai-apie-narkotikus?cp=1
 3. https://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/Nida.pdf
 4. http://lrv.lt/lt/prevencija/ankstyvoji-intervencija

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Kristina Jackutė