Vasario 4 diena – Tarptautinė kovos su vėžiu diena. Skita atkreipti dėmesį į vėžio profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą, neužkrečiamų ligų prevenciją, sveikos gyvensenos įtaką, užkertant kelią onkologiniams susirgimams. Šiais metais diena minima su šūkių : „Aš esu ir būsiu“ (angl.“I am and I will“).  Amerikos sveikatos organizacija (PAHO) prisijungia prie šios kampanijos ir kviečia stiprinti veiksmus, kuriais siekiama sumažinti vėžio poveikį. Tai gali būti pasiekta sumažinus vėžio rizikos veiksnius, tikrinant ir nustatant vėžį ankstyvosiose stadijose bei gerinant galimybes gauti diagnozę, tinkamą gydymą ir paliatyviąją priežiūrą.

HsPXeZrrwTPKxYCcaNMB1551160617

Vėžio galima išvengti ir kontroliuoti įgyvendinant įrodymais pagrįstas vėžio prevencijos, patikrinimo ir ankstyvojo aptikimo, gydymo ir paliatyviosios priežiūros strategijas. Dažniausi modifikuojami vėžio rizikos veiksniai, būdingi daugeliui kitų neužkrečiamų ligų, yra šie:

 • Tabako vartojimas;
 • Mažas vaisių ir daržovių suvartojimas;
 • Kenksmingas alkoholio vartojimas;
 • Fizinio aktyvumo stoka.

     Manoma, kad sumažinus šiuos rizikos veiksnius galima išvengti 30–40 procentų vėžio atvejų.

     Vėžys (graik. carcinos) – vadinama sudėtingų ligų grupė, kuri sudaryta iš daugiau nei 100 įvairių vėžio tipų. Tai liga, kuriai būdingas nekontroliuojamas kūno ląstelių dauginimąsis, dėl kurių formuojasi augliai, galintys išplisti įvairiuose kūno vietose. Auglys susidaro, kai nekontroliuojamai besidauginančių ląstelių susidaro per daug. Augliai (navikai) gali būti piktybiniai ir gėrybiniai.

     Gėrybiniai navikai retai būna pavojingi. Piktybinių navikų ląstelės gali įsibrauti į kitus audinius ar organus, taip pat ląstelės gali atitrūkti nuo auglio ir patekti į kraują. Taip liga gali išplisti po visą organizmą. Vėžiui išplitus į kitas kūno vietas, jis vadinamas tokiu, kur buvo aptiktas, pvz.: jei krųties vėžys išplito į plaučius, jis vistiek bus vadinamas krūties vėžiu.

     Visi vėžio atvejai yra labai skirtingi ir vertinami įvairiai. Atskirų audinių ir organų vežio dianostika gali skirtis. Vėžio gydymas kiekvienam pacientui planuojamas invidualiai, gydymas planuojamas konsiliumo metu. Jame dalyvauja chirurgas, onkologas chemoterapeutas bei onkologas radioterapeutas. Gali dalyvauti ir kiti specialistai – anesteziologas, fizioterapeutas, terapeutas, dietologas ar psichologas. Renkant gydymą atsižvelgiama į paciento amžių, bendrą sveikatos būklę, auglio dydį, typą, išplitimą bei kitas ligas.

     Vėžio gydymo metodai :

 • Chirurginis gydymas- tai gydymas, kurio mettu machaniškai pašalinami nesveiki kūno audiniai.
 • Spindulinis gydymas. Tai radioterapija-vietinis piktybinių navikų gydymas. Jonizuojančiais spinduliais veikiamas piktybinis navikas ar pažeisti limfmazgiai.
 • Chemoterapija – tai gydymas vaistas. Jie veikia piktybines ląstelės stabdydami jų dauginimąsi, taip navikas nebeauga ir pradeda nykti.
 • Biologinė terapija – jos metu naviko ląstelės nesunaikinamos, o tik užblokuojamas jų dauginimąsis, navikas nebeauga.
 • Imunoterapija – jos metu naudojami vaistai, kurie skatina sergančiojo imuninę sistemą kovoti su piktybinėmis ląstelėmis.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė

Naudota informacija :

 1. https://day.lt/sventes/straipsniai/pasauline_kovos_su_veziu_diena
 2. https://day.lt/straipsniai/icccpo_diena
 3. http://www.nvi.lt/?page_id=3427&lang=l
 4. iveikliga.lt
 5. http://www.pola.lt/pagalba-sergantiems/
 6. https://www.worldcancerday.org/
 7. https://www.paho.org/hq/index.php?option=com_content&view=article&id=15687:world-cancer-day-2020-i-am-and-i-will&Itemid=39809&lang=en