unnamed

     Vasario 9-tą dieną minimos Šv.Apolonijos varduvės, kadangi ji laikoma odontologų globėja, šią dieną minima ir Tarptautinė odontologų diena. Šv.Apolonija gyveno IIIa. Egipte. Ji dėl tikėjimo Kristumi, buvo nukankinta – jai buvo išrauti visa dantys ir sudeginta ant laužo. Iki XVIIII a. Ji buvo laikoma dantų skausmą kenčiančių globėja. Tačiau P.Fušaro iniciatyva ji buvo pradėta laikyti odontologų globėja. Šis odontologas siekė, kad dantys būtų tvarkomi ir atkūriami, o ne šalinami, kaip buvo įprasta.

        Odontologai – gydytojai, kurie rūpinasi žmonių dantimis, juos apžiūri, gydo arba paskiria gydymą pas kitą dantų gydytoją. Odontologai yra odontologijos srities gydytojai, kitaip dar vadinami stomatologais arba dantistais. Vis dėlto, stomatologai ir odontologai nors yra panašių, vis dėlto, skirtingų sričių gydytojai. Žodis odontologas išvertus iš graikų kalbos reiškia dantis. Stomatologas – stoma yra burna. Antrasis žodžių skiemuo orientuotas į ligą.

     XIX a. Lietuvoje odontologijos terminas buvo pakeistas į stomatologiją ir natūralu, kad dalis žmonių vis dar vietoj šio mini labiau priimtą. Įdomu tai, kad grįžti prie odontologijos termino nuspręsta tik po 2004 metų, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą.

Odontologijos mokslo šaka dar šakojasi į :

 • Terapinę odontologiją. Tai mokslas, kuris tiria kietuosius danties audinius, jų ligas ir ieško įvairių gydymo būdų.
 • Vaikų odontologiją. Tai mokslo šaka, kuri tiria vaikų dantų ligas ir ieško gydymo būdų.
 • Periodontologiją. Šis mokslas tyrinėja žmogaus burnos apydantį bei burnos gleivinę, nustato jų ligas ir gydymą.
 • Ortopedinę odontologiją. Ši sritis yiria dantų lankų defektus ir sprendžia kaip išgydyti dantis juos protezuojant.
 • Dantų implantologiją – tai dantų, kurių žmogus neteko kažkokiu būdu, atstatymas implantais.
 • Burnos chirurgiją. Ji tiria burnos organų ligas, sprendžia problemas kaip šiuos organus išgydyti.
 • Ortodontiją. Tai mokslo šaka, kuri tiria žmogaus sąkandžio problemas, taiko gydymą. Žmonės, kurie kreipiasi į ortodontus, dažniausiai turi kreivus dantis ir netaisyklingą žandikaulį, šių anomalijų gydymas trunka apie porą metų breketais, dantų plokštelėmis arba kitomis priemonėmis.
 • Endodontiją. Tai yra pulpos audinių ligos ir tų ligų gydymas.

      Dantys – burnos ertmės organas, apibrėžiamas kaip kieta ir kaului prilyginama medžiaga įsiterpusi į žandikaulyje esančias duobutes. Duobutėje dantis prilaiko periodontas, t. y. jungiamojo audinio skaidulos. Danties dalis, kuri yra išsikišusi ir gerai matoma yra vadinama danties vainiku. Taip pat dantį sudaro trumpa tarpinė dalis – danties kaklelis ir galiausiai šaknis. Matoma danties dalis yra padengta emaliu, kuri taip pat yra ir tvirčiausia žmogaus kūno dalis, tuo tarpu kaklelį ir šaknį dengia plonas cemento sluoksnis. Danties vidų užpildo dentinas bei minkštimas vadinamas pulpa. Pulpoje yra išsiraizgė daug kraujagyslių ir nervinių skaidulų, būtent todėl jaučiame skausmą, jeigu yra gražiamas dantis ir netyčia paliečiamos tos nervinės skaidulos.Dantis1

     Suaugusio žmogaus burnos ertmėje turi būti 32 pastovūs dantys (tiek viršuje, tiek apatinėje žandikaulio dalyje po 16). Pastovūs dantys sudygsta būnant maždaug 13-14 metų amžiaus.

     Žmogus yra įvairiandantis (heterodontas). Dantys yra nevienodos formos, dydžio ir jų funkcijos skiriasi. Dantų rūšys :

 • Kandžiai. Kiekvienoje dantų eilėje jų yra po 4, tai priekiniai dantys, skirti maistui atkąsti.
 • Viršuje ir apačioje jų yra po 2. Jie skirti maistui sugriebti ir plėšyti.
 • Šiu dantų burnoje – 8. Jie stambesni už kandžius ir iltinius dantis. Paskirtis – maisto smulkinimas.
 • Krūminiai – tai stambiausi dantys, jų yra daugiausiai – 12. Paskirtis traiškyti ir trinti maistą. Tretieji krūminiai dantys – protiniai. Taip vadinami, nes dygsta protinės brandos metu – 18-25 metų.

tt2-done1

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė

Naudota informacija :

 1. https://day.lt/sventes/straipsniai/tarptautine_odontologu_diena
 2. http://www.manomedicina.lt/2016/11/odontologija/kas-yra-odontologija/
 3. http://www.viadenta.lt/kas-yra-odontologai/
 4. http://www.edante.lt/index.php?ln=lt&slug=tuk-tuk-kalasi-dantukas
 5. http://dentastra.lt
 6. https://vilniausdenticija.lt/kada-dygsta-dantys/
 7. https://lt.wikipedia.org/wiki/Dantis