Pagrindine šios dienos  tema šiemet pasirinkta biologinė įvairovė – 2020-ieji paskelbti biologinės įvairovės metais, o šūkiu „Gamtos laikas“ pabrėžiama, kad jau dabar laikas imtis veiksmų kovojant su spartėjančiu rūšių nykimu, ir raginama nedelsiant tai daryti. Juk net milijonui augalų ir gyvūnų rūšių gresia išnykimas. Ir labiausiai dėl žmogaus veiklos.

0_vLYdE4PBi8IGVB4K

       Jungtinių tautų (JT) organizacijos Generalinė asamblėja 1972 m. gruodžio 15 d. birželio 5-ąją paskelbė Pasaulinė aplinkos apsaugos diena, skirta paskatinti aplinkos apsaugą visame pasaulyje. Ši diena šventei minėti pasirinkta todėl, kad 1972 m. birželio 5 d. Stokholme įvyko pirmoji JTO konferencija, skirta aplinkos apsaugos problemoms aptarti, o vėliau sukurta JTO aplinkos apsaugos programa.

     Maistas, kurį valgome, oras, kuriuo kvėpuojame, vanduo, kurį geriame, ir klimatas, dėl kurio mūsų planeta tampa gyvenama, visi yra kilę iš gamtos. Pavyzdžiui, kiekvienais metais jūriniai augalai gamina daugiau nei pusę mūsų atmosferos deguonies, o subrendęs medis valo mūsų orą, sugerdamas 22 kilogramus anglies dioksido, išleisdamas deguonį mainais. Nepaisant visų mūsų gamtos teikiamų pranašumų, mes vis tiek netinkamai elgiamės su gamta.

      Biologinė įvairovė yra pagrindas, palaikantis visą gyvenimą sausumoje ir po vandeniu. Tai daro įtaką visiems žmogaus sveikatos aspektams, teikiant švarų orą ir vandenį, maistingą maistą, vaistų šaltinius, atsparumą natūralioms ligoms ir švelninant klimato pokyčius. Vieno šio elemento pakeitimas arba pašalinimas paveikia visą gyvenimo sistemą ir gali sukelti neigiamų padarinių. Žmogaus veiksmai, įskaitant miškų naikinimą, laukinių gyvūnų buveinių kėsinimąsi, intensyvesnį žemės ūkį ir spartėjančią klimato kaitą, išstūmė gamtą už jos ribų.

world-environment-day-2018-730x410

      COVID-19 atsiradimas pabrėžė faktą, kad sunaikindami biologinę įvairovę mes sunaikiname sistemą, palaikančią žmonių gyvybes. Manoma, kad šiandien pasaulyje dėl koronavirusų sukeltų ligų kasmet įvyksta apie milijardas ligų ir milijonai mirčių; ir apie 75 proc. visų naujų užkrečiamųjų žmonių ligų yra zoonozinės, tai reiškia, kad jas žmonėms perduoda gyvūnai.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė

Naudota informacija :

  1. https://am.lrv.lt/lt/naujienos/siandien-pasauline-aplinkos-diena-1
  2. https://day.lt/sventes/straipsniai/aplinkos_apsauga
  3. https://www.un.org/en/observances/environment-day
  4. https://www.worldenvironmentday.global/

Paveikslai :

  1. https://medium.com/@safeworldhsef/world-environment-day-2020-friday-5-june-celebrating-ideas-history-and-theme-6c5ae4796069
  2. https://hicare.in/blog/world-environment-day/