2005 metais 58-toje Pasaulio sveikatos organizacijos asamblėjoje nuspręsta Pasaulinę kraujo donorų dieną minėti kasmet, birželio 14-ąją, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į savanoriškos neatlygintinos kraujo donorystės skatinimą. Ji minima birželio 14-ąją, nes šią dieną gimė Nobelio premijos laureatas, mokslininkas Karlas Landšteineris. Jis sukūrė kraujo grupių sistemą.

poster-europe

 • Kraujo donorais gali būti sveiki asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus, savanoriškai duodantys kraujo ar jo sudėtinių dalių. Žmogaus kūno masė turi būti ne mažesnė nei 50 kilogramų.
 • Prieš duodamas kraujo donoras privalo būti pailsėjęs, pavalgęs. Negalima kraujo duoti nevalgius, nes tai gali sukelti silpnumą. Dieną prieš duodant kraujo siūloma nevalgyti labai riebaus, aštraus maisto ir būtina gerti daugiau, nei įprasta, skysčių: mineralinio vandens, sulčių, arbatos. Nepatartina duoti kraujo po įtempto darbo, naktinės pamainos.
 • Žmogus, norintis duoti kraujo, privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
 • Moterims per metus leidžiama duoti kraujo keturis kartus, vyrams – šešis. Pertraukos tarp kraujo davimo privalo būti ne trumpesnės kaip 60 dienų.
 • Nacionaliniame kraujo centre tiriamas visų donorų kraujas, bet kiekvienas duodantis kraujo privalo žinoti, kad jeigu kyla abejonių dėl savo kraujo saugumo, privalo pasitarti apie tai su kraujo centro gydytojais. Konfidencialumą garantuojamas.
 • Davus kraujo venos dūrio vietoje uždedamas sterilus spaudžiamasis tvarstis, kurio negalima nuimti 2 valandas, jo negalima drėkinti. Kraujo davęs donoras turi pailsėti nuo 10 iki 15 minučių. Labai retai dėl jaudulio prieš procedūrą, adatos dūrio baimės, nepailsėjus ar nepavalgius kraujo davimo metu ar po procedūros gali svaigti galva, išpilti prakaitas ar pasidaryti silpna. Jei pajutote nors vieną iš šių simptomų, nedelsdami pasakykite tai kraujo centro specialistams. Jie pasirengę Jums padėti. Kraujo davimo dieną patariama nesportuoti, nedirbti fizinio darbo. Davus kraujo rekomenduojama daugiau nei įprastai vartoti skysčių, valgyti lengvą maistą, nepatariama gerti stipraus alkoholio.

Šių metų Pasaulinės kraujo donorystės dienos tikslai yra šie:

 • padėkoti asmenims, kurie paaukoja kraują, ir paskatinti daugiau žmonių pradėti dovanoti;
 • kelti supratimą apie skubų poreikį padidinti saugų kraujo tiekimą bet kur ir bet kada, norint išsaugoti gyvybę;
 • sutelkti vyriausybių ir plėtros partnerių paramą nacionaliniu, regioniniu ir pasauliniu lygmeniu, kad būtų galima investuoti į nacionalines kraujo programas, jas stiprinti ir palaikyti ;
 • parodyti, kad reikia visuotinės prieigos prie saugaus kraujo perpylimo, ir ginti savo vaidmenį teikiant veiksmingą sveikatos priežiūrą ir užtikrinant visuotinę sveikatos apsaugą.

     Donorinio kraujo infekuotumas mažėja, rodo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikų parengta apžvalga apie kraujo ir kraujo komponentų donorų infekuotumą transfuzijų keliu perduodamomis infekcijomis. Šios analizės duomenimis, pernai serologiškai tiriant donorų kraują dėl sifilio, hepatitų B ir C infekcijų iš viso nustatyta 40 sifilio, 7 ŽIV infekcijos, 57 hepatito B, 56 hepatito C infekcinių žymenų atvejai.

     Per septynerius metus (2013–2019) visų minėtų infekcijų paplitimo rodiklis 1000 donacijų Lietuvoje sumažėjo. Daugiausiai minėtu laikotarpiu sumažėjo hepatito C ir sifilio paplitimo rodikliai – atitinkamai 8,5 karto ir 4,9 karto, o ŽIV infekcijos ir hepatito B rodikliai sumažėjo po 3 kartu.

     Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, siekiant užtikrinti donorinio kraujo saugumą, visi kraujo ar kraujo produktų donorai privalomai serologiškai tiriami dėl transfuzijų keliu perduodamų infekcijų nustatant ŽIV, hepatitų B ir C infekcijų bei sifilio laboratorinius žymenis. Taip pat nuo 2009 metų, siekiant nustatyti užkrečiamųjų ligų: ŽIV , hepatitų B ir C infekcijų sukėlėjus kuo ankstyvesnėje užkrečiamos ligos stadijoje,  visas donorų kraujas taip pat tiriamas taikant nukleino rūgščių amplifikacijos tyrimo (NAT) metodą, leidžiantį infekcijas išaiškinti jų inkubacinio laikotarpio metu.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė

Naudota informacija :

 1. http://www.ulac.lt/renginiai/Pasauline-kraujo-donoru-diena-2020
 2. http://v2.kraujodonoryste.lt/main_menu/neatlygintina-donoryste/apie-neatlygintina-donoryste/
 3. http://v2.kraujodonoryste.lt/main_menu/informacija-donorams/busimiems-donorams/
 4. https://www.who.int/news-room/events/detail/2020/06/14/default-calendar/world-blood-donor-day-2020
 5. https://www.who.int/campaigns/world-blood-donor-day/2017/poster-europe.jpg?ua=1