826_206473e44b3072dec46236cb9a147f1f

Kasmet birželio 26 d. pasaulis mini Tarptautinę kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda dieną, kurią dar 1987 metais paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja. Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuro paskelbta šių metų tema – „Geresnės žinios geresnei priežiūrai“ (angl.  Better Knowledge for Better Care).

Minint šią dieną, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius dr. Renaldas Čiužas siūlo atkreipti dėmesį į tėvų vaidmenį „labai svarbu, jog apie narkotikų bei kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo keliamą pavojų daugiau informacijos vaikas gautų iš savo tėvų ar kitų jiems artimų suaugusiųjų, nes vaikams, kurie iš tėvų sužino apie psichoaktyviųjų medžiagų keliamus pavojus, kyla mažesnė tikimybė ateityje jas vartoti“.

 

Jei sužinojote, kad vaikas vartoja narkotikus:

  • Kalbėkitės tuomet, kai esate ramūs. Sužinoję, kad vaikas vartoja narkotikus, tėvai paprastai pradeda panikuoti. Tokiu atveju pokalbį su savo atžala nukelkite vėlesniam laikui. Geriau pasivaikščiokite, pamėginkite nurimti. Pamąstykite ir iš anksto nuspręskite, ką norite savo vaikui pasakyti. Tai padės kontroliuoti pokalbio eigą.
  • Leiskite vaikui išsikalbėti Pokalbiui su vaiku reikia nepagailėti nei laiko, nei kantrybės. Turite klausytis, ką sako vaikas, ypatingą dėmesį kreipdami į jo jausmus. Nebijokite klausti, aiškintis – kuo daugiau suprasite, tuo lengviau bus spręsti problemą. Paprašykite, kad jūsų vaikas savais žodžiais paaiškintų, kodėl vartoja narkotikus. Gali paaiškėti, kad tai daryti jį verčia toli gražu ne problemos šeimoje ar mokykloje. Narkotikų vartojimas gali būti noro viską išmėginti ar paaugliško maišto padarinys. O gal narkotikai jūsų vaikui tiesiog yra nesunkiai prieinami?
  • Venkite klausimo „kodėl?”.„Kodėl?” yra blogiausias klausimas, kurį galite užduoti vaikui, nes tai akimirksniu išprovokuoja gynybinę jo reakciją. Be to, paauglys iš tiesų gali aiškiai nežinoti, kodėl pradėjo ar galvoja pradėti vartoti narkotikus. Klausimai turėtų būti atsargesni, stenkitės išsiaiškinti „kaip?”, „kada?”, „ką?”, „kur?” Tai padės palaikyti pokalbį, o ne tik sulaukti atsakymo „taip” arba „ne”. Nuraminkite Jei vaikas turi problemų dėl narkotikų, jam svarbu žinoti, kad susilauks iš jūsų pagalbos. Nors turite nuolat priminti, kad pasitikite juo, nebijokite išreikšti nusivylimo, jei šis pasitikėjimas nepateisinamas. Būkite pasiruošę ir galimam pasipriešinimui, manipuliacijoms bei tokioms frazėms kaip „Tu manim nepasitiki… Aš nevartoju narkotikų… Tau į mane nusispjauti“.
  • Neieškokite kaltininkų. Tėvai paprastai svarsto, kas galėtų būti kaltas, kad jų vaikas pradėjo vartoti narkotikus. Kartais visa kaltė suverčiama pačiam paaugliui, neretai kaltinami narkotikų prekeiviai, dar dažniau manoma, kad ko nors imtis turėtų mokykla. Tačiau žarstymasis kaltinimais nepadės pasijausti geriau. Norint apsaugoti savo vaikus nuo narkotikų, padėti jiems, svarbu patiems suprasti, kodėl jaunimas vartoja narkotikus, kokius pojūčius jie sukelia. Suaugę, kurie galvoja, kad jaunimas vartoja, nes „yra pasileidęs, nebežino, ko norėti“, „neturi užsiėmimo“ ir „jei tik panorės, galės mesti vartoti“, tikrai negalės padėti.

Pradėti kalbėtis su vaiku apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo keliamus pavojus reikėtų nuo pat vaikystės ir ankstyvos paauglystės. Departamento 2020 m. vykdytos apklausos, kurioje dalyvavo daugiau nei 18 tūkst. mokyklinio amžiaus vaikus (1-12 klasių) auginančių tėvų, duomenimis, 95 proc. tėvų yra kalbėję su savo vaikais apie psichoaktyviųjų medžiagų žalą ir keliamą pavojų. 66 proc. tėvų šiomis temomis su savo vaikais kalbėjo pastarąjį mėnesį (bent kartą per 30 d. iki dalyvavimo apklausoje), 21 proc. – pastaraisiais metais, o 8 proc. – seniau. Dažniausiai tėvai kalbasi su savo vaikais apie alkoholio vartojimo (85 proc.), rūkymo (81 proc.), elektroninių cigarečių (71 proc.), energinių gėrimų (67 proc.) ar narkotikų (59 proc.) vartojimo keliamą pavojų. Apie narkotikus tėvai dažniausiai kalba bendrai, neišskirdami konkrečių medžiagų ar jų grupių.unnamed

Daug naudingos informacijos apie skirtingas psichoaktyviąsias medžiagas, jų poveikį, vartojimo žalą ir pasekmes, bei vertingų patarimų, kaip kalbėti su vaikais apie psichoaktyviąsias medžiagas, tėvai gali rasti Departamento leidinyje „Vaikai seka tėvų pavyzdžiu“  bei internetiniame portale www.kaveikiavaikai.lt kurį  nuo 2020 m. gegužės mėnesio administruoja Departamentas.„Ką veikia vaikai?“ – tai unikalus ir patogus internetinis portalas, sukurtas specialiai tėvams, siekiant padėti jiems geriau suprasti savo vaikus, stiprinti tarpusavio ryšį bei suteikti reikalingų žinių apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją. Šiame portale tėvai ras aktualių faktų, naudingų patarimų, užduočių, testų bei video medžiagos, įgys ne tik naudingų žinių, bet ir vertingų įgūdžių, padėsiančių efektyviau bendrauti su vaikais.

 

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Kristina Jackutė

Naudota informacija :

  1. http://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/3(2).pdf
  2. http://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/2.pdf
  3. https://www.kaveikiavaikai.lt/
  4. http://ntakd.lrv.lt/lt/naujienos/pagalba-tevams
  5. http://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/Vaikai%20seka%20t%C4%97v%C5%B3%20pavyzd%C5%BEiu.pdf