Pastaruoju metu, ypatingai vasarą, gatvėse galima pamatyti daug įvairaus amžiaus paspirtukininkų. Elektriniai paspirtukai yra maža transporto priemonė ir atrodo negalinti padaryti daug žalos. Tačiau viskas yra ne taip parasta ir gražu kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Nesilaikant kelių eismo taisyklių, neturint tam pritaikytos infrastruktūros, neatidumas, nesinaudojimas apsaugos priemonėms sužaloja ir naudotojus, ir kitus eismo dalyvius. Be to elektriniai paspirtukai tylūs, todėl kitus dažnai užklumpa netikėtai. O ir vairuotojams sunku juos laiku pastebėti, nes jie yra nedideli.

Circ-1

     LR Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme: transporto priemonės, kurių variklio galia iki 1 kW ir maksimalus važiavimo greitis 25 km/val., priskiriami motoriniams dviračiams. Tai reiškia, kad vairuojantiems tokias transporto priemones būtina prisiminti Kelių eismo taisykles skirtas dviratininkams. Galingesni elektriniai paspirtukai priskiriami mopedams, jiems reikalingas civilinės atsakomybės draudimas, galiojanti techninė apžiūra ir transporto priemonės registracijos liudijimas. Vairuotojui būtina „AM“ kategorija, jei nėra įgijęs aukštesnės kategorijos.

Policija primena:

  • elektrinis paspirtukas, kaip ir dviratis turi būti techniškai tvarkingas: šviesti žibintai (priekyje – baltos šviesos, o gale – raudonos šviesos), veikti stabdžiai, turėti garsinį signalą;
  • važiuoti važiuojamąja dalimi paspirtukais galima tik sulaukus 14 metų, Prižiūrint suaugusiam, važiuoti važiuojamąja dalimi leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų vaikams;
  • gyvenamojoje zonoje elektrinių paspirtukų vairuotojų amžius neribojamas, tačiau suaugusieji turi užtikrinti, kad nepilnamečiai tinkamai elgtųsi kelyje;
  • vaikai iki 18 metų PRIVALO segėti dviratininko šalmą;
  • jei važiuojama važiuojamąja dalimi – būti iš toli matomais: net važiuojant šviesiu paros metu PRIVALOMA vilkėti ryškiaspalvę liemenę, arba važiuoti  įjungus priekinius ir galinius žibintus;
  • važiuojat šaligatviu ir pasivijus ta pačia kryptimi einantį pėsčiąjį, privaloma sumažinti važiavimo greitį, kad galėtume saugiai apvažiuoti priekyje einantįjį. Elektrinio paspirtuko vairuotojas PRIVALO duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti, kelti pavojaus.
  • neblaiviems ar apsvaigusiems vairuoti tiek dviratį, tiek elektrinį paspirtuką DRAUDŽIAMA.

Be pavadinimo

Pirma pagalba įvykus traumai.

TRAUMA PREVENCIJA PIRMA PAGALBA
GALVOS TRAUMA Dėvėti šalmą; tinkamas greitis;

atidumas;

stebėti aplinką ir įvertinti riziką;

laikytis eismo taisyklių; techniškai tvarkingas el. paspirtukas

Konsultuotis su medikais tel. nr. 112. Stebėti ar sąmoningas, ar nepykina, nevemia, ar nėra traukulių ir pan.  Šaldyti sumuštą vietą, tekančiu vandeniu nuplauti nubrozdinimus, kraujuojant – stabdyti kraujavimą spaudžiančiu tvarsčiu. Praradus sąmonę paguldyti ant šono, kviesti greitąją pagalbą, stebėti gyvybinius parametrus: širdies veiklą, kvėpavimą. Esant būtinybei – pradėti gaivinimą: po 30 krūtinės ląstos paspaudimų daromi 2 įpūtimai ir t. t. Paspaudimų greitis – mažiausiai 100 k./min., bet ne daugiau kaip 120 k./min. (du paspaudimai per sekundę); paspaudimų gylis – ne mažiau kaip 5 cm, bet ne daugiau kaip 6 cm; įpūtimo trukmė – vidutiniškai 1 sekundė, tūris – pakankamas, kad pakiltų krūtinės ląsta. Vaikams atvirkščiai: pirmiau įpūtimai, vėliau paspaudimai.
STUBURO TRAUMA Tinkamas greitis;

atidumas;

stebėti aplinką ir įvertinti riziką; laikytis eismo taisyklių; techniškai tvarkingas el. paspirtukas

Nejudinti. Stebėti kvėpavimą. Kviesti pagalbą.
GALŪNIŲ LŪŽIAI Tinkamas greitis;

atidumas;

stebėti aplinką ir įvertinti riziką; laikytis eismo taisyklių; techniškai tvarkingas el. paspirtukas

Kviesti pagalbą. Galima įmobilizuoti lūžio vietą apimant gretimus sąnarius, jei turite tam priemonių, ir vykti į gydymo įstaigą.
NUBROZDINIMAI, SUMUŠIMAI Papildomos apsaugos kojoms, rankoms, ypatingai vaikams;

tinkamas greitis;

atidumas;

stebėti aplinką ir įvertinti riziką; laikytis eismo taisyklių; techniškai tvarkingas el. paspirtukas

Plauti tekančiu, švariu vandeniu, dezinfekuoti ir sutvarstyti ar užklijuoti pleistrą. Jei kraujuoja, stabdyti kraujavimą spaudžiančiu tvarsčiu. Šaldyti sumuštą vietą. Jei reikia žaizdą siūti, uždėti/pridėti švarų spaudžiantį tvarstį ir kreiptis į medikus.
DANTIES TRAUMA Tinkamas greitis;

atidumas;

stebėti aplinką ir įvertinti riziką; laikytis eismo taisyklių; techniškai tvarkingas el. paspirtukas

Bet kokio sumušimo atveju, pirmoji pagalba yra sumuštos vietos šaldymas iki keturių valandų. Jei dantis paslankus, reikia vengti jį traumuoti sukandant ir kreiptis į gydytoją.

Kai dantis išmuštas, būtina surasti jį, nesvarbu ar jis nukrito ant žemės namuose, ar į balą lauke.  Suradus dantį, jį galima imti tik už vainiko. Ant skruosto uždėti šalčio. Surasto danties negalima plauti, valyti ar kitaip mechaniškai dirginti. Jį reikia patalpinti į terpę, kurioje jis bus transportuojamas kartu su pacientu pas gydytoją. Tokia terpe gali būti kiaušinio trynys, saldus pienas, kontaktinių lęšių skystis  ar net sužeistojo burnos ertmė (po liežuviu), žinoma, jeigu sužeistojo amžius yra tinkamas tokiam transportavimui. Dantį reiktų gabenti indelyje su minėtais skysčiais, o ne audinyje ar kišenėje. Labai svarbu, kad danties paviršius neišdžiūtų. Vežti vėsiai,  danties tarą apdedant  ledo gabaliukais, šaldytų daržovių pakuotėm ir pan.,  ypač vasarą, kai karšta.

      Nors elektrinis paspirtukas ir gerina naudotojų gyvenimo kokybę, didina jų mobilumą, tačiau elektrinio paspirtuko prigimtis paties naudotojo judrumą mažina, todėl sveikatos stiprinimui rekomenduojame rinktis kitas transporto priemones: paprastą paspirtuką, dviratį, riedučius arba vaikščioti pėsčiomis.

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė

Deimantė Kirvelienė

 

Naudota literatūra iš http://lkpt.policija.lrv.lt/, www.smlpc.lt, www.autobanas.lt, www.odontologurumai.lt.