Daugelis karštas vasaros dienas leidžia gamtoje, mėgaujasi saulės voniomis, vėsinasi upių, ežerų ar jūrų vandenyse, net neįtardami, kiek pavojų tyko, iš pirmo žvilgsnio įprastose pramogose.

     Saulė – energijos bei sveikatos šaltinis tiek žemei, tiek ir žmogui. Su jos spinduliais mūsų organizmas gauna vitamino D, šiluma ir šviesa suteikia teigiamų emocijų, be to šviečiant saulei daug laiko praleidžiame gryname ore. Tačiau ji ne tik lepina, bet gali daryti ir nemažai žalos. Esant aukštai temperatūrai daugiau prakaituojama, prarandama daug skysčių, kartu ir vitaminų bei mineralinių medžiagų – magnio ir kalio, kurie yra būtini geram širdies ritmui palaikyti. Piknaudžiaujant saule gali sutrikti širdies veikla, kilti ar kristi kraujo spaudimas, pradėti skaudėti galvą, nudegti oda, ištikti šilumos ar saulės smūgis.

thumb2-2020-concepts-beach-sand-inscription-2020-in-the-sand-summer-2020

     Per vasaros karščius ilgai būti saulėjė nepatartina, ypač 11 – 15 valandomis, ne tik turintiems bėdų dėl širdies ar kraujagyslių ligų, bet ir sveikiems žmonėms. Ytin karštomis dienomis nepatariama sunkiai fiziškai dirbti, nes nuo didelio krūvio netenkama daug skysčių, apkraunama širdis, sumažėja raumenų jėga. Jei atsiranda neišvengiamų darbų, būtina dėvėti lengvą kepurę ar skrybėlę, plonus lininius ar medvilninius drabužius, dažniau gerti vandens bei nepersidirbti.

      Piknaudžiauti saule nepatariama, nes požymiai, kad padauginote saulės spindulių, paprastai pajaučiami ne iš karto. Pirmieji nudegimo požymiai išryškėja po 4 – 8 valandų. Nudegimas – tai ūmus odos uždegimas. Nudegus oda patinsta, parausta, skauda ir niežti, esant stipriam nudegimui gali iššokti pūslės. Odos paraudimai dažniausiai praeina po 48 – 72 valandų. Tamsaus gymio žmonės saulėje gali būti ilgiau, o rudaplaukiai, mėlynakiai, strazdanoti nudega daug greičiau. Sunkių nudegimų atvejais gali krėsti šaltis, kilti temperatūra. Žmonėms, turintiems itin baltą odą bei daug apgamų, buvimą saulėje reikia riboti – mėgautis tik anksti ryte arba po pietų. Apgamus reikia slėpti, jei įmanoma – užklijuoti pleistru. Nesaikingas jų „svilinimas“ gali sukelti melanomą, t.y. odos vėžį. Mėgstantiems piknaudžiauti saule ir nenaudoti apsauginių priemonių vertėtų atsiminti, kad žalingas saulės poveikis turi didelę įtaką odos senėjimui. Pamažu atsiranda ankstyvųjų raukšlių, oda tampa storesnė ar plonesnė, saulės spindulių poveikis mažina odos elastingumą, dėl to sudrimba skruostai, pagylėja veido raukšlės. Ultravioletiniai spinduliai (UV) kenkia ir akims – gali išprovokuoti kataraktą ar akių melanomą.

     Karštomis vasaros dienomis pavojų kelia ne tik saulė, bet ir vanduo, kuriame daugelis atsigaivina. Reikėtų nepamiršti, kad neatsargiai elgiantis vandenyje yra didelis pavojus nuskęsti. Dažniausios skendimo priežastys : neblaivi būklė, vaistų poveikis, traukuliai, nelaimingi atsitikimai, plaukiojant valtimi, vandens sportas, nepakankama vaikų priežiūra. 60 % skendimų būna vasarą, ypač savaitgaliais, ir maždaug 60 % skęstančiųjų moka plaukti. Jei matote skęstantį ir galimybės priplaukti prie nukentėjusiojo per mažos, nuo kranto ar iš valties skęstančiajam numeskite ilgą virvę, lyną ar didelį tuščią butelį. Skubėkite iškviesti greitąją pagalbą. Jei pradedama gaivinti vandenyje, skęstantysis iš vandens traukiamas, kol gaivintojas kojomis siekia dugną. Tada pradedamas dirbtinis kvėpavimas burna į burną arba burna į nosį. Dėl galimos kaklo traumos gaivinimas atliekamas stengiantis išlaikyti kaklą neutralioje padėtyje, neatlošiant galvos. Jei gaivinama krante, būtina įsitikinti, ar kvėpavimo takai praeinami, ir pagal galimybę atlaisvinti juos nuo vandens, žmogų paverčiant, ypač jei tai skendimas, o ne kaklo trauma. Taip pat būtina išvalyti kvėpavimo takus, jei juose yra smėlio ar dumblo. Įtariant kaklo traumą, krante svarbu imobilizuoti kaklą, įvertinti sąmonės būklę, kvėpavimą, širdies darbą, jei jų nėra, pradėti gaivinti.

     Panevėžio rajono savivaldybės tarybos 2020 m. liepos 2 d. sprendimu Nr. T-169 patvirtintos Saugaus elgesio paviršinių vandens telkinių vandenyje ir ant paviršinių vandens telkinių ledo Panevėžio rajono savivaldybėje taisyklės. Taisyklės galioja Panevėžio rajono savivaldybės teritorijoje, jų privalo laikytis visi fiziniai ir juridiniai asmenys.

Maudymosi vietose draudžiama:

 1. maudytis neblaiviam ar apsvaigusiam nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų;
 2. maudytis vaikams iki 14 metų be suaugusio žmogaus priežiūros;
 3. palikti prie vandens be priežiūros vaikus iki 14 metų;
 4. plaukioti ant pripučiamų čiužinių, transporto priemonių padangų ir kamerų, rąstų, lentų ir kitų plaukiojimui nepritaikytų daiktų;
 5. suptis ir vaikščioti tam nepritaikytose plaukiojimo priemonėse, taip pat nesilaikyti plaukiojimo priemonės gamintojo nustatytų saugaus plaukiojimo priemonės naudojimo reikalavimų ir (ar) draudimų;
 6. plaukti plaukiojimo priemone, jeigu joje nėra gelbėjimosi liemenių, skirtų visiems joje esantiems asmenims;
 7. maudytis, nardyti ir šokinėti iš (nuo) plaukiančios plaukiojimo priemonės;
 8. maudytis žaibuojant ir (ar) perkūnijos, škvalo, viesulo metu;
 9. rūkyti (išskyrus įrengtas rūkymo vietas);
 10. žaisti sportinius žaidimus ne fizinio aktyvumo (aktyvaus) maudymosi vietose ar sukeliant pavojų poilsiautojams;
 11. maudymosi vietose įrengti stovyklavietes;
 12. maudymosi vietose kurti laužus;
 13. skinti ar naikinti saugomų rūšių augalus;
 14. būti maudymosi vietose nuogiems asmenims (nedėvintiems maudymosi kostiumų), išskyrus specialiai įrengtus paplūdimius, pažymėtus specialiomis nuorodomis ir ženklais;
 15. lankytis su gyvūnais tam neskirtose maudymosi vietose.

Maudymosi vietose turi būti įrengti aktualus informaciniai stendai, kuriuose išdėstytos pagrindinės saugaus elgesio vandens telkinio vandenyje taisyklės.

Saugaus elgesio paviršinių vandens telkinių vandenyje ir ant paviršinių vandens telkinių ledo Panevėžio rajono savivaldybėje taisykles galite rasti čia : Saugaus elgesio paviršinių vandens telkinių vandenyje ir ant paviršinių vandens telkinių ledo Panevėžio rajono savivaldybėje taisyklės.

Panevėžio rajono vandens telkinių, kuriuose 2020 m.  bus atliekami vandens tyrimai, sąrašas :

 1. Karsakiškio seniūnijoje – Lėvuo ties Paliūniškiu;
 2. Krekenavos seniūnijoje – Nevėžis ties Krekenava; Krekenavos tvenkinys;
 3. Miežiškių seniūnijoje – Nevėžis ties Nevėžio gyvenviete;
 4. Naujamiesčio seniūnijoje – Sanžilė ties Berčiūnais, Nevėžis ties Naujamiesčiu;
 5. Paįstrio seniūnijoje – Paįstrio karjeras;
 6. Raguvos seniūnijoje – Raguvos karjeras;
 7. Ramygalos seniūnijoje – Ramygalos miesto tvenkinys;
 8. Smilgių seniūnijoje – Smilgių miestelio tvenkinys (Draugystės g.);
 9. Upytės seniūnijoje – Upytės tvenkinys, Ėriškių tvenkinys;
 10. Vadoklių seniūnijoje – Juodžio ežeras už Mikėnų kaimo;
 11. Velžio seniūnijoje – Juodos užtvanka ties Kerava, Nevėžio upė Velžio gyvenvietėje.
 12. Panevėžio seniūnija – Lėvuo ties Piniavos k.

 

Naudota informacija :

 1. http://www.smlpc.lt/lt/atmintines_lankstukai_plakatai/
 2. https://www.60plius.lt/2019/06/03/prasideda-maudyniu-sezonas/
 3. panrs.lt
 4. http://www.sveikatosabc.lt/lt/Straipsniai/22/vasaros-maudynes:-malonumai-ir-pavojai
 5. http://straipsniai.lt/naudingi-patarimai/2012-vasara-kur-poilsiauti/
 6. https://netradicinemedicina.com/vanduo/

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

 Dovilė Usevičiūtė