Kiekvienais metais liepos 28 d. minima Pasaulinė hepatito diena, siekiant geriau informuoti apie virusinį hepatitą – kepenų uždegimą, sukeliantį įvairias sveikatos problemas, įskaitant kepenų vėžį. Yra penkios pagrindinės hepatito viruso padermės – A, B, C, D ir E. Kartu hepatitai B ir C yra dažniausia mirties priežastis, kiekvienais metais prarandama 1,3 mln.

     Šių metų tema yra „Ateitis be hepatito“, kurioje daug dėmesio skiriama hepatito B prevencijai motinoms ir naujagimiams. Liepos 28 d. PSO paskelbs naujas rekomendacijas, kaip užkirsti kelią viruso perdavimui iš motinos vaikui.

hff-tile-test-and-treat-1

Šių metų Pasaulinei hepatito dienai PSO siunčia šias svarbiausias hepatitų prevencijos žinutes:

  • Visi naujagimiai turi būti paskiepyti nuo hepatito B iš karto po gimimo ir vėliau gauti dar bent dvi papildomas vakcinos dozes. Tokiu būdu siekiama užkirsti kelią hepatito B infekcijai tarp naujagimių.
  • Visos nėščiosios turėtų būti reguliariai tikrinamos dėl hepatito B, ŽIV ir sifilio bei, prireikus, gydomos. Tokios priemonės leistų sustabdyti hepatito B viruso perdavimą iš motinos vaikui.
  • Hepatito prevencijos, diagnostikos ir gydymo paslaugos turėtų būti prieinamos kiekvienam, įskaitant vartojančius švirkščiamuosius narkotikus, įkalinimo įstaigose esančius asmenis, migrantus ir kitus aukštos rizikos užsikrėsti asmenis. O tai reiškia, kad neturėtų būti užmirštas nei vienas.
  • Laiku diagnozavus bei gydant virusinius hepatitus, galima išvengti kepenų vėžio ir kitų sunkių kepenų ligų, todėl svarbu plėsti hepatitų diagnostikos ir gydymo prieinamumą.
  • Hepatitų prevencijos ir gydymo paslaugos, tokios kaip kūdikių imunizacija, žalos mažinimo paslaugos ir lėtinio hepatito B gydymas, yra pagrindinės ir būtinos net ir COVID-19 pandemijos metu.

     PSO apskaičiavo, kad 2015 m. 257 mln. Žmonių visame pasaulyje gyveno užsikrėtę lėtiniu hepatito B virusu (HBV), o 900 000  mirė nuo HBV infekcijos, daugiausia dėl cirozės ar kepenų ląstelių karcinomos. Dauguma suaugusiųjų mirčių, susijusių su HBV, yra antrinės dėl infekcijų, įgytų gimus ar per pirmuosius penkerius gyvenimo metus. 2016 m. Gegužės mėn. Pasaulio sveikatos asamblėja patvirtino Pasaulinę sveikatos sektoriaus strategiją dėl virusinio hepatito, kurioje raginama iki 2030 m. Pašalinti virusinį hepatitą kaip visuomenės sveikatos grėsmę (apibrėžiama kaip 90 proc. Sumažėjęs naujų infekcijų dažnis ir 65 proc. mirtingume). Norint pašalinti HBV infekciją kaip grėsmę visuomenės sveikatai, 5 metų vaikams reikia sumažinti hepatito B paviršiaus antigeno (HBsAg) paplitimą iki mažiau kaip 0,1%. Tai galima pasiekti atliekant visuotinę naujagimių imunizaciją nuo hepatito B ir kitų intervencijų, siekiant užkirsti kelią HBV perdavimui iš motinos į vaiką.

Šiose rekomendacijose pateikiamos įrodymais pagrįstos gairės, kaip gydyti HBsAg teigiamas nėščias moteris periferiniu antivirusiniu būdu, kad būtų išvengta HBV perdavimo iš motinos.

Rekomendacijas anglų kalba galite rasti čia : Rekomendacijos

Naudota informacija :

  1. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/333391/9789240002708-eng.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  2. http://www.ulac.lt/lt/pasauline-hepatito-diena-2020
  3. https://www.who.int/publications/i/item/978-92-4-000270-8
  4. https://www.who.int/campaigns/world-hepatitis-day/2020/campaign-materials

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė