Disleksija – specifinis skaitymo sutrikimas, kuris gali būti ir įgytas, ir paveldėtas. Disleksija, dažniausiai pastebima, kai vaikas pardeda mokytis mokykloje. Vaikui sunku  susieti raides su garsu, neperskaito paprastų sakinių, mato skirtingas raides, painioja panašiai skambančias (b-p, k-g ir pan.). Daug vaikų ateina į mokyklą nemokėdami skaityti ir rašyti, kad to išmoktų. Pastebėti sunkumus galima jau antro mokymosi mėnesio pabaigoje. Jei pirmos klasės pabaigoje, jis vis dar painioja raides, sunkiai ar negali visai jų užrašyti arba neatpažįsta rašomame tekste, tai jau ženklas susirūpinti ir pasikonsultuoti su specialistais. O vyresniame amžiuje pasireiškia kaip nepakankami skaitymo gebėjimai. Skaitymas išlieka nepakankamai sklandus, yra netikslus, taigi skaitydamas žmogus netiksliai iškoduoja, intonuoja žodžius, kas irgi trukdo suvokti teksto prasmę, sunku pereiti iš vienos eilutės į kitą. Be to, skaitoma lėtai, todėl tai sukelia nepasitenkinimą skaitymu, skaitant pavargstama ir skaitymas nebūna malonus procesas. Dėl lėto skaitymo mokykloje vaikai turi ir kitų mokymosi sunkumų, jie nespėja kartu su visa klase įsisavinti medžiagos, patiria patyčias, greit pavargsta, būna irzlūs ir pikti, nebenori eiti į mokyklą.

     Dauguma vaikų su vystymosi disleksija patiria didelių sunkumų mokantis, iš kurių didžiausias- silpna mokymosi ir sėkmės motyvacija. Menki mokymosi pasiekimai gali būti klaidingai palaikomi tingėjimu, išsiblaškymu, bloga valia ir pan.

       Disleksiją nepagydoma, tačiau koreguojama. Tiesa, tokia, kad reikės įdėti labai daug darbo ir kantrybės. Dažniausiai šią problemą sprendžia logopedai. Padėti žmogui galima bet kuriame amžiuje. Skaityti, tarti žodžius ir pan. mokoma naudojant specialias metodikas. Asmenims, kuriems pasireiškia šis sutrikimas, paprastai patariama rinktis tas veiklos sritis, kurioms nereikia ypatingų skaitymo, rašymo žinių, pvz., menas, matematika, rinkodara, fizika, sportas, žemės ūkio darbai, medžio darbai ir t.t.

       Įdomu. Disleksija nepagydoma, bet ir ne nuosprendis! Disleksija buvo diagnozuota žymiam aktoriui Tom Cruise, dainininkei Cher, genialiam filmukų kūrėjui Walt Dysney, dailininkui Pablo Picasso, visų mėgstamam pasakų kūrėjui Hans Christian Anderson, nepralenkiamam Leonardo da Vinci, Serui Winston Churchill, telefono išradėjui Alexander Graham Bell, aktorei Whoopi Goldberg, politikams George Washington ir John F. Kennedy, astronomas ir fizikas Galilėjas Galilėjus, aktorė Dženifer Aniston, režisierius Stevenas Spielbergas), daininikas ir dainų kūrėjas Džonas Lenonas.

Kaip gali padėti tėvai savo vaikui?

Išklausykite vaiką, neskubinkite, kalbėkite su vaiku aiškiai, išsamiai atsakykite į jo klausimus, pataisykite švelniai, bet neįkyriai. Palaikykite ir paguoskite savo vaiką. Jei yra kalbos sutrikimų, kreipkitės į logopedą. Jei lėtai progresuoja kalbos, skaitymo įgūdžiai, patikrinkite vaiko klausą bei regėjimą. Skaitykite vaikui ir būkite kantrūs. Gali pradėti daug laiko, kol vaikas sugebės perpasakoti istoriją. Kartu dainuokite daineles, skaitykite eilėraštukus.

120841258_3370878582995419_3156306186082499611_n

Solidarizuokimės – spalio 8 d. pasipuoškime raudonai! #GoRedForDyslexia

Šiais metais Lietuvoje pirmąkart minima Disleksijos pažinimo savaitė, kuri tradiciškai Europos šalyse organizuojama spalio mėn. antrąją savaitę (5 – 11 d.).

Įdomu.

 • Disleksiją turi 10 – 15% pasaulio gyventojų;
 • Kiekvienoje Lietuvos mokyklos klasėje gali būti 1 – 3 vaikai, kuriems gali iškilti sunkumų mokantis būtent dėl šio sutrikimo
 • 80% asmenų, turinčių disleksiją, šis sutrikimas taip ir nėra nustatomas.. 

  Daugiau informacijos: https://www.bdadyslexia.org.uk/

  Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė

  Deimantė Kirvelienė

   

  Parengta pagal LR SAM, www.psichika.eu