Š.m. spalio 13 dieną gyvensenos medicinos specialistė Vilma Verygienė vedė paskaitą „Antibiotikų vartojimo problemos“ Tiltagalių, Naujamiesčio ir Piniavos bendruomenės gyventojams.

received_3659721167395961

Paskaita Naujamiesčio bendruomenės nariams

     Antibiotikai – tai vaistai, kurie naikina bakterijas ar sustabdo jų augimą, ir taip gydo infekcijas, kuriomis serga žmonės, gyvūnai, o kartais ir augalai. Antibiotikai yra bakterinėms infekcijoms (tokioms kaip pneumokokinė pneumonija ar stafilokokinis kraujo užkrėtimas) gydyti skirti vaistai.

     Didžiausia problema dažnai vartojantiems antibiotikus yra atsirandantis atsparumas šiems vaistams. Gausiai ir netinkamai vartojant antibiotikus paspartina antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimą ir plitimą. Šios atsparios bakterijos gali plisti ir sukelti infekcijas tiems žmonėms, kurie antibiotikų nevartoja. Kita problema yra neteisingas antibiotikų vartojimas. Jei yra sutrumpinamas gydymo kursas, vartojama mažesnė dozė ar nesilaikoma reikiamo rėžimo (vaistai geriami kartą per dieną, vietoj dviejų ar trijų, kaip nurodyta), vaisto kiekis bus organizme nepakankamas, bakterijos išgyvens ir taps atsparios.

     Bakterijos tapusios atsparios gali sukelti daugybę įvairių infekcijų: šlapimo takų infekciją, plaučių uždegimą, odos infekciją, viduriavimą, kraujo užkrėtimą. Atsparių bakterijų sukeltas infekcijas gydyti labai sunku: įprastai vartojami antibiotikai nebėra veiksmingi ir gydytojai turi parinkti kitus. Dėl to tinkamas pacientų gydymas gali būti pradėtas per vėlai, gali kilti komplikacijų ar infekcija net gali baigtis mirtimi.

     Paskaitų metu gyvensenos medicinos specialistė pateikė kelis patarimus vartojantiems antibiotikus:

  1. Suvartoti visą paskirtą antibiotikų kursą;
  2. Niekada nevartoti antibiotikų, kurie liko nuo ankstesnio gydymo;
  3. Niekada nesidalinti antibiotikais su kitais asmenimis;
  4. Vartoti tik gydytojo paskirtus antibiotikus.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Monika Derukaitė