Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 2020 metais buvo surinkęs Ankstyvosios intervencijos programos grupę. Užsiėmimai buvo pradėti vykdyti kovo mėnesį, tačiau dėl šalyje susiklosčiusios ekstremaliosios situacijos (Covid-19), šios programos veikla buvo nukelta į 2020 metų rudenį. 2020 metų spalio mėnesį Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pradėjo vėl vykdyti Ankstyvosios intervencijos programą, tačiau užklupo antroji Covid-19 banga. Šalyje nuo 2020 m. spalio 7 dienos paskelbtas karantinas, todėl Ankstyvosios intervencijos programa laikinai sustabdyta.

Ankstyvoji intervencija | Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas

Ši programa yra reikalinga jauniems asmenimsnorintiems keistis, tėveliams norintiems pakeisti savo jaunuolius, todėl tik pasibaigus karantinui, jo ribojimams, Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras grįš prie šios programos vykdymo.

 Kas yra ankstyvoji intervencija?

Ankstyvoji intervencija tai socialinių pedagoginių bei psichologinių pagalbos priemonių taikymas vaikams, po to, kai yra nustatoma ar sužinoma, jog jie vartoja psichoaktyvias medžiagas, siekiant paskatinti jų nevartoti.

Koks ankstyvosios intervencijos programos tikslas?

Ankstyvosios intervencijos programos tikslas yra motyvuoti jauną žmogų keisti savo elgesį, paskatinti suabejoti jau turimomis žiniomis, susijusiomis su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu, žala bei pasekmėmis.

Kam ankstyvosios intervencijos programa skirta?

Ankstyvosios intervencijos programa skirta eksperimentuojantiems ar nereguliariai vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas (išskyrus tabaką) jaunuoliams nuo 14 metų iki 21 metų.

Kas vyksta ankstyvosios intervencijos programos metu?

Programą sudaro trys dalys:

 1. Pradinis pokalbis, kuris yra skirtas kontakto užmezgimui;
 2. 8 val. praktiniai užsiėmimai aktyviai veiklai, diskusijoms, patirčių pasidalijimui bei refleksijoms;
 3. Baigiamasis pokalbis.

Dalyvavimas nepertraukiamas ir registruojamas. Asmenims, dalyvavusiems ne trumpesnėje kaip 6 valandų trukmės programos dalyje, sudaroma galimybė baigti šią programą, gaunant individualią konsultaciją. Asmenims, dalyvavusiems trumpesnėje kaip 6 valandų trukmė programos dalyje, sudaroma galimybė baigti dalyvavimą programoje su vėliau sudaroma grupe. Programos pabaigoje išduodami pažymėjimai.

Kokie šios programos principai?

 • Nemoralizuojantis, negąsdinantis ir nesmerkiantis požiūris.
 • Kritinio mąstymo ugdymas, skatinant atsisakyti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo.
 • Interaktyvūs metodai bendraamžių grupėje.
 • Atvira erdvė kalbėtis, rasti atsakymus ir stiprinti motyvaciją pokyčiams.

 

Kaip jaunuoliams patekti į programą?

Dalyvių registraciją vykdo Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

 

Daugiau informacijos ir registraciją į programą: el.p. stiprinimas.vsb@gmail.com; tel. (8 45) 43 30 78

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Kristina Šlekienė

Naudota informacija:

 1. https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/28dcd7c100e611e8a2469c61d7bb0a92/asr
 2. https://www.google.com/search?q=ankstyvosios+intervencijos+programa&rlz=1C1GCEA_enLT840LT840&sxsrf=ALeKk021-6SnYz0k-C1aURcuH1He93X9fA:1604922477605&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjQgq2RsvXsAhVi8uAKHV_NAqcQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1366&bih=600#imgrc=wDoi4ZroIw1aPM
 3. https://ntakd.lrv.lt/lt/prevencija/ankstyvoji-intervencija
 4. https://ntakd.lrv.lt/lt/prevencija/ankstyvoji-intervencija