Diabetas (cukrinis) – tai grupė būklių, kurioms būdingas lėtinis gliukozės koncentracijos padidėjimas kraujo plazmoje. Šis gliukozės apykaitos sutrikimas išsivysto dėl absoliutaus arba santykinio insulino trūkumo ir daugelio kitų priežasčių, tačiau dažniausias yra II tipo ir I tipo diabetas. Cukrinis diabetas yra kol kas neišgydoma, bet valdoma liga. I tipo cukriniu diabetu dažniau susergama vaikystėje arba paauglystėje. Liga vystosi gana sparčiai. Vyresnio amžiaus asmenims I tipo cukrinis diabetas vystosi lėčiau ir ne taip akivaizdžiai. II tipo cukrinis diabetas – dažniausiai pasitaikanti cukrinio diabeto forma. Dažniau suserga vyresni nei 45 metų asmenys, tačiau gali pasireikšti ir jaunesniems ar net vaikams.

     Pirmieji klinikiniai simptomai, pagal kuriuos galima įtarti esant ligą:

I tipo cukrinis diabetas – troškulys; padidėjęs apetitas, bet kartu ir mažėjantis svoris; odos  sausumas ir niežulys; gleivinių sausumas; silpnumas, vangumas; pablogėjusi rega; dažnas šlapinimasis.

II tipo cukrinis diabetas – pradžioje jokių simptomų ar požymių gali ir nesukelti, nes vystosi slapta. Kai gliukozės koncentracija padidėja  ženkliau, pasireiškia simptomai, panašūs į I tipo cukrinio diabeto simptomus.

     Taip pat reikia atkreipti dėmesį į:

 • Padidėjusį svorį;
 • Grybelines infekcijas;
 • Patamsėjusią odą sprando, pažastų srityse;
 • Dilgčiojimas ar nutirpusios galūnės.

     Įtariant cukrinį diabetą, reikia ištirti gliukozės kiekį kraujyje, cukrinio diabeto atveju jis būna padidėjęs. Taip pat reikia tirti gliukozės bei ketonų kiekį šlapime.

     Ilgesnį laiką blogai kontroliuojant cukrinį diabetą gali vystytis ligos komplikacijos:

 • Mikrokraujagyslių pažeidimai – gali sutrikti akių, inkstų, nervų sistemos veikla.
 • Stambiųjų kraujagyslių pažeidimai – padidėja insulto, širdies infarkto tikimybė, galūnių amputacijos rizika.
 • Diabeto koma.
 • Hipoglikemija – organizmo būsena, kai gliukozės kiekis kraujyje yra per mažas.

     Nuo 1991 m. kasmet lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena. Tai – Frederiko Bantingo, kuris kartu su Charlesu Bestu atrado insuliną, gimimo diena. Pasaulinė diabeto diena švenčiama visame pasaulyje.

     Simbolis – mėlynas diabeto ratas. Šis ratas žymi vienybę. Įvairiose kultūrose ratas simbolizuoja gyvybę ir sveikatą. Mėlyna spalva atspindi dangų, po kuriuo gyvena visos pasaulio tautos, mėlynas ratas reiškia, kad pasaulinė diabeto bendruomenė privalo vienytis, jog įveiktų epidemiją.

atsisiųsti

     Šios dienos tikslas – didinti supratimą apie ligą, su kuria kiekvieną dieną gyvena milijonai žmonių visame pasaulyje. Svarbu, kad žmonės su šia liga galėtų gyventi įprastai.

     Tarptautinė diabeto federacija

Įkurta 1950 metais organizacija vienija per 200 diabeto organizacijų iš daugiau kaip 160 šalių ir atstovauja milijonams šia liga sergančių žmonių, jų šeimos narių, sveikatos priežiūros specialistų. TDF misija yra visame pasaulyje skatinti gerinti diabeto priežiūrą, gydymą ir profilaktiką. Tam tikslui pasitelkiama sveikatos priežiūros specialistai ligos kontrolės mokymui, organizuojamos visuomenės švietimo kompanijos, skleidžiamos žinios apie diabetą. TDF sieja oficialūs ryšiai su Pasaulio sveikatos organizacija ir Jungtinių Tautų Visuomenės informavimo padaliniu. TDF yra sergančiųjų diabetu atstovė ir gynėja, kuri skatina visuomenės budrumą, kad ji kovotų su epidemija nacionaliniu, regioniniu ir tarptautiniu lygiu.

     Svarbiausi TDF tikslai yra:

 • Visame pasaulyje skleisti žinias apie diabetą ir jo komplikacijas,
 • Skatinti ligos kontrolės mokymą,
 • Siekti gerų sveikatos priežiūros pokyčių,
 • Ginti sergančiųjų diabetu teises,
 • Skatinti gerą diabeto priežiūrą,
 • Gerinti klinikinę priežiūrą bei žmonių aprūpinimą vaistais.

Naudota informacija :

 1. http://www.dia.lt/knygos/Pasauline_diabeto_diena.pdf
 2. https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/lapkricio-14-oji-pasauline-diabeto-ir-jungtiniu-tautu-diena

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Monika Derukaitė