Vasario 9 dieną minima tarptautinė odontologų diena. Šios dienos minėjimo tikslas yra priminti visuomenei, kodėl burnos higiena yra tokia svarbi.

       Profilaktiškai burnos sveikatą tikrinasi kas ketvirtas (24,5 proc.) Lietuvos gyventojas. Beveik penktadalis pas odontologą apsilanko tik tada, kai nebegali pakelti dantų skausmo, 37 proc. – pajutę nedidelį skausmą, 12 proc. užsuka, kai skausmas tęsiasi ilgą laiką. Didžiausią nerimą kelia tai, jog burnos sveikata nesirūpina ir jauno amžiaus žmonės – 11,7 proc. 20-29 metų amžiaus apklaustųjų nurodė, jog pas odontologus nesilanko išvis.

odontologai

Kodėl yra svarbi burnos priežiūra?

     Burnos ertmėje „gyvena“ didelis kiekis įvairiausių mikroorganizmų, jų priskaičiuojama net iki 600 rūšių, palyginimui – ant rankų rastume tik 150 rūšių. Kaddieną kruopščiai prižiūrint burnos ertmę, nusistovi „gerųjų“ ir „blogųjų“ mikroorganizmų balansas, kuris ir lemia burnos sveikatą. Nepakankama kasdieninė burnos higiena, kartu su netinkama mityba lemia burnoje esančių mikroorganizmų balanso sutrikimą – daugėja ligas sukeliančių „blogųjų“ mikroorganizmų, dėl to atsiranda dantų kariesas ir dantis supančių audinių ligos, tokios kaip gingivitas* ir periodontitas*. Negydomos šios ligos progresuoja, sukeldamos skausmą, patinimą, kraujavimą, diskomfortą ir net dantų netekimą.

   *Gingivitas – nesunki dantų uždegimo forma, tačiau ji gali išsivystyti į daug rimtesnes dantenų ligas kaip periodontitas ar net parodontozė. Gingivito sukeliamas uždegimas ir infekcija gali naikinti burnos audinį, kuris palaiko dantis.

    *Periodontitas – pasireiškia ne tik dantenų uždegimu, bet ir atraminių danties audinių ir alveolės kaulo nykimu, bakterinių nišų, vadinamų dantenų kišenėmis, susidarymu.

Kokios yra pagrindinės priemonės burnos priežiūrai?

      Pagrindinės ir pačios paprasčiausios priemonės, kurias būtina naudoti kiekvienam yra dantų šepetėlis, fluoro turinti dantų pasta ir tarpdančių siūlas. Dantų šepetėlį reikėtų rinktis minkštą arba labai minkštą. Dantų pastoje fluoro turėtų būti 500ppm vaikams 1-6 metų, 1000-1500ppm vaikams nuo 6 metų ir suaugusiems. Vienintelis patikimas būdas išvalyti tarpdančiuose susikaupusį minkštąjį apnašą yra tarpdančių siūlas. Jis turėtų būti vaškuotas ir impregnuotas fluoru, bei naudojamas kasdien.

Kaip pagerinti burnos higienos įgūdžius?

     Vienas svarbiausių įgūdžių, kurį lengviausia pakeisti ar įgyti, yra dantų valymo technika. Šiuo metu dažniausiai rekomenduojamas Bass dantų valymo metodas. Vienas iš esminių patarimų yra nespausti dantų šepetėlio. Įsivaizduokite, kad laikote ne dantų šepetėlį, o pieštuką ar tušinuką ir rašote ar piešiate ant dantų. Juos valykite aukštyn – žemyn sukamaisiais judesiais, priartėję prie dantenų, palenkite šepetėlį 45 laipsnių kampu, kad šereliai palįstų po dantenomis, nes ten kaupiasi maistas ir dauginasi bakterijos. Būtinai valykite liežuvį, nes prie jo prilimpa bakterijų ir apnašų. Kiekvienai burnos daliai – viršutiniams, apatiniams dantims, iš kairės ir dešinės, iš vidaus ir išorės – skirkite apie 30 sekundžių.

Individualios rekomendacijos:

  • Gerti daug vandens – tai „natūralus“ burnos ertmės valymas, kuris ypač rekomenduojamas po kavos, gazuotų gėrimų ir raudonojo vyno, kad išvengtume dėmių atsiradimo ant dantų.
  • Dantų valymas išgėrus labai rūgščių gėrimų – atsigėrę apelsinų sulčių ar gazuoto vandens neskubėkite valyti dantų. Rekomenduojama palaukti apie 20 minučių ir tik tada valytis dantis.
  • Naudoti antiseptinius skalavimo skysčius – skalavimo skystis pasiekia vietas, kurių negalime išvalyti dantų šepetėliu.
  • Vartoti mažiau saldumynų – cukraus produktai padeda daugintis bakterijoms, kurios sukelia dantų ėduonį.
  • Tinkamo šepetėlio pasirinkimas – patariama rinktis šepetėlį minkštais šereliais, nes šepetėliai su kietais šereliais yra skirti protezų valymui ir gali pažeisti dantų ir dantenų audinius.
  • Naudoti dantų siūlą – tarpdančių valymas dantų siūlu pašalins apnašas nuo danties paviršių, kurių nepasiekia ir neišvalo dantų šepetėliai.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Monika Derukaitė

Šaltiniai:

1.https://www.poliklinika.lt/naujienos/vasario-9-oji-tarptautine-odontologu-diena/

2.https://www.balbieriskis.prienai.lm.lt/index.php/sveikata/921-vasario-9-j-minima-tarptautin-odontolog-diena