Nuo 2021 metų sausio 1 dienos įsigaliojo Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto tvarkos aprašo pakeitimai. Svarbiausia naujiena yra ta, kad nuo šiol dantų silantavimas vaikams gali būti atliekamas nebe nuo 6 metų, kaip buvo anksčiau, bet nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo.

   Dantų ėduonis – tai vaikų tarpe labai paplitusi liga, kurią sukelia dantų apnašose esančios bakterijos. Viena iš profilaktikos priemonių prieš dantų ėduonį yra – dantų silantai. Išdygusiuose nuolatiniuose dantukuose yra gausu vagelių, kuriose užsilaiko maisto likučiai ir kaupiasi apnašos. Padengus dantukų vageles silantais, jie yra apsaugomi nuo dantų ėduonies.

   Silantai yra dantų anatominius plyšius (vageles ir duobeles) hermetizuojanti medžiaga, skirta šių sričių ėduonies profilaktikai.Tai plastiškas skystis, galintis įsiskverbti į gilias vageles ir pripildyti tas sritis, kurių neįmanoma išvalyti dantų šepetėliu. Sukietėjęs silantas sudaro mechaninę užtvarą tarp danties ir žalingų poveikių burnos bakterijų, jų gaminamų rūgščių. Net jei giliai vagelėse liko šiek tiek bakterijų, jos nebegauna maisto medžiagų, todėl negali daugintis ir gaminti rūgščių.Taikant šį profilaktikos metodą, galima išvengti apie 80 proc. mažiau dantų ėduonies atvejų vaikų tarpe ir išvengti brangesnių ir sudėtingesnių kitų dantų gydymo būdų. Be to, silantuose esantis fluoras dalyvauja emalio mineralizacijoje.

    Atliekant dantų vagelių padengimą silantais nėra reikalingas danties gręžimas. Tai yra paprasta 3 žingsnių procedūra:

  • Gydytojas odontologas ar burnos higienistas nuvalo danties paviršių specialia pasta;
  • Vagelės, švirkštu, padengiamos silantu;
  • Silantas sukietinamas panaudojant specialią šviesą.

dantu-silantai-5659

     Silantavimo paslaugos teikiamos vaikams iki 14 metų (kol nesuėjo 14 m.). Norint nemokamai silantuoti vaikų nuolatinius krūminius dantis, reikia kreiptis į savo polikliniką arba odontologijos kliniką, kuri sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK).Silantavimą atlieka gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai.Jei ši paslauga teikiama įstaigoje, nesudariusioje sutarties su TLK, teks mokėti patiems. Pas gydytoją odontologą arba burnos higienistą reikės apsilankyti kelis kartus, kol visi nuolatiniai krūminiai dantys bus padengti apsaugine medžiaga. Iš pradžių silantais padengiami pirmieji išdygę krūminiai dantys, o vėlesnių apsilankymų metu – kiti. Per vieną apsilankymą gali būti atliekamas vieno danties, dviejų, trijų ar keturių nuolatinių dantų silantavimas.Jei ėduonies rizika didelė – gali būti hermetizuojami kapliųir kandžių atitinkami paviršiai. Dažniausiai silantavimo kartoti nereikia, bet jei ši medžiaga iškrenta, nemokama procedūra atliekama dar kartą.

   Kruopštus dantukų valymas – tai įprotis, kurį kiekvienas vaikas turėtų išsiugdyti jau nuo mažų dienų. Todėl dantis vaikui turi valyti tėvai nuo pirmo pieninio danties išdygimo iki 7–8 metų arba iki kol vaikas išmoksta rašyti. Įprastinei burnos sveikatos priežiūrai pakanka dantų šepetėlio minkštais šereliais ir dantų pastos. Valykite dantis dantų šepetėliu ir dantų pasta bent 2 minutes du kartus per dieną: vieną kartą vakare prieš miegą ir ryte. Geriausiai tai atlikti šluojamaisiais judesiais iš visų dantukų pusių.

  PATARIMAS. Šiuolaikiniai vaikai mėgsta viską, kas siejasi su išmaniosiomis technologijomis:išmanius prietaisus, mobiliąsias programėles. Kartu su šiuolaikinėmis technologijomis žengia ir odontologija, tad kodėl dantukų priežiūros namuose nepaversti interaktyviu žaidimu? Kai kurie gamintojai siūlo išmaniuosius dantų šepetėlius, kuriuos galima susieti su mobiliosiomis programėlėmis. Šios programėlės fiksuoja dantų valymo greitį, judesius bei trukmę. Taip pat galima vaiką supažindinti su edukacinėmis programėlėmis, nurodančiomis kaip taisyklingai valyti dantis, arba parodyti filmukų, kuriuose vaizduojama, kodėl būtina pašalinti ant dantukų apsigyvenusias bakterijas.

   Siūlytume pažiūrėti Ytėvai ir odontologės Valentinos Kvaraciejienės  parengtą informaciją apie vaiko dantų priežiūrą: https://www.youtube.com/watch?v=R9znUJHxgjI

    Apsiginkluokite kantrybe ir visuomet turėkite omenyje, kad reguliarus ir teisingas dantų valymas nuo pat mažų dienų padės užtikrinti jūsų vaiko burnos ertmės sveikatą visam gyvenimui ir leis sutaupyti lėšas įdomioms veikloms su vaiku.

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė

Deimantė Kirvelienė

Naudota literatūra:

  1. www.tlk.lt
  2. https://mintiesklinika.lt/vaiku-dantu-prieziura-patarimai-ir-gudrybes/
  3. https://www.youtube.com/watch?v=R9znUJHxgjI
  4. https://www.amicusdentis.lt/paslauga/dantu-valymo-vaikams-rekomendacijos/
  5. www.kaunovsb.lt

Paveikslėlis iš https://www.123rf.com/