Vasario 11-ąją Pasauline ligonių diena paskelbė popiežius Jonas Paulius II. Nuo 1993 m. kiekvienais metais visuomenė raginama nelikti abejinga sergančiųjų kančioms, apmąstyti, ką žmogui reiškia sveikata, darna su savimi ir supančiu pasauliu.

      Šios dienos tikslas – apmąstyti kančios prasmę, atkreipti visuomenės dėmesį į sveikatos sutrikimų keliamas problemas, kamuojančias šiandien penktadalį žmonijos ir esančias skaudžiausiu šiuolaikinės visuomenės sveikatos reiškiniu, paversti pilietinę visuomenę jautresnę sergantiesiems.

ligoninė-pixabay.com-nuotr.-e1513174101714

     Šiais laikais labiausiai žmones kankina lėtines neinfekcinės ligos – onkologinės, kraujotakos sistemos, endokrininės ir kvėpavimo sistemos. Lėtinių ligų atsiradimą ir vystymąsi skatina alkoholio vartojimas, rūkymas, fizinis pasyvumas, antsvoris, dažnai patiriamos traumos. Pasaulyje be vėžinių susirgimų ar piktybinių auglių aktuali ir AIDS ligos problema bei jos plitimas.

       Gydymas nėra vienintelis aspektas, nuo kurio priklauso pasveikimas. Remiantis įvairiausiais medicininiais šaltiniais, žmogaus sveikatą lemia: 50 proc. gyvensena, 20 proc. fizinė ir socialinė aplinka, 20 proc. genetika ir 10 proc. medicininė priežiūra. Iškyla klausimas, ar tikrai kiekvienas pasistengia išnaudoti visus tuos 50 procentų, kad džiaugtųsi sveiku, pilnaverčiu ir ilgu gyvenimu? Būdami sveiki ir nejausdami jokių simptomų net nesusimąstome, kad mūsų poelgiai, žalingi įpročiai, fizinio aktyvumo stoka, nesaugūs lytiniai santykiai, nesubalansuota mityba – tai tokie rizikos veiksniai, kurie lyg tiksinti bomba galinti sprogti ir atnešti sunkius padarinius bei kančias ne tik pačiam asmeniui, bet ir jo artimiesiems: tėvams, vyrams ir žmonoms, vaikams. Norint išvengti bombos sprogimo, žmogus pats turi suvokti ir stengtis keisti savo gyvenimo būdą, jei serga kokia nors liga, turi stengtis  iš visų jėgų, kad pasveiktų, o jei liga yra nepagydoma, turi išmokti prisitaikyti prie savo būklės ir gyventi su liga, siekiant kuo geresnės gyvenimo kokybės.

      Vasario 11-ąją žmonės raginami prisiminti ligonius, išgirsti jų poreikius ir įsiklausyti į jų skausmą. Privaloma prisiminti ir tuos, kurie ligonių nepalieka kančiose ir skausme, o jais rūpinasi. Kiekvienas žmogus turi nepamiršti, kad ir pats yra atsakingas už savo sveikatą, o medikai yra tik pagalbininkai, skatinantys tausoti ir saugoti savo sveikatą. Tad rūpinkitės savo ir savo artimųjų sveikata šiandien – nelaukite rytojaus.

Šaltiniai:

  1. https://www.panevezioligonine.lt/Paneve%C5%BEio-ligonin%C4%97/pasaulines-ligoniu-dienos-minejimas-respublikineje-panevezio-ligonineje/
  2. http://rsveikata.lt/vasario-11-oji-pasauline-ligoniu-diena/
  3. http://www.raseiniuvsb.lt/naujiena/minima_pasaulin_ligoni_diena/

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Monika Derukaitė