Šių metų kovo 21- ąją dieną minima pasaulinė Dauno sindromo diena. 2011 metais gruodžio 19 d. šią dieną paskelbė Jungtinių Tautų Organizacija. 21-oji diena pasirinkta neatsitiktinai – šie skaičiai siejami su 21- osios chromosomos defektais (trisomija), kurie ir sukelia Dauno sindromą.

     Pasaulinė Dauno sindromo diena skirta visame pasaulyje didinti visuomenės supratimą, skatinti asmenų turinčių Dauno sindromą, teisių, socialinės įtrauktiems ir gerovės palaikymą, žmonių toleranciją, dalijimąsi gerosiomis patirtimis bei paraginti kiekvieną iš mūsų išdrįsti pabūti kitokiais.

      Dauno sindromas – tai įgimta liga, kuriai būdinga 21 chromosomos trisomija (žmogus vietoje dviejų 21 poros chromosomų turi tris chromosomas), dauginės raidos anomalijos, protinės raidos atsilikimas, mažosios anomalijos. Simptomai esant Dauno sindromui: sulėtėjęs augimas ir vystymasis, maža galva, plokščias pakaušis, apvalus veidas, įstrižas akių plyšys, didelis atstumas tarp akių, protinis atsilikimas, žemas ūgis, raumenų silpnumas, sąnario nestabilumas, didelis, burnoje netelpantis, liežuvis. Mes nesame nei vienas apsaugotas nuo šios genetinės ląstelių susidarymo klaidos, taip pat nėra nustatyta, kas lemia šią genetinę ligą. Mokslinių tyrimų duomenimis, pagimdyti kūdikį su Dauno sindromu didėja moterims su amžiumi, pavyzdžiui 22 metų amžiaus moteriai tikimybė yra 1 iš 1500, tuo tarpu 49 metų amžiaus – 1 iš 10. Pagal atliktus tyrimus, nėra įrodymų, kad ankstesnis tėvų gyvenimo būdas galėtų tūrėti įtakos tokiai vaiko ląstelių anomalijai.

       Pasaulinė Dauno sindromo diena turėtų priversti susimąstyti, kad šia liga sergantieji yra tokie patys žmonės kaip ir mes, tik gal jiems būdingi kiek kitokie jausmai. Kaip visuomenė gali padėti? Palaikyti, priimti vaiką toks koks jis yra, bendrauti, pagelbėti. Tyrimai parodė, kad bendravimas, dalyvavimas kartu, kelionės, įvairūs žaidimai ir tiesiog būvimas kartu su vaikais, turinčiais Dauno sindromą, teikia didesnę naudą ugdymo procesui nei pastangos pas specialistą išmokyti vaiką kalbėti taip, kaip mes norėtume.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Monika Derukaitė

 

Šaltiniai:

https://vpsc.lrv.lt/lt/naujienos/kovo-21-d-pasauline-dauno-sindromo-diena

http://www.sveikatos-biuras.lt/naujiena/kovo-21-oji-pasauline-dauno-sindromo-diena-2730

http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/vaiku_ligos/dauno_sindromas