Balandžio 7-ąją pasaulyje minima Pasaulinė sveikatos diena. Pažymint šią dieną siekiama atkreipti dėmesį į tam tikras su sveikata susijusias temas, pabrėžiant Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) prioritetines sritis. Pasaulinę sveikatos dieną  nuo 1950 metų inicijuoja Pasaulio sveikatos organizacija.

„Kurkite teisingesnį, sveikesnį pasaulį visiems“

     Pastaraisiais metais Vakarų Ramiojo vandenyno šalys patyrė spartų ekonomikos augimą, migraciją ir urbanizaciją. Tai daugeliui sudarė geresnio gyvenimo galimybes, tačiau paliko kitus. COVID-19 pandemija sumažino pastarojo meto sveikatos laimėjimą, paskatino daugiau žmonių skursti ir nesaugiai maitintis bei padidino lyčių, socialinę ir sveikatos nelygybę.

    Šią pasaulinę sveikatos dieną mes raginame imtis veiksmų, kad būtų panaikinta sveikatos nelygybė, kaip dalį metų trunkančios pasaulinės kampanijos, kuria siekiama suburti žmones, kad jie sukurtų teisingesnį ir sveikesnį pasaulį. Kampanija pabrėžia PSO konstitucinį principą, kad „aukščiausio pasiekiamo sveikatos lygio naudojimas yra viena iš pagrindinių kiekvieno žmogaus teisių, neskiriant rasės, religijos, politinių įsitikinimų, ekonominių ar socialinių sąlygų“.

     Pasaulis vis dar nevienodas. Vietos, kuriose gyvename, dirbame ir žaidžiame, kai kuriems gali apsunkinti viso savo sveikatos potencialo išnaudojimą, o kitos klesti. Nelygybė sveikatos srityje yra ne tik neteisinga ir nesąžininga, bet ir kelia grėsmę iki šiol padarytai pažangai ir gali didinti, o ne mažinti nuosavybės spragas.

     Nelygybės galima išvengti taikant strategijas, kuriose didesnis dėmesys skiriamas sveikatos lygybės gerinimui, ypač labiausiai pažeidžiamoms ir atskirtoms grupėms. COVID-19 smarkiai paveikė visas šalis, tačiau didžiausias jo poveikis toms bendruomenėms, kurios jau buvo pažeidžiamos, kurios yra labiau veikiamos šios ligos, rečiau turi galimybę naudotis kokybiškomis sveikatos priežiūros paslaugomis ir labiau patiria neigiamų padarinių. priemonių, įgyvendintų siekiant sustabdyti pandemiją, rezultatas.

     Todėl pasaulio lyderiai raginami užtikrinti, kad bendruomenės būtų pirmaujančios priimant sprendimus, kai mes einame į naują ateitį, ir kad visi turėtų gyvenimo ir darbo sąlygas, palankias sveikatai. Kartu raginame lyderius stebėti sveikatos skirtumus ir užtikrinti, kad visi žmonės galėtų naudotis kokybiškomis sveikatos paslaugomis, atsižvelgiant į jų poreikius ir vertybes jų bendruomenėse.

naudota informacija:

  1. http://www.ulac.lt/renginiai/Pasauline-sveikatos-diena-2021
  2. https://www.awarenessdays.com/awareness-days-calendar/world-health-day-2021/
  3. https://www.ndtv.com/india-news/world-health-day-2021-quotes-messages-wishes-images-and-sms-to-share-2407964
  4. https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2021