Europos krūties vėžio koalicijos iniciatyva spalio 15 d. kasmet minima kaip Krūtų sveikatos diena. Spalio 15 krūtų sveikatos diena skirta įvairaus amžiaus moterims informuoti, kad gyvenimo būdo veiksniai vaidina svarbų vaidmenį užkertant kelią krūties vėžiui ir pasikartojant, taip pat svarbu anksti nustatyti krūties vėžį.

      Pirmoji krūtų sveikatos diena paminėta Milane, Italijoje, 2008 m. Spalio 15 d. ir dabar minima kasmet. 2021 m. Krūties sveikatos dienos tema „Sveikas gyvenimo būdas krūties sveikatai“ ir toliau primins moterims, kad užsiimant fizine veikla, išlaikant normalų kūno svorį ir sveikai maitinantis, galima apsaugoti krūtų sveikatą.

     Pirminę prevenciją sudaro intervencijos, padedančios išvengti/apsaugoti asmenį nuo krūties vėžio vystymosi. Vis daugiau įrodymų rodo ryšį tarp sveikos gyvensenos pasirinkimo ir mažesnės rizikos susirgti krūties vėžiu. Remiantis šiais tyrimais, ypatingas dėmesys skiriamas antsvoriui ir mažam fiziniam aktyvumui, nes jie sudaro 25–33 proc. visų krūties vėžio atvejų. Dėl to, būnant  aktyviems, valgant gerai subalansuotą maistą ir palaikant optimalų kūno svorį, galime užkirsti kelią daugeliui ligų, įskaitant ir krūties vėžį.

     Daugybė tyrimų parodė, kad gyvenimo būdo veiksniai turi įtakos krūties vėžio pasikartojimui ir rezultatams po krūties vėžio. Moterys, sirgusios krūties vėžiu, turėtų reguliariai ir vidutiniškai mankštintis bent 30–60 minučių per dieną. Yra tyrimų įrodymų, kad fizinis aktyvumas yra susijęs su sumažėjusiu krūties vėžio mirtingumu. Didelis fizinis aktyvumas gali pagerinti moterų, sergančių krūties vėžiu, išgyvenimą po menopauzės, net ir tų, kurios prieš diagnozę buvo mažai fiziškai aktyvios. Nutukimo ir KMI tyrimai parodė, kad nutukusioms moterims dažniau pasikartoja ir jų išgyvenamumo rodiklis blogesnis palyginti su tomis, kurių KMI yra mažesnis nei 25.

     „EUROPA DONNA“ daugelį metų stengiasi užtikrinti, kad visos Europos moterys galėtų naudotis visos šalies gyventojų mamografijos patikros programomis, sukurtomis pagal ES gaires. Mamografija yra plačiai pripažinta kaip geriausias būdas anksti nustatyti krūties vėžį, kol jis dar nėra apčiuopiamas.

      Lietuvoje nuo 2005 metų vykdoma moterų mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa, kurios uždavinys – patikrinti visas 50–69 metų amžiaus moteris, nustatyti, kurioms yra krūties vėžio požymių ir šias moteris pasiųsti gydytis.  Pagal programą moterims tirti panaudojama mamografija – rentgeninis krūties tyrimo būdas, leidžiantis aptikti net labai mažų matmenų navikinį darinį krūtyje. Tai neskausmingas, saugus ir efektyvus tyrimas. Vadovaudamasis programa šeimos gydytojas 1 kartą kas 2 metus kviečia 50–69 metų moteris atlikti šį tyrimą.

Naudota informacija :

  1. http://www.ltvirtove.lt/kalendorius.php?lt=krutu_sveikatos_diena
  2. https://prevention.europadonna.org/breast-health-day
  3. https://prevention.europadonna.org/breast-health-day/campaign-resources
  4. https://www.nvi.lt/kruties-vezio-pp/
  5. https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/gyventojams-1/ligu-prevencijos-programos/kruties-vezio-prevencija

Paveikslai :

  1. https://prevention.europadonna.org/img/BHD_2021.jpg
  2. https://prevention.europadonna.org/doc/leaflet_2021_low.pdf?r=1