Norint išvengti nepageidaujamo nėštumo, būtina pasirinkti tinkamą apsisaugojimo priemonę. Tinkamą apsaugos būdą, pagal asmeninius poreikius, galima pasirinkti iš daugelio kontracepcijos rūšių:

Barjerinė kontracepcija. Šios kontracepcijos priemonės neleidžia spermai patekti į gimdą, kiaušintakius ir apvaisinti kiaušinėlio. Barjerinės kontracepcijos priemonės:

 • Vyriškas prezervatyvas. Prezervatyvai būna įvairių formų ir spalvų, gaminami iš latekso ar poliuretano, sutepti liubrikantais. Galima naudoti tik su lubrikantais, pagamintais vandens pagrindu, nes riebaliniai tepalai ir lubrikantai (vazelinas) tirpdo lateksą, iš kurio pagaminti prezervatyvai ir padidėja neplanuoto nėštumo tikimybė. Prezervatyvo patikimumas teisingai naudojant yra 88 – 97 proc.

atsisiųsti (2)

 • Moteriškas prezervatyvas. Pagamintas iš latekso arba silikono, turi mažesnį vidinį uždarą lankstų žiedą  ir didesnį išorinį atvirą lankstų žiedą. Prezervatyvas dedamas į makštį prieš lytinį aktą, vieną žiedą paliekant makšties viduje, kitą – išorėje. Uždarasis galas dedamas į makšties vidų ir apgaubia gimdos kaklelį, o atvirasis galas lieka išorėje ir apsaugo vaginos lūpas. Apsaugo partnerius tiek nuo neštumo, tiek ir nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Jis skirtas vienkartiniam naudojimui, tinkamai naudojant – efektyvumas 95 proc.

2_ barjerine kontr_mot_prez_(1)

 • Diafragma. Tai elastingas žiedas ant kurio užtempta guma, būna įvairių dydžių, priklausomai nuo makšties pločio. Diafragmos dydį parenka gydytojas ginekologas. Dydis gali būti keičiamas pagimdžius ar priaugus svorio. Diafragmą į makštį įsideda pati moteris prieš lytinį aktą. Po lytinio akto diafragma turi būti laikoma makštyje dar 6 val. (bet ne ilgiau kaip 24 val.), tada makštis išplaunama ir diafragma išimama. Diafragma gali būti naudojama daug kartų (apie metus), tačiau jos naudojimas yra gan sudėtingas. Be to, ji neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų. Jos efektyvumas 72-82 proc.

diafragma

 • Gimdos kaklelio gaubtuvėliai. Gimdos kaklelio gaubtuvėliai būna skirtingų dydžių, gaminami iš storesnės gumos, aliuminio ar plastmasės. Gaubtuvėlį kiekvienu konkrečiu atveju moteriai parenka gydytojas ginekologas, pagal gimdos kaklelio dydį ir skersmenį. Sterilus gaubtuvėlis pirštų pagalba įvedamas įmakštį ir užmaunamas ant gimdos kaklelio. Jis glaudžiai apgaubia gimdos kaklelį, priglunda prie jo iš visų pusių ir neleidžia spermai iš makšties patekti į gimdą pro išorines gimdos kaklelio žiotis. Gaubtuvėlis uždedamas ant gimdos kaklelio prieš lytinį aktą ir laikomas dar 6 val. po jo (bet ne ilgiau kaip 24 val.), tada makštis išplaunama ir gaubtuvėlis išimamas. Jį išėmus, makštį reikia patepti spermicidiniu kremu arba dar kartą praplauti spermicidiniu tirpalu. Nepatikimai apsaugo nuo nėštumo. Visiškai neapsaugo nuo ŽIV ir lytiniu keliu plintančių ligų.

2_ barjerine kontr_gomdos k_gaubt_2

Cheminiai spermicidai. Tai specialiosios medžiagos, žudančios spermatozoidus. Jie yra gaminami į makštį dedamų tablečių, kurios yra veiksmingos 3 valandas; rutuliukų, veiksmingų 4 valandas; kremų, veikiančių 10 valandų ir tamponų, veiksmingų 24 valandas, pavidalu. Šie preparatai kišami į makštį, likus keletui minučių lytinio akto, gulint ant nugaros. Spermicidus naudojant kartu su vyrišku prezervatyvu, didėja apsauga nuo lytiškai plintančių ligų ir AIDS. Tinkamai naudojant efektyvumas 70-75 proc.

Hormoninės kontracepcija. Slopina ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, slopina gimdos gleivinės išvešėjimą, todėl sutrinka apvaisinto kiaušinėlio prisitvirtinimas gimdoje. Hormoninės priemonės:

 • Kombinuotos kontraceptinės piliulės. Skirtos moterims. Kiekvienoje piliulėje yra hormonų – estrogeno ir progesterono, kurie moters organizme iššaukia pokyčius (stabdo ovuliacijos procesą / sutirština gimdos kaklelio gleives) ir tuo pačiu apsaugo ją nuo pastojimo. Jei, piliulės vartojamos maždaug tuo pačiu laiku kiekvieną dieną, tai labai efektyvi apsaugos nuo nėštumo priemonė. Tačiau, tabletės neapsaugo nuo lytiniu būdu plintančių infekcijų. Nepageidaujamos reakcijos: neciklinis tepimas ar kraujavimas, pykinimas, krūtų tempimo jausmas, galvos skausmas. Jei jos vartojamos pagal nurodymus, jų teorinis efektyvumas 99,9 proc. Praktinis patikimumas ~ 95 proc. Patikimumas sumažėja dėl grubių vartojimo klaidų – praleidžiamos kelios tabletės iš eilės, nutraukiamas vartojimas, vemiama, viduriuojama, vartojami tablečių patikimumą mažinantys medikamentai.

atsisiųsti (3)

 • Vieno hormono (progesterono) piliulės. Jas vartojant nepasireiškia pykinimo, krūtų suminkštėjimo simptomai, moterys beveik nerizikuoja patirti ir rimtesnius pašalinius poveikius, kaip kraujo trombai ar širdies smūgiai. Kadangi šios rūšies piliulės turi tik vieną hormoną, jas reikia vartoti kas dieną tiksliai tuo pačiu laiku. Bet koks piliulių vartojimo laiko pakeitimas smarkiai sumažins jų apsauginį poveikį. Vieno hormono piliulių efektyvumas  96-99 proc.,  jei geriamos tiksliai tuo pačiu laiku.
 • Kontraceptiniai pleistrai. Tai plonas, 20 cm², kūno spalvos pleistras, skirtas kontracepcijai. Priklijuotas ant kūno, jis išskiria du hormonus – estrogeną ir progesteroną tokiomis pačiomis dozėmis, kaip vartojant mažų dozių kontraceptines tabletes. Pleistras klijuojamas pirmą menstruacijų dieną ant kūno per 3 savaites pakeičiami 3 pleistrai, po to daroma 7 dienų pertrauka. Kontraceptiniai pleistrai netinka moterims sveriančioms daugiau nei 90 kg ar turinčioms labai jautrią alergišką odą. Efektyvumas daugiau nei  99 proc.,  jei naudojamas tinkamai.
 • Kontraceptinis žiedas. Tai lanksti žiedo formos priemonė, kurioje yra dviejų rūšių hormonų – etinilestradiolio ir progestogeno, maždaug 5 cm skersmens žiedas, kuris įdedamas į makštį vieną kartą per mėnesį ir laikomas tris savaites. Veikdami temperatūros per makšties sienelę hormonai patenka į kraujotaką. tinkamai naudojant žiedo veiksmingumas – 99 proc.

Woman hygiene protection, close-up.menstruation calendar with cotton tampons

 • Hormoninė spiralė. Lietuvoje galima įsigyti spiralių dengtų variu ir vario – aukso lydiniu, „T“ formos ir „pasagėlės“ formos. Vario jonai žudo spermatozoidus ir paralyžiuoja jų judrumą, spiralė trukdo spermatozoidams patekti į gimdą, o apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdoje. Jų yra dviejų rūšių: viena rūšis tinka gimdžiusioms, spiralės poveikis iki 5 metų , o kita „minispiralė“ tinka negimdžiusioms moterims, kurios poveikis – iki 3 metų. Spirales gali naudoti žindančios moterys. Naudojant spiralę trumpėja menstruacijos, jos ne tokios gausios ir skausmingos. Jų patikimumas 99,8 proc.

Woman hygiene protection, close-up.menstruation calendar with cotton tampons

 • Kontraceptiniai implantai. Kontraceptiniai implantai yra maži, minkšti cilindrai, įsiuvami po oda (dažniausiai vidinėje žasto pusėje). šiek tiek įpjovus, įsiuvami šeši smulkūs cilindriukai. Šie cilindriukai tris metus, mažomis dozėmis į kraują išleidžia progestogeną. Kuriam veikiant tirštėja gimdos kaklelio gleivės, ir spermatozoidai nebegali patekti į gimdą. Taip pat kinta gimdos vidinis kiaušinėlis, kartais nebevyksta ovuliacija. Implante yra hormono talpykla, kuri trejus metus labai mažomis dozėmis jo išskiria. Po trijų metų implantas turi būti pakeistas.

Woman hygiene protection, close-up.menstruation calendar with cotton tampons

 • Injekcijos. Jų efektyvumas 100 proc. – prilygsta moters sterilizacijai. Injekcijos atliekamos giliai į raumenis vieną kartą per 3 mėnesius, sudėtyje turi hormonų gestagenų. Po injekcijų slopinama ovuliacija kiaušidėse, išplonėja gimdos sienelė, tirštėja gimdos kaklelio gleivinė. Šios injekcijos tinka žindančioms, tačiau neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų bei retina kaulinį audinį. Po injekcijų vaisingumas atsistato po 6-18 mėnesių.

Chirurginė kontracepcija:

 • Sterilizacija – tai operacija, kurios metu moterims perkerpami kiaušintakiai ir perrišami jų galai (todėl sperma lytinio akto metu nebegali nutekėti kiaušintakiais iki kiaušidės ir apvaisinti kiaušialąstės). Operacija neturi jokios įtakos hormonams, menstruacijos ciklui, neslopina lytinio portaukio ar seksualumo. Rekomenduojama poroms kurie susilaukė norimo vaikų skaičiaus. Sterizilacijos efektyvumas – 99 proc.
 • Vazektomija – jos metu vyro sėkliniai latakai, kuriais iš sėklidžių į varpą keliauja spermatozoidai, yra perrišami, perpjaunami ar blokuojami kitu būdu. Spermatozoidai nebepatenka į spermą, neįvyksta apvaisinimas. Tai nekenkia vyro lytinei potencijai, tikimybė susirgti prostatos vėžiu nepadidėja. Po operacijos organizmas toliau gamina vyriškus hormonus, išlieka erekcija ir ejakuliacija, tik be spermatozoidų. Metodo efektyvumas – 99 proc.

Skubi kontracepcija. Tabletės naudojamas po nesaugių lytinių santykių norint išvengti neplanuoto pastojimo. Jų sudėtyje yra hormono, kuris slopina kiaušialąstės išsiskyrimą iš kiaušidės ir slopina apvaisinimą, jei kiaušialąstė jau atsiskyrusi. Tabletę rekomenduojama išgerti per 72 valandas po nesaugaus lytinio akto. Kuo greičiau ji išgeriama, tuo ji veiksmingesnė. Tabletės nėra tinkamos kasdieniam vartojimui ir nerekomenduojamos jausnesnėms nei 16 metų merginoms.

Naudota informacija:

 1. https://www.groziochirurgija.lt/paslaugos/dienos-chirurgija/urologines-operacijos-slaples-ir-lyties-organu-susirgimu-gydymas/vazektomija-vyru-sterilizacija-vyru-kontracepcija/
 2. http://lt.medicine-guidebook.com/akusherstvo-ginekologiya_jenskaya-hirurgicheskaya-kon~1.html
 3. http://seimos.sveikas.lt/lt/nestumas/chirurgine_kontracepcija/
 4. http://seimos.sveikas.lt/lt/moteru_sveikata/kontraceptiniai_implantai/
 5. https://www.sveikaszmogus.lt/Moterims-328
 6. https://www.sveikaszmogus.lt/Moterims-1491
 7. https://www.tevu-darzelis.lt/progesterono-kontraceptines-tabletes-mini-piliules/
 8. http://www.seksogidas.lt/kontracepcija/kontraceptiniai-pleistrai.php
 9. https://tavosveikata.info/2015/08/kombinuotos-kontraceptines-tabletes/
 10. https://tavosveikata.info/nestumas/
 11. https://www.pasveik.lt/lt/naujausi-medicinos-straipsniai/kokia-kontracepcija-pasirinkti-/73990/
 12. http://ilgalaike-kontracepcija.prisimink.lt/

 

Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija