fb-kk458608

Birželio 14 d. visame pasaulyje minima Tarptautinė kraujo donoro diena, kurios metu pagerbiami be atlygio savo kraują aukojantys donorai, donorystės savanoriai ir propaguotojai. Kasmet kraujo donorai pasaulyje išgelbėja milijonus gyvybių ir milijonams žmonių suteikia viltį pasveikti.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad kiekvienais metais kraujo ir jo komponentų perpylimas padeda išgelbėti milijonus žmonių gyvybių, prailgina pacientų, sergančių sunkiomis ligomis, gyvenimo trukmę ir pagerina jų gyvenimo kokybę. Be kraujo perpylimo nebūtų įmanoma atlikti daug sudėtingų medicininių procedūrų ir chirurginių operacijų. Labai svarbų vaidmenį kraujo donorystė vaidina motinystės apsaugoje siekiant išgelbėti gimdyvių gyvybes ir sveikatą.

PSO atkreipia dėmesį, dauguma šalių dar nesugeba sukaupti reikalingų saugaus kraujo atsargų, o kraujo tarnybos nuolat susiduria su saugaus ir kokybiško donorų kraujo apsirūpinimo problemomis. PSO akcentuoja, kad apsirūpinti pakankamomis saugaus kraujo atsargomis galima tik iš reguliariai, savanoriškai ir neatlygintinai kraują aukojančių donorų.

Pirmas sėkmingas žmogaus kraujo perpylimas buvo atliktas 1818 metais, bet dėl žinių ir mokslinių tyrimų trūkumo, sekė daug nesėkmių. Vėliau nei po 80 metų, buvo atrasta, kad paveldimi žmonių raudonųjų kraujo ląstelių skirtumai buvo pagrindinės daugelio kraujo perpylimo nesuderinamumo priežastys. Buvo nustatytos keturios kraujo grupės – A, B, AB ir 0. Šis atradimas iš pagrindų pakeitė hematologijos (mokslo apie kraują) vystymąsi ir leido sėkmingai atlikinėti kraujo perpylimus.

Kai I Pasauliniame kare sužeistiems kareiviams ypatingai reikėjo kraujo, mokslininkai pradėjo tyrinėti kraujo saugojimo ir transportavimo galimybes. Bet tai buvo įgyvendinta tik II Pasaulinio karo metu. Nuo tada buvo žengiama į priekį vis sparčiau: atrandamos Rh kraujo grupės, kraujas pradedamas laikyti plastmasiniuose maišeliuose ir t. t.

Kraujo ląstelių užšaldymas, skirtingų kraujo komponentų atskyrimas centrifūguojant, aferezė (vieno kraujo komponento išgavimas ir likusių gražinimas donorui) ir daugelis kitų atradimų bei techninių sprendimų įgalina visiškai panaudoti kiekvieną kraujo dovanojimą. Kiekvienas kraujo elementas gali būti panaudojamas gydyti skirtingas ligas.

Šiandieną pasaulyje plintant ŽIV, hepatitui C ir kitoms užkrečiamoms ligoms, vyriausybė atidžiai kontroliuoja kraujo tikrinimo testų kokybę, kad užtikrintų kraujo saugumą ir sumažintų su perpylimu susijusią riziką. Papildomas kraujo saugumo garantas yra neatlygintina kraujo donorystė.

Žmogaus kraujas yra unikalus. Iki šiol jam nėra sukurta dirbtinio pakaitalo. Lietuvoje per metus reikia tūkstančių litrų kraujo, kad būtų išgelbėti žmonės, sergantys įvairiomis ligomis ar papuolę į avarijas

KAIP TAPTI DONORU ?

 1. Žingsnis

1) Atvykti į Nacionalinio kraujo centro bet kurį padalinį Vilniuje arba kituose miestuose.
2) Reikia būti tinkamai pasiruošus:

 • pailsėjus;
 • išgėrus daug skysčių;
 • papusryčiavus;
 • nerūkius;
 • išvakarėse ir donacijos dieną nevartojus svaigiųjų gėrimų;
 • nevalgius aštrių, riebių, sunkiai virškinamų maisto produktų;
 • nedirbus naktį;
 • svarbiausia – geros nuotaikos!!!

Kitas būdas tapti kraujo donoru – ateiti į NKC išvykų brigados organizuojamą kraujo paėmimo vietą (tvarkaraštis skelbiamas Kraujo donorystės akcijos).

 1. Žingsnis

1) Atėjus į registratūrą, Jus pasveikins Mūsų nuoširdi padėka už dovanotą kraują ! Šiandien kažkam Jūs išgelbėsite gyvybę !

2) Pateikus asmens dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę arba kitą asmens tapatybę nurodantį dokumentą) Jūs būsite užregistruotas VšĮ Nacionalinio kraujo centro Donorų duomenų bazėje.

3) Registratūroje Jums bus pateikta Kraujo donoro apklausos anketa ir Donoro (-ės) sutikimas/nesutikimas duoti kraujo, kuriuos reikės užpildyti.

 1. Žingsnis

Prieš duodant kraujo nustatoma: ABO kraujo grupė, rezus D antigenas, Kell sistemos K antigenas, hemoglobino kiekis kraujyje.

Kiekvieną kartą davus kraujo, jis tiriamas siekiant nustatyti, ar pacientas neserga: virusiniu hepatitu B, virusiniu hepatitu C, ŽIV, sifiliu.

 1. Žingsnis

Pas gydytoją! Užpildžius Kraujo donorų apklausos anketą ir Donoro (-ės) sutikimą/nesutikimą duoti kraujo Jūs einate pas gydytoją. Pokalbio metu Jums gali būti užduoti klausimai, kurie svarbūs tiek Jums, tiek ligoniams, kuriems bus perpiltas kraujas. Gydytojas patikrins bendrą Jūsų sveikatos būklę. Neradus sveikatos sutrikimų, leidžiama tapti donoru.

Mes tikimės, kad Jūs pateikėte teisingą ir tikslią informaciją apie save. Visa informacija yra konfidenciali ir niekur neskelbiama.

Naudota informacija:

 1. https://v2.kraujodonoryste.lt/
 2. kraujas.lt
 3. https://lt.wikipedia.org/wiki/Kraujo_donoryst%C4%97

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Aušra Mikoliūnaitė