Kasmet birželio 26 – ąją minima Tarptautinė kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda diena, kurią 1987 metais paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja, siekdama stiprinti šalių tarptautinį bendradarbiavimą siekiant visuomenę atkreipti dėmesį į narkotikų vartojimo, platinimo ir su tuo susijusių problemų keliamus iššūkius, stiprinti jėgas, siekiant jų išvengti ar jas sumažinti.

256_8a20a719502097e0f0ac9dfa4c7b66aa

     Jungtinių Tautų narkotikų ir nusikalstamumo prevencijos biuras (UNODC), pabrėždamas į narkotikų problemos svarbą, kasmet skelbia temą šiai dienai paminėti. Jau antri metai iš eilės UNODC tema siejama su vykdoma socialine informacine kampanija „Pirmiausia – išklausyk“ (angl. „Listen First“), kuria remiama ir akcentuojama mokslu grįstos narkotikų vartojimo prevencijos įgyvendinimo idėja.

     2016 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas jau ketvirtą kartą atliko psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo Lietuvoje tyrimą. Šio tyrimo pagrindiniai tikslai buvo surinkti ir įvertinti standartizuotus duomenis apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimą bendrojoje populiacijoje pagal lytį ir amžiaus grupes; įvertinti Lietuvos gyventojų elgesio modelius ir nuostatas tabako, alkoholinių gėrimų bei narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo atžvilgiu bei įvertinti ryšį tarp socialinių demografinių respondentų charakteristikų ir tabako gaminių, alkoholinių gėrimų ir narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo. Tyrime dalyvavo  4794 respondentai. 16 proc. tyrimo dalyvių teigė turintys draugų, pažįstamų, kurie vartoja narkotikus. 11 proc. apklaustųjų teigė žinantys vietų, kuriose platinami / parduodami narkotikai jų gyvenamojoje vietovėje. 22 proc. 15–64 m. Lietuvos gyventojų teigė bent kartą gyvenime sulaukę pasiūlymo pabandyti narkotikų. 9 proc. tyrimo dalyvių mano, kad jiems prisireikus būtų lengva gauti narkotikų per 24 valandas. 12 proc. 15–64 m. Lietuvos gyventojų nurodė bent kartą gyvenime vartoję kokių nors narkotinių medžiagų. 3 proc. teigė tokių medžiagų vartoję per paskutinius 12 mėnesių. 1 proc. – per paskutinį mėnesį.  Remiantis, Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, 2016 m. gruodžio 31 d. asmens sveikatos priežiūros įstaigose dėl psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas, iš viso registruoti 5 259 asmenys.

     Narkotikai – tai organinės ar neorganinės kilmės vaistinė medžiaga, vartojama gryna ar kaip sudėtinė preparatų dalis. Narkotikais vadinama chemine medžiaga, veikianti jūsų organizmą, galinti keisti nuotaiką, elgesį, klausos ir regos pojūčius bei kitus jutimus. Narkomanija ( iš graikų kalbos „narkė“ – suakmenėjimas, „manija“ – beprotybė, aistra, kai sutrinka žmogaus psichinė ir fizinė būklė) – liga, pasireiškianti potraukiu nuolat vartoti narkotikus.

narkotiku_zala_organizmui

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė

Naudota informacija ir paveikslai :

  1. http://www.ulac.lt/renginiai/Tarptautine-kovos-su-narkomanija-ir-narkotiku-kontrabanda-diena-2018
  2. http://ntakd.lrv.lt/lt/prevencija/psichoaktyviuju-medziagu-vartojimo-prevencijos-kampanijos/socialine-informacine-kampanija-pirmiausia-isklausyk
  3. https://mokslai.lt/referatai/sociologija/narkotikai-ir-ju-zala-mums.html
  4. http://www.esat.lt/sveikata.php?lt=narkotiku_zala_organizmui
  5. https://gid.lt/biologija/narkotikai-ju-zala-ir-pan