4

1 pav.  Paskaitą vedė Nacionalinio kraujo centro Panevėžio filialo donorų organizatorius Donatas Šniutė

           Šių metų balandžio 18 dieną į Karsakiškį, kartu su Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistėmis, paskaitos skaityti atvyko Nacionalinio kraujo centro Panevėžio filialo atstovas Donatas Šniutė.

           Paskaitos metu D.Šniutė papasakojo apie Nacionalinį kraujo centrą, jo filialus. VšĮ Nacionalinis kraujo centras įkurtas 2003 metais. 2006 m. balandžio 1 dieną Panevėžyje pradėjo veikti VšĮ Nacionalinio kraujo centro Panevėžio filialas. Iki šiol kraujo donorystės įstaiga priklausė VšĮ Panevėžio ligoninei ir buvo įsikūrusi ligoninės patalpose. Taip pat atstovas papasakojo , kas gali būti kraujo donoru –  kraujo donorais gali būti sveiki asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus, savanoriškai duodantys kraujo ar jo sudėtinių dalių. Žmogaus kūno masė turi būti ne mažesnė nei 50 kilogramų. Su savimi žmogus turi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, prieš duodamas kraujo jis turi būti pailsėjęs, pavalgęs. Visiems buvo įdomu kiek kraujo galima paimti iš žmogaus ir kas kiek laiko galima duoti kraujo. Į visus klausytojų klausimus buvo atsakymą greitai ir aiškiai – moterys, kraujo gali duoti 4 kartus per metus, vyrai – 6 metus, vieno paėmimo metu paimama 450 ml kraujo, o pertraukos tarp kraujo davimo daugiau nei 60 dienų.

      Taip pat buvo kalbama apie pagrindines kraujo funkcijas :

  • Aprūpinti ląsteles ir audinius maisto medžiagomis;
  • Pernešti O² iš plaučių į ląsteles ir audinius, o CO₂ – iš ląsteliu ir audinių į plaučius;
  • Medžiagų apykaitos metu susidariusias nereikalingas medžiagas nunešti į šalinimo organus: inkstus, prakaito liaukas, plaučius;
  • Išnešioti po visą kūną hormonus ir kitas biologiškai aktyvias medžiagas lastelėms;
  • Dalyvauti termoreguliacijos procesuose;
  • Saugoti organizmą nuo įvairių ligų;
  • Krešėdamas apsaugo organizmą nuo nukraujavimo.

 

44

Daugiau informacijos apie kraujo donorystę rasite adresu : http://v2.kraujodonoryste.lt/

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė