Šiemet Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos šūkis, paskelbtas Jungtinių  Tautų, – „Įveik plastiko taršą“. Jeigu dabartinė tarša nemažės, kaip skelbia JT aplinkos programa, iki 2050-ųjų jūrose bus daugiau plastiko nei žuvų.

plastic-free-july-line-single-use-products_orig

      Jungtinių tautų (JT) organizacijos Generalinė asamblėja 1972 m. gruodžio 15 d. birželio 5-ąją paskelbė Pasaulinė aplinkos apsaugos diena, skirta paskatinti aplinkos apsaugą visame pasaulyje. Ši diena šventei minėti pasirinkta todėl, kad 1972 m. birželio 5 d. Stokholme įvyko pirmoji JTO konferencija, skirta aplinkos apsaugos problemoms aptarti, o vėliau sukurta JTO aplinkos apsaugos programa.

     Plastikas (kilęs iš graikų kalbos) –  reiškia lengvai liejamą ir formuojamą medžiagą. Plastikas, yra lengvai formuojamas, tačiau turi puikias atsparumo savybes ir nereaguoja su aplinka. Naudojant įvairias gamybos technologijas galima suformuoti laibai skirtingus gaminius.

     Plastikas, tai bendras terminas, vartojamas apibūdinti gana plačią sintetinių ir pusiau sintetinių polimerinių medžiagų grupę. Iš plastiko gaminamos įvairios pakuotės, įpakavimai, maišeliai. Jis naudojamas automobilių, buitinės technikos, žaislų, drabužių ar net kosmetikos gamyboje.

Garbage-island-turtle

     Tai sudėtinga medžiaga, nesuyranti šimtus metų. Kaupimas sąvartynuose, plastiko deginimas retai atliekamas saugiai, kadangi jis yra lėtai, deginant plastiką, jame esančios medžiagos (pvz.: dioksinas) dioksinas, deginant greitai plinta ore ir vandenyje. Plastiko tarša ir poveikis stipriai jaučiamas ne tik žmogaus sveikatai, bet ir gyvūnijos pasauliui.  Kasmet per šimtas tūkstančių paukščių, banginių, ruonių ir jūros vėžlių uždūsta, nes prekybos centruose naudojami plastikiniai maišeliai, bei milžiniško kito plastiko kiekiai atsiduria vandenyne. Ramiajame vandenyne iš išmestų į vandenį plastiko atliekų netgi susidarė salos, vadinamos šiukšlių salos, keliančios siaubą žmonėms ir kankinančios vandens gyvūniją. Taip pat daug jūros gyvūnų apsinuodija ir apnuodija kitus vandens gyvius valgydami plastiko liekanas, kurios vandenyje tampa vis mažesniais gabalėliais.

Svarbu :

  • mažinti konservuoto maisto vartojimą;
  • nelaikyti maisto plastikinėse dėžutėse, o jei vis tik tenka, tuomet ieškoti pakuočių be BPA ir panašių chemikalų;
  • Nešildyti maisto plastikinėse dėžutėse. Taip pat svarbu vengti plastikinių indų, vienkartinių maisto išsinešimo pakuočių ar vandens buteliukų daugkartinio panaudojimo;
  • Patariama nerinkti kasos čekių.

    Kol nebuvo išvystyta pramonė, žmonės buityje daugiau naudojosi natūraliomis medžiagomis. Kaučiukas yra natūralus plastiko produktas, kurį galima gauti iš daugelio augalų, todėl skatinama, kad plastiką pamažu pakeistų alternatyvios medžiagos.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė

Naudota informacija :

  1. http://www.plasteda.lt/lt/info/223-kas-yra-plastikas
  2. https://news.un.org/en/story/2018/06/1011351
  3. https://day.lt/sventes/straipsniai/aplinkos_apsauga
  4. http://ekologija.blogas.lt/plastiko-savybes-ir-rusiavimas-17875.html

Paveikslai :

  1. https://www.enca.com/life/trash-islands-off-central-america-exemplify-ocean-pollution-problem
  2. http://www.plasticfreejuly.org/