Pasaulinė išsėtinės sklerozės diena yra minima kiekvienais metais paskutinį gegužės mėnesio trečiadienį. Šiais metais ji minima gegužės 30 dieną. Dienos tikslas – nekreipti visų dėmesį  į sergančiuosius ir kovojančius su išsėtine skleroze – jaunų ir darbingų žmonių liga, galinčia užklupti visiškai netikėtai. Šiais metais išsėtinės sklerozės dienos  tema – jaunimas ir išsėtinė sklerozė.

mtr_tyrimas

     Išsėtinė sklerozė  (IS) – yra dažniausia netrauminė centrinės nervų sistemos, t. y. galvos smegenų ir nugaros smegenų, liga.. Tai lėtinė liga, kuri paprastai pasireiškia protarpiniais priepuoliais (atkryčiais). Įvairių žmonių IS simptomai gali labai skirtis. Tai neužkrečiama liga ir sergančiajam IS jos neįmanoma perduoti kitam žmogui.

     Vieno asmens išsėtinės sklerozės simptomai gali nepaprastai skirtis nuo kito žmogaus šios ligos simptomų. Pavyzdžiui, regos nervų pažeidimas gali sukelti matymo pablogėjimą, dėl nugaros smegenų pažeidimo gali atsirasti silpnumas arba pablogėti rankų ir kojų jutimai. Pirmieji išsėtinės sklerozės simptomai paprastai atsiranda gana staigiai, o paskui po kelių dienų ar savaičių išnyksta.

  • Sensoriniai sutrikimai. Maždaug trečdaliui sergančiųjų IS ši liga pirmiausia pasireiškia sensorinių sutrikimų pavidalu, t. y. problemomis, susijusiomis su keistais jutimais arba jutimų išnykimu. Paprastai šie simptomai asimetriški: pavyzdžiui, jie atsiranda vienoje rankoje, vienoje kojoje, įvairiose stuomens vietose. Iš pradžių simptomai gali pasireikšti kaip sustingimas, tirpulys, dilgčiojimas ar jutimų išnykimas.
  • Regos sutrikimai. Matymas gali tapti miglotas ar neaiškus, o intensyvumas gali būti iki praeinančio (laikino) ir dažniausiai vienpusio aklumo (vienos akies regos praradimas). Kartais gali būti abipusis aklumas (abiejų akių aklumas).Gali atsirasti sumažėjęs matymo aštrumas, kurio neįmanoma pakoreguoti nešiojant akinius.
  • Galvos svaigimas ir koordinacija. Galvos svaigimas susijęs su polinkiu į alpulį arba į nemalonų svirduliavimo arba sukimosi jutimą. Galvos svaigimas paprastai atsiranda dėl pablogėjusio ar pažeisto pusiausvyros jutimo.
  • Koordinacijos sutrikimai. kyla dėl smegenėlių nervinių skaidulų pažeidimo. Tai gali lemti sunkumus atliekant tam tikrus judesius, pavyzdžiui, keliant puodelį. Kai kuriais atvejais su jais būna susijęs tikas (trukčiojimas), visiškai neleidžiantis atlikti intencinių judesių. Kai kuriems žmonėms gali būti sunku sėdėti, stovėti ar eiti.taip pat gali sutrikti kalba, ji gali būti gali būti skanduojanti arba lėta.
  • Judėjimo sunkumai. Simptomas, kuris vis labiau ryškėja vystantis išsėtinei sklerozei – nesugebėjimas nevaržomai judinti galūnes. Jis atsiranda dėl motorinio sutrikimo, t. y. raumenų jėgos ir tonuso, arba įtempimo, sumažėjimo.
  • Spastiškumas. Spastiškumą veikia ir išoriniai veiksniai, pavyzdžiui, stresas, oro sąlygos ir skausmas. Kai spastiškumas progresuoja, atsiranda ritmiški, nevalingi, mėšlungiški judesiai ar trūkčiojimas, ypač kojose; jie dažnai būna atliekant paprastus judesius, pavyzdžiui, keliant kulną.

     Yra keletas medicininių procedūrų“, kuriuos gydytojai naudoja diagnozuoti IS. Labiausiai gydytojų praktikuojamas MRT skenavimas. MRT – tai magnetinio rezonanso tomografija, kuri gydytojams efektyviai nufotografuoti galvos smegenis. Šis beskausmis procesas padeda gydytojams pamatyti galvos smegenyse pažeidimus, kurios būdingos IS ir gali rodyti susirgimą šia liga. MRT padeda nustatyti tiek naujus, aktyvius uždegiminius židinius (ligos zonas) , tiek senas, sukietėjusias plokšteles. Kitas metodao, naudojami IS diagnozuoti ar patvirtinti, yra – specialius elektrofiziologinius nervinio laidumo tyrimas, smegenų skysčio ir kiti reikalingi tyrimai.

Daugiau informacijos apie išsėtinę sklerozę rasite :  http://www.islangas.lt/

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė

Naudota informacija :

  1. http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/nervu_sistemos_ligos/issetine_skleroze
  2. https://www.feniksai.lt/issetine-skleroze/
  3. https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/siandien-minima-pasauline-issetines-sklerozes-diena
  4. http://www.islangas.lt/issetine-skleroze/kas-yra-is.html