Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad šių metų spalio 12 dieną minima Pasaulinė regėjimo diena.

akys

     Šios dienos tikslas skatinti žmonės rūpintis savo akimis, apsilankyti pas gydytoją. Juk akys padeda mums ne tik pažinti pasaulį, grožėtis juo, bet ir apsisaugoti nuo pavojų. Todėl nevertėtų ignoruoti akių skausmų, sausumo ar niežėjimo.

     Rėgėjimo sutrikimų priežastys gali būti labai įvairios, tai : infekcinės ir neinfekcinės ligos, medžiagų apykaitos sutrikimai, mineralų ir vitaminų trųkumas, įvairūs mechaniniai pažeidimai, paveldimumas, aplinkos užterštumas. Taip pat regėjimo silpnėjimui įtakos turi senėjimas. Be to, būtina atkreipti dėmėsį ir į tinkamą mitybą, ne veltui nuo seno yra vartojamas posakis, kad „norint, kad akys būtų sveikos, valgyk daug mėlynių ir morkų“.

     Dažniausiai pasitaikančios akių ligos :

  • Žvairumas – tai pastovus ar periodinis vienos akies nukrypimas nuo bendro fiksacijos taško, kai yra sutrikęs abiejų akių fiksacijos į vieną tašką mechanizmas. Akys gali būti nukrypę į vidų, išorę, aukštyn ar žemyn.
  • Trumparegystė – esant trumparegystei, sunkiau įžiūrėti toli esančius daiktus, nes jų vaizdas susidaro prieš akies tinklainę. Trumparegiams labai greitai pavargsta akys.
  • Toliaregystė – toliaregiai gerai mato toli esančius daiktus, nemato arti esančių, nes vaizdas susidaro už akies tinklainės. Toliaregystė gali trukdyti kasdienei veiklai – skaityti, rašyti.
  • Astigmatizmas – tai dviejų skirtingo laipsnio refrakcijų (gebėjimo laužti šviesos spindulius)  susidarymas vienoje akyje. Sergantys astigmatizmu žmonės mato labai neryškiai, daikto vaizdas tinklainėje nėra tiksliai atkuriamas. Ši būklė dažniausiai būna paveldėta arba įgimta.
  • Miežis – jis gali būti išorinis, vidinis ir šaltasis. Išorinis miežis – tai ūminis, pūlinis voko krašto riebalinės ar prakaito liaukos su blakstienos folikulu (maišeliu) uždegimas. Vidinis – ūminis, pūlinis vokų kremzlinės liaukos ir jos aplinkos uždegimas. Šaltasis – lėtinis proliferacinis (vešantis) vokų kremzlinės liaukos ir jos aplinkos uždegimas. Išorinį ir vidinį miežį sukelia bakterijos, o šaltąjį miežį – vokų kremzlinės liaukos latako užsikimšimas ir išsiplėtimas.
  • Katarakta – tai akies lęšiuko sudrumstėjimas, t.y. akies lęšiukas netenka skaidrumo ir žmogud pradeda prasčiau matyti. Pagrindinė ligos priežastis –  sutrikęs skysčių nutekėjimas arba per gausus skysčių kiekis akyje. Šiai ligai įtakos turi amžius, paveldimumas, UV spinduliai, patirtos traumos.
  • Glaukoma – tai akių liga, kai dėl skysčių tekėjimo sutrikimų akyje padidėjęs akies vidinis spaudimas pažeidžia regos nervą ir tinklainės ląsteles. Pamažu pradeda siaurėti akiplotis (erdvė, kurią mato nejudanti akis). Ligos simptomai: akių nuovargis, ašarojimas, svetinkūnio pojūtis akyje, pakitimai akies dugne, akipločio susiaurėjimas. Šia liga serga ir vaikai, tačiau dažniausiai suaugusieji, paprastai vyresni nei 40 metų amžiaus.

     Rūpinkitės savo akimis nuolatos, o ne tik pajutus kokius nors ligos simptomus. Profilaktiškai tikrinkitės akis, virš 40 metų rekomenduojama matuotis ir akių spaudimą, nes didėja glaukomos rizika.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė