downloadLietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą. 1882 m. kovo 24-ąją Robertas Kochas atrado tuberkuliozės sukėlėją – tuberkuliozės mikobakteriją. Šiais metais Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina šalių vyriausybes, bendruomenes, pilietinę visuomenę ir kiekvieną žmogų „Susivienyti prieš tuberkuliozę“.  Būtent tokia yra šių metų dienos tema. PSO ir partneriai skatina dialogą ir bendradarbiavimą, vienijantį asmenis ir bendruomenes ieškoti naujų būdų, kaip pažaboti tuberkuliozės (TB) epidemiją pasaulyje.
PSO skelbia, kad:

 • Tuberkuliozė yra viena dažniausių mirtingumo nuo užkrečiamųjų ligų priežasčių.
 • 2014 m. pasaulyje tuberkulioze susirgo 9,6 mln. žmonių ir 1,5 mln. mirė nuo šios ligos.
 • Tarp susirgusiųjų tuberkulioze 2014 m. buvo apie 1 mln. vaikų, apie 140 tūkst. iš jų mirė.
 • Daugiau nei 95% visų pasaulyje registruojamų tuberkuliozės atvejų yra skaičiuojama ekonomiškai neišsivysčiusiose bei skurstančiose šalyse.
 • Tuberkuliozė yra viena iš pagrindinių ŽIV infekuotų žmonių mirties priežasčių.
 • 2014 m. pasaulyje buvo užregistruota 480 tūkst.atsparių vaistams tuberkuliozės atvejų.
 • Bendrų pastangų dėka mirštamumas pasaulyje nuo tuberkuliozės 2015 m. sumažėjo 47% palyginti su 1990 m.
 • Dėl pagerėjusios tuberkuliozės diagnostikos ir gydymo nuo 2000 m. iki 2014 m. išgelbėtos 43 mln. žmonių gyvybės.
 • Pagrindinis PSO siekis yra iki 2030 m. pažaboti tuberkuliozės epidemiją pasaulyje, o iki 2035 m. – 95% sumažinti mirtingumą ir 90% sergamumą.

 Kas yra tuberkuliozė?

    Tuberkuliozė – tai gyvybei pavojinga infekcija, pirmiausia pažeidžianti plaučius. Tuberkulioze sergama jau kelis tūkstantmečius, jai būdingų pažeidimų aptikta Egipto mumijose ir 5000 metų senumo palaikų liekanose. Nepaisant naujų gydymo metodų, ši liga vis dar labai paplitusi visame pasaulyje. Kasmet beveik du milijonai žmonių pasaulyje miršta nuo tuberkuliozės, beveik kas trečias pasaulio gyventojas yra ja užsikrėtęs.

Kaip užsikrečiama tuberkulioze?

    Tuberkuliozę sukeliančios bakterijos plinta, kai maži skysčio lašeliai patenka į aplinką aktyvia tuberkuliozės forma sergančiam žmogui čiaudint, kosint, kalbant, juokiantis. Suserga ne kiekvienas, įkvėpęs mikobakterijų. Žmogaus organizme yra tuberkuliozės sukėlėjų, tačiau imuninė sistema sugeba apsaugoti nuo žalingo poveikio ir ligos simptomai nepasireiškia. Tačiau užsikrėtęs žmogus, kai dėl tam tikrų priežasčių nusilpsta imuninė sistema ir ji nepajėgi apsaugoti organizmo nuo tuberkuliozės mikobakterijų poveikio, gali susirgti aktyvia tuberkulioze.

Tuberkuliozės profilaktika ir gydymas 

      Pati geriausia tuberkuliozės profilaktikos priemonė yra ligonių gydymas stebint medicinos personalui iki visiško pasveikimo. Jei žmogus susirgo bakteriologiškai patvirtinta plaučių tuberkulioze, jis ligos pradžioje (2-3 savaites), net ir pradėjus gydymą – pavojingas aplinkiniams. Šeimos nariai bei kiti bendravusieji (pvz., bendradarbiai ir kt.) su sergančiuoju, turi nedelsiant pasitikrinti sveikatą. Viena iš tuberkuliozės profilaktikos priemonių – BCG vakcina, kuri apsaugo nuo sunkių tuberkuliozės formų. Šia vakcina skiepijami visi 2-3 parų naujagimiai.  Suaugusieji dažniausiai tiriami rentgenologiškai, o vaikams – atliekamas tuberkulino mėginys.

      Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros, vaikų mokymo ir auklėjimo, paslaugų teikimo gyventojams ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant.

    Negydoma tuberkuliozė gali baigtis mirtimi. Remiantis Santaros klinikų TB epidemiologiniais duomenimis matome, kad Lietuvoje 2016 m. nuo tuberkuliozės mirė 165 žmonės (5,71/100 000 gyv.), 2017 m. – 137 (4,81/100 000 gyv.). Vilkaviškio rajono savivaldybėje 2016 m. mirė 1 tuberkulioze sergantis žmogus, o 2017 m. – 2 sergantieji (1 pav.).

1

Šaltinis:

Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos TB epidemiologiniai rodikliai Lietuvoje

     Tuberkuliozė kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai, tačiau ji gali būti įveikta, jei bus imtasi konkrečių veiksmų. Daugumoje Europos šalių sergamumo tuberkulioze rodikliai yra žemi. Liga linkusi koncentruotis tarp atskirtų, skurdžiausių ir labiausiai pažeidžiamų visuomenės grupių. Tuberkuliozė daugeliu atveju yra išgydoma, tačiau būtina griežtai laikytis paskirto gydymo režimo, sveikai maitintis, laiku išgerti visus paskirtus vaistus.

Daugiau informacijos apie tuberkuliozę galite rasti: http://www.ulac.lt/ligos/T/tuberkulioze.

Naudota informacija:

 1. http://www.ulac.lt/lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-apie-tuberkulioze
 2. http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/infekcines_ir_parazitines_ligos/tuberkulioze
 3. https://nvsc.lrv.lt/lt/naujienos/ka-reikia-zinoti-apie-tuberkulioze-kad-nustatyta-diagnoze-neisgasdintu
 4. http://www.imunitetas.lt/katalogai/ligu-enciklopedija/irasas/tuberkulioze-dziova-1711

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Aušra Mikoliūnaitė