Rugsėjo 26 dieną Krekenavoje vyko gydomosios mitybos specialistės, „Gydanti lėkštė“ įkūrėjos Ingridos Kuprevičiūtės paskaita. Paskaitos metu lektorė daugiausiai dėmesio  skyrė mitybos ir širdies temai.

6

     Papasakojus apie mitybos reikšmę širdžiai, lektorė pakvietė dalyvavusius paragauti jos pagamintu sveikų saldainių, sveikos grūdų duonelės, aviečių ir braškių džemo ir kt. Paskaitos dalyviai skanavo vaišių bei aktyviai klausinėjo lektorės rūpimais klausimais.

Pagal statistiką:

 1. 17,5 mln.žmonių kiekvienais metais miršta nuo širdies ligų
 2. 80 proc. visų mirčių nuo širdies ligų sudaro infarktai ir insultai.
 3. Lietuvoje apie 56 proc. visų mirčių yra dėl širdies ir kraujagyslių ligų, t.y. kas antras žmogus miršta nuo širdies ligų.
 4. Trečia vieta Europoje ( po Bulgarijos ir Rumunijos)

Širdies ligos:

 1. Mirties priežastis PASAULYJE (31 proc. visų mirčių)
 2. Daugelio širdies ligų galima išvengti pakeitus sveikatai nepalankius kasdieninius įpročius: sveikatai nepalanki mityba, fizinis neaktyvumas, piktnaudžiavimas alkoholiu, rūkymas ir nutukimas.

     Visos oro taršos rūšys susijusios su padidėjusio kraujospūdžio, insulto, infarkto, trombų ir arterijų sustandėjimo rizika. Nerūkantiems asmenims net pasyvus cigarečių dūmų įkvėpimas gali padidinti kraujospūdžio padidėjimo riziką.

    Lektore teigė, kad svarbiausia daugelis sveikatos problemų reikalauja daugiafunkcių sprendimų: vaistų, mitybos ir gyvenimo būdo pokyčių. Lektorė teigė, kad svarbu nesikoncentruoti tik į vieną sprendimo būdą, pvz., vaistus. Svarbu neužsiimti ,,savidiagnoze“ .

Svarbu :

 1. Informuoti savo gydytoją, pvz: jeigu pradėsite vartoti kokius papildus ar žoleles, nes jie gali turėti neigiamą poveikį vaistams.
 2. Nepriimti spendimų nepasitarus su gydytoju. Negalima nustoti vartoti vaistus prieš tai nepasitarus su gydytoju.

7

Pagrindiniai sveikatos širdies principai:

Sveika mityba Padidinkite sveiko, pilnaverčio maisto kiekį, kuris yra turtingas maistinėmis medžiagomis ir fitochemikalais. Stenkitės suvalgyti mažiausiai 8-10 porcijų spalvingų vaisių ir daržovių kiekvieną dieną.

Stabilaus cukraus kiekio kraujyje palaikymas (žemos ga dieta) Būtina stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje užtikrinant, kad kiekviename patiekale yra baltymų, sveikų riebalų ir sveikų angliavandenių. NIEKADA nevalgykite angliavandenių vienų ir venkite rafinuoti cukraus su angliavandeniais.

Pašalinkite visus transriebalus bei hidrintus riebalus. Hidrinti riebalai yra randami margarine, rafinuotuose aliejuose ir daugelyje kepinių bei perdirbame maiste, tokiame kaip sausainiai. Netgi kaip etiketėje rašo ,,be transriebalų”, žodis ,,hidrintas” rodo, kaip produktas turi transriebalų viename ar daugiau ingredientų. Patartina naudoti sveikus/ naudingus aliejus, tokius kaip kokoso aliejus, tokius kaip kokoso aliejus ar ypač tyrą, ekologišką, šalto spaudimo alyvuogių aliejų, ekologišką sezamų aliejų ir kitus riešutų aliejus.

Padidinkite Omega-3 riebalų rūgštis. Valgykite priešuždeginėmis savybėmis pasižyminti maistą, tokį kaip šaltųjų vandenų žuvis: lašiša, sardines, silkę. Taip pat linų sėmenis. Gerieji riebalai yra naudingi širdžiai, nes sumažina maisto tankio lipidus (lipoproteinus), t.y. blogąjį cholesterolį.

Padidinkite skaidulų kiekį savo mityboje. Iki 50 g per dieną. Maistas turtingas skaidulomis: daržovės, riešutai, sėklos, mažai cukraus turintys vaisiai, pavyzdžiui, uogos. Jeigu tai per sunku tada įsigykite skaidulų papildų.

Venkite apdoroto, beverčio maisto. Į šią kategoriją įeina gaivieji gėrimai, sultys, dietiniai gėrimai, kurie turi didžiulę neigiamą įtaką cukraus ir riebalų metabolizmui.

Atsiskaitykite arba sumažinkite alkoholio vartojimą. Alkoholis gali padidinti trigiliceridų kiekį ir prisidėti prie kepenų ,,riebėjimo” bei išbalansuoti cukraus kiekį kraujyje. Alkoholio atsisakymas ar sumažinimas atitinkamai sumažina uždegiminius procesus organizme, kurie yra viena iš pagrindinių širdies ir kitų lėtinių ligų priežasčių. Alkoholio vartojimas padidina hipertenzijos ir nutukimo riziką.

Meskite rūkyti. Vyrai, kurie surūko daugiau kaip 20 cigarečių per dieną, trigubai padidina savo riziką mirti nuo širdies smūgio.Moteris, kurios rūko ir vartoja kontraceptines tabletes, padidina širdies smūgio ir/ar insulto tikimybę 10 kartų. NIEKADA NEVĖLU: per pirmus metus nuo metimo rūkyti, rizika patirti mirtiną širdies smūgį sumažėja perpus. Po trijų nerūkimo metų ši rizika tampa lygiai tokia pat, kaip ir niekada nerūkančių žmonių

Judėkite. Tyrimai įrodyta, kad 30-45 min. kardio pratimų mažiausiai penkis kartus per savaitę turi labai teigiamos įtakos Jūsų širdžiai. Jūsų širdis yra raumuo, o raumenims reikia darbo. Sportas mažina blogąjį , didina – gerąjį, mažina kraujo spaudimą bei kraujo klampumą.

Išmokyte valdyti stresą. Stresas gali sukelti širdies smūgį. Stresas sukelia uždegiminius procesus, padidina cholesterolio, cukraus kiekius kraujyje, kraujo spaudimą. Suraskite būdą, kuris padeda Jums atsipalaiduoti: joga, meditacija, kvėpavimo techniko, įvairūs pozityvūs vaizdiniai.

Juokites. Mokslininkų teigimu išaiškinta, kad juokas padeda atsipalaiduoti širdies vidinėms kraujagyslėms, o tai pagerina širdies veiklą. Dėl juoko išsiplečia kraujagyslės ir kitur organizme, o dėl to 20 proc. pagerėja bendra kraujotaka.

8

9

Sveikuoliški receptai

Energijos kamuoliukai

INGREDIENTAI

15-20 kamuoliukų reikės:

 • 1 puodelio datulių
 • 3/4 puodelio migdolų riešutų
 • 3/4 puodelio graikinių ar bet kokių kitokių riešutų
 • 2 šaukštai čija sėklų (galima dėti ir sezamo ar linų sėmenų sėklų)
 • 1 šaukštas kokoso aliejaus
 • 1 šaukštas kakavos

GAMINIMAS

 1. Sudėti į maisto smulkintuvą riešutus ir čija sėklas. Viską smulkinti apie minutę.
 2. Tada sudėti likusius ingredientus ir susmulkinti iki vientisos masės.
 3. Formuokite norimo dydžio rutuliukus. Juos galite apvolioti sezamo sėklose, kokoso drožlėse ar kituose pagarduose. Laikykite šaldytuve.

Energijos kamuoliukai yra mano mėgstamiausias pasirinkimas, nes padaromi labai greitai ir yra ne tik skanu, bet ir sotu.

Svarbu gaminant šiuos rutuliukus, kad datulės būtų ne sveriamos, o su kauliukais ir parduodamos jos DĖŽUTĖSE. Visose parduotuvėse galite rasti. Dažniausiai jos būna šaldytuvuose prie daržovių.

Šiuos saldainiukus galite daryti  tik iš kelių ingredientų: kokoso drožlių ir datulių ar migdolų ir datulių. Iš gautos masės daryti rutuliukus, dėti šaldytuvan ir valgyti.

10

Aviečių/braškių džemas

INGREDIENTAI

 • 30-40 g datulių, smulkiai supjaustyti
 • 125 g aviečių ar braškių (galima naudoti ir šaldytas, o tai reiškia, kad galite šį džemą gamintis ištisus metus, jei prisišaldysite uogų)
 • 3-4 šaukšteliai čija sėklų

GAMINIMAS

 1. Į puodą sudėkite susmulkintas datules ir įpilkite porą šaukštų vandens. Porą minučių pavirkite, kol gausis vientisa masė.
 2. Sudėkite avietes ir čija sėklas ir dar porą minučių pakaitinkite.
 3. Avietes sutrinkite šaukštu ar galite prieš tai susmulkinti maisto smulkintuvu.

Tad užtruksite iki penkių minučių. Šaldytuve galite laikyti apie savaitę.

11

Visuomemės sveikatos stiprinimo specialistė

Aušra Mikoliūnaitė