Šias metais Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro organizuotame konkurse „Sveikatą stiprinanti bendruomenė 2017“, ši titulą iškovojo Ėriškių kaimo bendruomenė. Konkurso prizas – sveikatos mokykla, kuri vyko birželio 4-10 dienomis Ėriškių bendruomenėje. Į sveikatos mokyklą susirinko 16 dalyvių. Sveikatos mokyklą vedė Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė, gydomosios kūno kultūros instruktorė Lukrecija Augustaitytė.

35164752_10210816072541937_4953711779084500992_n

    Pirmojo susitikimo metu lektorė išsiaiškino dalyvių tikslus, lūkesčius, norėjo sužinoti, ko kiekvienas jų tikisi iš sveikatos mokyklų. Vieni norėjo sužinoti kažką naujo, tiek sveikos mitybos, tiek fizinio aktyvumo klausimais, kiti – rasti sielos ramybę jogos užsiėmimų metu. Visus vienijo vienas tikslas – pagerinti sveikatą bei pakeisti požiūrį į sveiką gyvenimo būdą. Pirmojo susitikimo metu visi dalyvavusieji užpildė anketas, kuriose turėjo paminėti kokių problemų turi, kokius vaistus vartoja, atsakyti į klausimus apie alkoholio ir tabako naudojimą. Visi dalyvavusieji buvo pasverti, pamatuotas jų kraujo spaudimas, atlikta kūno analizė.

36137236_10210816076702041_2592226171471003648_n

     Sveikatos mokyklų dalyvių dienos prasidėdavo gana anksti – 6 val. ryte dalyviai susinkdavo rytinėms mankštoms Po rytinių mankštų dalyviai išsiskirstydavo : kas i darbus , kad į namus. Antras susitikimas vykdavo 12 val. kurio metu dalyviai pietaudavo, visą savaitę jei maitinosi vegeratišku maistu : burokėlių, perlinių kruopų, ryžių, daržovių, kopūstų ar pupelių sriubomis, antram patiekalui buvo patiekiami avižinių dribsnių kepsneliai, balandėliai, žiedinių kopūstų troškinys, rauginti kopūstai su keptomis bulvėmis, ryžių makaronai ar žirnių kotletai. Tap pat sveikatos mokyklos dalyviai valgydavo įvairias košes – avižinių, penkių grūdų, kukurūzų su razinomis, grikių su daržovėmis ar perlinių kruopų košę. Po pietų lektoriai pravesdavo trumpas paskaitas apie tinkamą mitybą, fizinį aktyvumą. Kitas susitikimas 17.30 – 18 val. , kurio metu dalyviai užsiiminėdavo joga. Šeštadienį sveikatos mokyklos nariai mėgavosi pirties malonumais , lektorė pasakojo apie pirties naudą. Sekmadienį visi susirinko į paskutinę rytinę mankštą, po mankštos dalyviai susirinko sveikatos pokyčių įvertinimui.

     Taip pat Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė, gydomosios kūno kultūros instruktorė Lukrecija Augustaitytė lankėsi ir Krekenavos bendruomenėje. Ten susirinkusiems skaitė paskaitą apie mitybą ir žarnyno ligas. Klausytojų paprašyta lektorė pademonstravo kaip susiplakti keletą sveikų , „žaliųjų“ kokteilių.

34560771_474923256292418_8666377626820018176_n

34729459_474922256292518_1973686185754624000_n

     Dalinamės sveikatos mokyklos dalyvių atsiliepimais :

     „Gavau naujų idėjų laisvalaikio praleidimui, jau susiorganizavome namuose indėnų žygį. Buvo lengva bendrauti tarpusavyje, atjaunėjau 10 metų, jaučiuosi daug geriau. Organizuoti tokias stovyklas daugiau!“ (Rasa P.)

     „Labai džiaugiuosi sudalyvavusi sveikatos mokykloje. Pagerėjo sąnarių būklė, mažiau skauda kojas, kaklą, pasidarė šviesiau galvoje.“ (Milda G.)

     „Savijauta tikrai pagerėjo, atsirado daugiau energijos, ypač patiko vadovės Lukrecijos paskaitos įvairiomis temomis, patarimai, kaip elgtis, kokie pratimai tinka esant vieniems ar kt. susirgimams. Patiko visos grupės bendravimas, draugystė.“ (Gražina B.)

     „Dalyvavau pirmą kartą, galvojau, kad bus labai paprasta ir nesunku. Organizmas ir savijauta sureagavo iš karto po pirmo užsiėmimo: skaudėjo galvą ir pykino. Savijauta pagerėjo ketvirtoje dienoje, dabar esu patenkinta savijauta, pasisėmiau gerų emocijų, žinių, labai ačiū Lukrecijai!“ (Lijana N.)

     „Ryžtas keltis anksti ir, svarbiausia, buvau priversta maudytis, ko gyvenime nedarydavau. Jaučiuos žvaliai, tapau energingesnė. Pakeičiau požiūrį į mitybą ir tuo patenkinta, nes pradėjau sveikiau maoitintis. Norėčiau, kad pas mus vėl būtų sveiatos mokykla.“ (Virginija B)

     „Sveikatos mokykla buvo tikras iššūkis. Anskčiau tvenkinyje nesimaudžiau, dabar – visus kartus lindau. Anksčiau rytas prasidėdavo kavos puodeliu – davar negėriau visa savaitę. Maistas be druskos apsidarė labai skanus.tačiau svarbiausias dalykas – atsirado žmonių būrys, kuriuos sutikusi visada galėsiu apkabinti. Sugebėjau į savo erdvę įsileisti kitus žmones. Ir tai – Lukrecijos dėka. Jos teigiamos energijos nukreiptos į mus. Lukrecija – fantastiška!” (Virgina G.)

     “Nuostabus maitinimas. Pasisėmiau betarpiško bendravimo įgūdžių. Nuostabi mokytoja pakerėjo savo nuoširdumu, sąmoju ir reiklumu. Labai patiko indėnų žygis.” (Zita N.)

     “Pirmiausiai tai labai patiko sveikatos mokytoja Lukrecija. Labai įdomiai ir laisvai bendrauja. Pati sau gavau didžiausią iššūkį – maudynės anksti ryte, suartėjimas su gamta, kuri mums suteikia daug energijos ir dvasingumu, anksčiau to nepastebėjau. Tikiuosi, kad čia – ne paskutinė sveikatos mokykla ir dar teks susitikti su Lukrecija. Ačiū!” (Gintvilė V.)

     “Labai patiko, džiaugiuosi sudalyvavusi. Netikėjau, kad ryte galėsiu maudytis tvenkinyje. Palyginus lengvai kledavausi ryte. Po mankštos jasudavausi labai žvali, daug energijos, grįžus į namus net nesinorėdavo miego, nors labai mėgstu pamiegoti. Kadangi visai nesportuoju, pajutau, kad po mankštų pasitaisė mano laikysena – sėdžiu ir vaikštau tiesiau.” (Aiva N.)

     “Pasisėmiau daug dvasinio peno, energijos. Patiko Lukrecijos vedami pokalbiai. Būtų nuostabu, kad tokios stovyklos vyktų kasmet.” (Rimutė L.)

     “Esu labai patenkinta ir labai geros nuotaikos pabuvus sveikatos mokykloje. Įgavau daug patirties atliekant pratimus, mokiausi teisingai kvėpuoti, viskas buvo nuostabu.” (Rita K.)

     “Labai patiko artimas bendravimas, ugdė valią, stirpino sielą ir kūną, mintys tapo šviesesnės, emocinė būsena – labai gera. Mityba tiko, šią patirtį perdaviau savo šeimai.” (Aldona S.)

     “Man buvo iššūkis. Pirmą dieną pasidarė sunku, bet vėliau viskas puiku.labai patiko maudytis ryte. Pripratau prie sveiko maisto, jaučiuosi žvali.” (Virginija A.)

     Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistaai džiaugiasi, jog sveikatos mokykla sulaukė tiek daug teigiamų įvertinimų. Tikimės, kad aktyvių bendruomenių kasmet vis daugės!

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Usevičiūtė