Pirmą žingsnį link ,,Sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo“ Žibartonių pagrindinė mokykla žengė jau daugiau nei prieš 20 metų. Šiandien mokyklos bendruomenė mokosi stiprinti savo sveikatą sveikos gyvensenos pamokose, paskaitose, konkursuose, akcijose, tradiciniuose mokyklos renginiuose, skirtuose sveikos gyvensenos ugdymui. Tai – sveikatingumo svetainė (netradicinė diena, skirta tik sveikatos stiprinimui), mainų programa, šeimos diena, kurių metu dalyvauja labai daug šeimų ir vykdoma aktyvi edukacinė veikla ne tik sveikatos, bet ir darnos klausimais.

DSCN5337

   Mokyklos bendruomenė vykdo įvairius sveikatinimo projektus. Vienas iš tokių – ,,Mokausi plaukti“ (mokiniai grūdinasi ir išmoksta plaukti, mokosi saugaus elgesio vandenyje ir prie vandens). Dar vienas įdomus projektas – ,,Sveikata visus metus“. Jo tikslas – padėti vaikams įgyti bendrą sveikatos suvokimą, išsiugdyti sveikatai naudingus gebėjimus, įpročius bei nuostatas, atsakomybę už savo ir kitų sveikatą, paskatinti juos rinktis sveiką gyvenimo būdą. Mokiniai kviečiami leistis į sveikatos užduočių kelionę ir priimti vis naujus iššūkius, užduotis. Projektu ,,Sveikata tavo rankose“ skatinama tinkama mityba ir fizinis aktyvumas. Tęsiamas gamtosauginės programos vykdymas. Mokinių gyvenimo įgūdžiai formuojami klasių valandėlėse tema „Aš ir aplinka“ (jos klasėse vyksta besiruošiant prevenciniam teminiam mokyklos renginiui ir esant reikalui). Minimos įvairios sveikatos dienos: švarių rankų, vandens, AIDS, be tabako, nerūkymo, Europos mitybos, triukšmo prevencijos, tuberkuliozės, judėjimo sveikatai dienos. Mokykloje leidžiamas stendas ,,Sveikatos puslapis“.

Dar vienas svarbus ir reikšmingas mokyklai projektas „Sveikatos banga 25“.

     2018 m. nepaprasti – švenčiame Lietuvos valstybės šimtmetį, o šalies sveikatą stiprinančios mokyklos mini savo veiklos 25-metį. Tokiai mokyklai svarbu stiprinti mokinių ir kitų mokyklos bendruomenės narių fizinę, protinę, dvasinę sveikatą, gilinti sveikatos žinias bei formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius, bendromis mokytojų, sveikatos specialistų, įvairių nevyriausybinių organizacijų atstovų, šeimos bei visuomenės pastangomis kurti integruotą, visa apimančią sveikatos stiprinimo sistemą bei sveikatai palankią aplinką.

   Minėdami garbingą sveikatą stiprinančių mokyklų veiklos sukaktį, esame įsipareigoję dalyvauti nacionaliniuose jubiliejiniuose renginiuose. Pirmas renginys įvyko 2013 m., minint 20-ąsias metines. Balandžio 20 dieną jau antrą kartą pakvietėme į nacionalinį renginį ,,Sveikatą stiprinančių mokyklų bangą per Lietuvą“. Šio 2018 m. renginio tikslas – parodyti vietos bendruomenei, kad jau 25 metus egzistuoja mokyklos, kurioms svarbu ne tik akademiniai pasiekimai, bet ir mokinių bei visos vietos bendruomenės sveikata. Renginio metu mokiniai parodė meninę programą ir dalyvavo edukacinėse, sveikatą stiprinančiose stotelėse. Su sveikatos specialistų komanda dalyviai galėjo atlikti savo kūno analizę, pasimatuoti streso būklę, padiskutuoti apie rūkymo žalą, išbandyti girtumo akinius. Su nacionalinio kraujo centro atstovu Donatu Šniute dalyviai kalbėjosi, kokia svarbi neatlygintina kraujo donorystė. Su dailės mokytoja Daina Kundrotiene atliko ,,Smėlio terapiją“, kuri stiprina psichinę ir emocinę sveikatą. Su teisininku Vaidu Steckiu aptarė, koks turi būti atsakingas, pareigingas ir reiklus sau žmogus, kad išliktų sveikas. Po aktyvių veiklų ramybę ir protui, ir sielai suteikė Vyrenijus Andrijauskas su ,,Gongų terapija“.
Sveikatą stiprinančių mokyklų geroji patirtis neturi likti tik konkrečioje mokykloje – šią idėją puoselėjančios mokyklos siekia skatinti ir kitas mokyklas jungtis bei suteikti vienos kitoms įkvėpimo naujiems darbams. Pas mus atvyko svečių iš 4 mokyklų, su kuriomis bendradarbiaujame jau daug metų: Pakruojo r. Balsių, Kėdainių r. Miegėnų, Panevėžio r. Upytės A. Belazaro pagrindinių mokyklų ir Krekenavos M. Antanaičio gimnazijos mokiniai ir mokytojai. Tik bendromis veiklomis, idėjomis, pastangomis galime išmokti stiprinti ir turėti gerą sveikatą.

DSCF0581

DSCN5388

DSCN5440

DSCF0637

DSCN5446

DSCN5467

Daiva Adamkevičienė, biologijos mokytoja, sveikatą stiprinančios mokyklos programos koordinatorė
Aušra Džiugelytė, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė